Hava Durumu

ETKİNLİKLER


 Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Faaliyetleri

Türkiye’de Özbekistan Cumhuriyeti Hakkında Bilgi Edinmek İsteyen Kişi Ve Kuruluşlara Verilen Bilgiler Dışında; Özbekistan'ın Tanıtımı İle İlgili Gazete Ve Dergilere Yazılan Makaleler, Radyo Ve Televizyon Konuşmalarından Başka, Ayrıca Şimdiye Kadar Aşağıda Bir Kısmı Verilen Etkinlikleri Gerçekleştirmişi Bu Tür Faaliyetlere Katkıda Bulunmuş ve Bulunmaya Devam Etmektedir.

   1992 yılında  Özbekistan’dan Ankara’ya konferansa gelen rahmetli Prof.Dr.Malik Muradov ile Süleyman Merdanoğlu tanıştıktan sonra 1993 yılında Özbekistan’a davet edildi. Sonra birkaç defa gelip giderek çok sayıda Özbek dostu oldu. Özbek-Türk dostluğunun gelişmesi ve yeni Bağımsız olan Özbekistan’ı Türkiye aracılığıyla dünyaya tanıtmaya ihtiyaç duyulduğundan,  10.06.1997 tarihinde Özbekistan Uluslararası Altın Miras Hayriye Vakfı  (O’zbekiston Respublikası Xalqaro Oltin Meros Xayriya Jamoat Fondi) Genel Başkan Hüdaberdi Tohtabayev imzası ile;  Ankara Bölüm Başkanı olarak görev verildi. Halen bu görevi sürdürüyor.

Ocak-Mart 2004 tarihinde Özbekistan ziyaretinde, Uluslararası Amir Temur Vakfı tarafından Türkiye Temsilciliği de 20.02.2004 tarihinde Sn.Merdanoğlu’a verildi.    

 

       Aşağıda faaliyetlerimin bir kısmını kısaca başlıklar halinde arz edecek olunursa;

     * 6-10 Mayıs 1997 tarihleri arasında Eskişehir yapılan VII.Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Etkinliklerine Özbekistan’dan Delege olarak katılan Bilim adamlarıyla. 


  Özbek Prof. Dr. Malik Muradoğlu, Prof.Dr.Enver Mahmut, eşleri Prof.Dr.Nedret Mahmut ve  Sn.Merdanoğlu (sağ başta ) kokteyilde

    *14-20 Temmuz 1997 tarihleri arasında yapılan Bayburt Valiliği 3.Dede Korkut Etkinliğine Prof. Dr. Malik Muradoğlu'nun delege olarak ikinci kez katılımı sağlandı.                                

   * Özbekistan'ın 6.Bağımsızlık yıldönümüne rastlayan 1 Eylül 1997 tarihinde  Sn.Merdanoğlu Özbekistan Kılavuzu adlı Türkçe kitabını hazırlayarak Türkiye'de Özbekistan Cumhuriyeti'ni çok yönlü tanıtıcı ilk ve tek Türkçe kitap olarak yayımladı.

Sn.Merdanoğlu tarafından hqzırlanan Özbekistan' tanıtan Türkiye'de ilk Türkçe kitap

    *Ankara'da Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Aralık 1997 tarihinde açılan 1.Türk Dünyası Karma Resim Sergisi'ne Özbek Ressamların eserlerinin de katılımı sağlandı.

    *Ankara'da Aralık 1997 tarihinde FORM Fuarcılık tarafından organize edilen 3.Uluslararası Sanat ve El Sanatları Fuarına Özbek Ressam Haydar Ali Osmanov davet ederek kişisel sergisi açıldı.  

                                  Özbek resam Haydarali USMANOV

    *13-19 Temmuz 1998 tarihleri arasında yapılan Bayburt Valiliği 4.Dede Korkut Etkinliği çerçevesinde Taşkent, Semerkant ve Namengan'lı 11 Özbek ressamın karma resim sergisi açıldı. Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu'na Türkiye Özbekistan dostluğuna katkılarımdan dolayı Bayburt Valisi Ali Haydar ÖNER tarafından teşekkür plaketi verildi.  

Bayburt Valisi Ali Haydar ÖNER ( Ortada ), Özbek Türkolg Babahan Şerif (solda), Süleyman Merdanoğlu (sağda )

   *1-5 Ekim 1998 Ankara Valiliği Cumhuriyetin 75.Yılı etkinlikleri ve 1.Uluslararası Ankara Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde; Ankara-Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisinde çok sayıda yabancı ülkelerin katıldığı karma resim sergisine Özbek ressamların eserlerin de sergisi açılarak katılımı sağlandı.                                

   *Ankara'da Resim ve Heykel Müzesi'nde 21 Kasım-1 Aralık 1998 tarihleri arasında 2.Türk Dünyası Karma Resim Sergisine Özbek ressamların eserlerinin de katılımını sağlandı.

   *4-12 Aralık 1998 tarihleri arasında Giresun Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri çerçevesinde iki Özbek ressam davet edilerek karma sesim sergisi ile katılındı.

   *4-31 Aralık 1998 tarihinde Ordu'da Ordu İli Kültür ve Kalkındırma Vakfı Etkinlikleri çerçevesinde ayni iki Özbek Ressamın Karma Resim Sergileri açıldı. 

             Ordu Valisi Kemal YAZICIOĞLU sergi açılışını yaparfken

   *Ankara'da Aralık 1998 tarihinde İDEA Galeri-Karma Resim Sergisine Özbek Ressamların eserlerinin de katılımı sağlandı.

  *19-25 Temmuz 1999 tarihleri arasında Bayburt Valiliği 5.Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni etkinliklerine iki Özbek delegenin katılımı sağlandı. Özbekistan hakkında Türkiye’de yayınlanan kitapların sergisi açılarak, Özbekistan’ın tanıtımı yapıldı. Katkılarımdan dolayı Bayburt valisi tarafından ikinci kez  teşekkür plaketi verildi.

  *Ankara'da 21-28 Aralık 1999 tarihleri arasında ADA Fuarcılık-Uluslararası Hediyelik Eşya Fuarı-Altın Park Özbek Ressamların Karma Resim Sergisi açıldı.                                 
 *Ankara'da 17 Aralık 1999-4 Ocak 2000 tarihleri arasında Kocatepe Camii avlusunda Türkiye 18. Kitap ve Kültür Fuarına Miras Vakfı Ankara Bölümü olarak katılarak; Özbekistan hakkında Türkiye’de  yayınlanan kitapların sergisi açıldı.

         Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Standı

  *Ankara'da yayınlanan Orta Asya konu ağırlıklı Ayyıldız Gazetesi yayın hayatını sürdürürken 01 Ocak 2000-2 Mart 2000 tarihleri arası daha sonra Sn.Merdanoğlu Avrasya Dergisi’nin Özbekistan haber koordinatörü olarak; Özbekistan Haberlerinin Türkiye'de ki okuyuculara duyurulmasını sağlandı.

  *Ankara'da Nisan 2000 tarihinde Türk Dünyası 1999 Hizmet Ödüllü verilecekler içinde Özbekistan'dan Taşkent Milli Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr.Abdurazık RAFİYEV’ in Özbekçe ve Türkçe’ye katkıları dikkate alarak; Özbek ve Türk kültürüne hizmetinden dolayı, Sn.Merdanoğlu tarafından aday gösterildi.Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL'den ödülünü aldı.  

  *9-12 Haziran 2000 tarihinde Zonguldak-Kdz. Ereğlisi 7.Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür Festivaline katılmak üzere Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı'nın 18 kişilik Milli Klasik Halk Dansları ve Müzik Grubu (MUNACAT) gösteri yapmak üzere davet edildi. 6 Haziran 2000 Taşkent’ten İstanbul'a geldi. Grubu havaalanında Ankara Bölüm Başkanı ve Kdz.Ereğli Belediyesi etkilileri karşıladı. Festivale üç gün önce gelen MUNACAT ertesi gün Kaymakam Mustafa İNGENÇ'i ve Belediye Başkanı Halil POSBIYIK'ı makamlarında ziyaret edilerek, Özbek çapanı ve doppisi giydirildi, hediyeler verilerek birlikte fotoğraf çektirildi. MUNACAT grubu  boş zamanlarını değerlendirerek şehrin turistik yerlerini de gezdiler.Yerel Demokrat TV'nin canlı programına grubu temsilen ben ve  grup lideri Kızlardan Dostmuhammedova ve oyunculardan Malika ve Ludmila katıldı.Daha sonra aynı televizyonun düzenlediği özel çekim de gösteri yapan MUNACAT izleyicilerden büyük ilgi ve alakasını gördüler. Her gittiği yerde ellerinden Özbekistan ve Türkiye bayrakları ile dolaşan Özbek kızları halkın sempatisini kazandılar. MUNACAT  grubu ile gelen Merkez Altın Miras Vakfın kameramanı tüm festival gösterilerini ve Kdz. Ereğlisi'ndeki görüntüleri videoya aldı. Ayrıca TRT Avrasya ve diğer TV ler ile yerel TV ler Munacat Grubu ile röportaj yaptılar. Munacat grubundan Özbekistan'ın tanınmış şarkıcılarından Züleyha Bayhanova Özbekçe Türkçe parçalar okudu .Özbekistan-Türkiye dostluğuna katkılarından dolayı Belediye Başkanı tarafından teşekkür plaketi verildi.
Ankara Bölümü Başkanı Sn.Merdanoğlu'nun başkanlığında, belediye başkanını ziyaret ederek, Özbek çapanı giydirdikten sonra.
  
Özbekistan Grubu festival yürüşünde

Kd.Ereğlisi festivale gelen
Özbekistan grubunun karneyi ile tanışıyor

*Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet SEZER'in Ekim 2000 tarihinde Özbekistan'ı ziyaretlerinde; daha önce Kdz.Ereğlisi'ne festival için gelen Altın Miras Vakfının  kameramanın video ya aldığı Türkiye hakkındaki görüntüleri Özbek Devlet TV sinde uzun sure gösterilerek; Özbekistan-Türkiye dostluğu vurgulandı.

 *Safranbolu Kaymakamlığı'nın Kültür Etkinlikleri çerçevesinde; Altın Miras Ankara  Bölüm Başkanlığı işbirliği ile Özbek ressamların karma resim sergisi 30 Haziran-19 Temmuz 2000 tarihinde Kaymakamlığın Cıngıllıoğlu Sanat Galerisinde açıldı. Açılışta Türkiye-Özbekistan dostluğu ve kültürel işbirliği hakkında Karabük Valisi Nafiz KAYALI ve Ankara Bölüm Başkanı Süleyman MERDANOĞLU birer konuşma yaptılar. Açılışa Karabük ve Safranbolu'dan gelen sanat severler katıldı. 

            Ankara Bölümü Başkanı Vali Nafiz Kayalı'ya bilgi verirken

 *17-23 Temmuz 2000 tarihinde yapılan Bayburt Valiliği Uluslararası 6.Dede Korkut Sanat Şöleni'ne Özbekistan'dan Doç.Dr.Muradulla MİRZAEV'in panele delege olarak katılımı sağlandı.

*İstanbul-Kartal Belediyesinin 25-27 Ağustos 2000 tarihleri arasında düzenlediği 18.Uluslararası Kartal Kültür ve Sanat Festivali'nde Özbek Ressamların Karma Resim Sergisi ve Özbekistan konulu kitapların sergisi açıldı. Özbekistan-Türkiye dostluğuna katkılarından dolayı Belediye Başkanı tarafından Sn.Merdanoğlu’na teşekkür plaketi verildi.

 Kartal Belediye Yöneticileri sergiyi gezerken; Sn.Merdanoğlu (Ortada) bilgi verirken

                                  Sn.Merdanoğlu, plaketini alıyor

*Kastamonu Vilayeti Taşköprü Belediyesinin düzenlediği 7-10 Eylül 2000 tarihleri arasında yapılan 14.Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivaline Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Özbekistan konulu kitap sergisi ve Özbek Ressamların Karma Resim Sergisi ile katıldı. Özbekistan-Türkiye dostluğuna katkılarından dolayı Belediye Başkanı tarafından teşekkür plaketi verildi.

                                                 Belediye Başkanı Hasan
                                                  Altan plaketini verirken

*Ankara Kocatepe Camii avlusunda 1-24 Aralık 2000 tarihleri arasında açılan 19.Kitap ve Kültür Fuarına 60 yayınevi ve kitapçı katıldı. Katılımcılar arasında Özbekistan adına Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü’ne de yer verildi. Sergiye katılan Özbekistan konulu kitaplardan bazıları: 'Özbekistan 21.Yüzyılın Eşiğinde, Reform ve İstikrar, Özbekistan Kılavuzu, İdeal Nesil Arzusu, Timur'un Ortadoğu-Anadolu Seferleri ve Sonuçları, Türkistan Emiri Temur'un Türk ve Dünya Tarihindeki Yeri, Özbek-Türk Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Özbek Tili Ders Kitabı, Abdullah Aripov,Türkçe-Özbekçe ve Özbekçe-Türkçe Sözlük, Karakalpak Halk Ozanı Berdak, Özbekistan'da Yatırım İmkanları, Ötken Günler, Semerkant, Buhara, Farabi, Ali Şir Neva-i, Çağdaş Özbekistan Şairleri Antolojisi, Özbekistan Ansiklopedisi...gibi kitaplar, beklenenin dışında okuyucular tarafından büyük ilgi gördü.Özbekistan  Kitapları Sergisi Özbekistan'ın tanıtımına önemli katkı sağladığı gelen ziyaretçiler tarafından dile getirildi.

                                  Kocatepe Camii  kitap stanadı

 *Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü tarafından; 21 Mart 2001 tarihinden İnternet ortamında; Özbekistan hakkında bilgi akışı sağlayacak Türkiye’de Özbekistan hakkında ilk Türkçe web sitesini (www.altinmiras.com) açtı.

  *9-13 Nisan 2001 tarihleri arasında açılan 12.Kayseri Kültür ve Sanat Haftası Etkinliklerine katılan Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı; Özbekistan konulu Kitap Sergisi  açıldı. Sn.Merdanoğlu Mahalli TV ye canlı katılarak Özbekistan’ı anlattı.
                 Erciyes Üniversitesi'nde kitap sergisi açılışı yapılırken

  *14-20 Nisan 2001 tarihleri arasında açılan Aksaray Uluslararası Hediyelik Eşya ve El Sanatları Fuarına Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü “Özbekistan konulu Kitap Sergisi” ile katıldı.

  *8-10 Haziran 2001 tarihinde yapılan Kdz.Ereğli 8.Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür Festivaline MUNACAT grubunun özel davet edilmesi üzerine festivale ikinci kez katılımı sağlandı.Özbekistan Uluslar arası Altın Miras Vakfı Ankara Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu'na Türkiye Özbekistan dostluğuna katkılarından dolayı teşekkür plaketini Belediye Başkanı Halil Posbıyık verdi.

                                 
Sn.Merdanoğlu Çaldağında Özbek grubunun sunumunu yaparken

                Özbek grubu Çaldağı'nda gösteride

Ankara Bölümü Başkanı Merdanoğlu Belediye Başkanı Halil Posbıyık'dan plaketini alırken

 *Kastamonu Belediye Başkanlığının 23-25 Ağustos 2001 tarihleri arasında düzenlediği 5.Türk Dünyası Günleri Etkinlikleri’ne Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı, Ankara Bölümü tarafından Türk Cumhuriyetleri ve Topluluklarına yönelik  bin çeşit yayınla katılarak Türk Dünyası Kitapları Sergisi açıldı. Festival sonunda Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Türk Dünyasına katkılarından dolayı Ankara Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu’na Teşekkür Beratı verildi.

           Ankara Bölüm Başkanı Merdanoğlu ile etkinlikte röportaj verirken

                               Merdanoğlu Teşekkür Beratını alırken

  *Ankara Kocatepe Camii avlusunda Türk Diyanet Vakfı tarafından 24 Kasım 12 Aralık 2001 tarihleri arasında açılan 20.Kitap ve Kültür Fuarına  Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü de "Özbekistan Kitapları Sergisi" ile katılarak; Türkiye'de yayınlanan Özbekistan konulu Türkçe  yayınların tanıtımı yapıldı.
                              Kitap fuarının açıldığı Kocatepe Camii

  *ADA Fuar Organizasyonun Ltd. 15-31 Aralık 2001 tarihinde Düzenlediği Oyun, Oyuncak, Hobi ve Hediyelik Eşya Fuarına Altın Miras Vakfı Özbek ressamların Karma Resim Sergisi ve El İşleri Sergisi ile Katıldı. Ankara Bölüm BaşkanI Sn.Merdanoğlu’na Özbekistan –Türkiye dostluğuna katkılarından dolayı Teşekkür Beratı verildi.

  *23 Mart 2002 tarihinde Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Kültür Sanat Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa, Ankara’da kültür-sanat vakıf, dernek başkanlarının yanı sıra; Türkiye’de temsilciliği bulunan Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Tataristan, Moldova, Kabartay-Balkar, Gürcistan, Kırım, Ukrayna, Kuzey Irak Türkmen Cephesi kuruluşların çok sayıda temsilcisi katıldı. Ankara Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu; açılış konuşmasında: ”1996  yılında beri merkezi Taşkent’te bulunan  Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı’nın Türkiye Bölümü Başkanlığını yapıyorum. Bana soruyorlar siz Özbek misiniz? Bu kadar Özbekistan’ın tanıtımını yapıyorsunuz? Bende diyorum ki: Siz ne kadar Özbekseniz bende o kadar  Özbek’im. Verdiğim cevabı açıklamak gereğini duyuyorum: Hoca Ahmet Yesevi, Emir Timur, Mirza Ulugbek, Ali Şir Nevai ... atalarımız ne kadar Özbek ise bende, sizde o kadar Özbeğiz.Yani onlar Özbeklerin olduğu kadar bizim de atalarımız .Biz onların bize bıraktığı tarih, kültür ve sanatla varız, onların bize bıraktığı kültürel mirası koruyarak devam ettirmek zorundayız. Özbek, Kazak, Kırgız,Türkmen, Azeri, Türk... ne fark eder...” dedi.

     Eski Sağşık Bakanı Dr.İhsan Kırımlı açılış yaparken
  Sn.Dr.İhsan Kırımlı açılişı yaptıkdan sonra tebik ederken
 TÜRKSOY Genel Genel Md. Ziya Yılmaz, Kültür Bakanlığı HAGEM Genel Md.Mevlüt Özhan ve Süleyman Merdanoğlu açılışda sohbet ederken
  Gürcistan Vakfı Genel Müdürü ve Mehmet Merdanoğlu ile
              Açılışa katılan Tataristanlı öğrenciler ile

  *23 Mart 2002 tarihinde açılan Altın Miras Kültür Sanat Merkezi; TÜRKİYE, ÖZBEKİSTAN, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, AZERBAYCAN, KIRIM, KABARTAY-BALKAR, MOLDOVA, GAGAUZ YERİ, Olmak üzere 9 ülkeden 15 ressamın yağlı boya resim sergisi ile Özbekistan hakkında Türkiye’de yayımlanan Özbekistan hakkında kitapların tanıtımı yapıldı.

                                       Açılışa katılan davetliler

  *Hatay Vilayeti İskenderun Belediyesi’nin 5-9 Temmuz 2002 tarihleri arasında düzenlediği 21.Uluslararası İskenderun Turizm ve Kültür Festivaline Özbekistan Uluslararası Altın Miras  Vakfı Ankara Bölümü; Özbekistan Konulu Kitap ve Karma Resim Sergisi  ile katıldı. Özbekistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında mevcut olan kültür sanat işbirliği anlaşmasına katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösterecek Ankara Bölümü Altın Miras Kültür Sanat Merkezi; Ayrıca, diğer ülkeler arasında kültür sanat işbirliğinin gelişmesine yönelik çalışmayı hedafledi.. Bu amaçla, festivale Tataristan’dan Hamza ŞERİF ve Bulat GILVAN’ı davet Edildi. Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Moldova, Kırım ve Gagauz Yeri’nden 17 ressamın 120 eseri ile Özbekistan Kitaplarını tanıtan Türkçe yayınlarla sergide yer aldı.Şehir merkezinde ki İmrenay Otelinde olan sergi; İskenderun Kaymakamı  Ünal Erdoğan,  Belediye Başkanı Mete Aslan ve Vakfın Ankara Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu ile kalabalık basın mensubu ve  sanat severlerin katılımıyla açıldı. Festival süresince büyük ilgi gören sergilere yerel basın geniş yer verdi.

*Etimesgut Belediye Başkanlığının 14-22 Eylül 2002 tarihleri arasında  Düzenlediği 4.Uluslararası Anadolu Günleri Etkinliklerine  Özbekistan Büyükelçiliği ile Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bolumu  işbirliği ile katıldı.

-Festivale katılanlara hitaben Ankara Bolum Başkanı Süleyman Merdanoğlu kısa bir konuşma yaptı.

-Özbekistan’nın tanıtımıyla ilgili sinavizyon gösterisi yapıldı,

-Özbek müziğinden derlemelerle Şenol Erten Özbekistan-Türkiye dostluğuna ilişkin Özbekçe parçalar okuyarak tar çaldı. Belediyenin masraflarını karşıladığı Festival Alanında 200 kişilik Özbek pilavı yapılarak halka dağıtıldı.

          Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'den plaketini alırken

  *Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü ile Türkiye Kalkınma Bankası İşbirliğiyle Ankara-Kızılay’da Kalkınma Bankası Sanat Galerisinde 30 Eylül –11 Ekim 2002 Özbek ressam Haydar Ali Osmanov’un resim sergisi açıldı. Sergi her zaman olduğu gibi Ankara’lı sanat severlerden büyük ilgi gördü.TRT TÜRK TV ressam Haydar Ali ile Özbekistan’da resim sanatı üzerine bir söyleşi yaptı.

                                    Ressam Haydar Ali Osmanov ile

  *Ankara'da 12-22 Ekim 2002 tarihleri arasında FORM Fuarcılık tarafından organize edilen Uluslararası Sanat ve El Sanatları Fuarına Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü  Özbek Ressam Haydar Ali Osmanov'un kişisel sergisi ile katılımINI sağladı.

                               Özbek Ressam Haydarali Osmanov ile

  *Vakfın Ankara Bölümü; Özbekistan’ın tanıtımına yönelik bir kültür hizmeti olarak; Edebiyat-Kültür-Sanat-Aktüalite haberlerini duyurmak, grup üyeleri arasında iletişim sağlamak amacıyla; 8 Kasım 2002 tarihinde Türkçe <altinmiras@yahoogroups.com > adresinde İnternet mail grubu açıldı.

*Ankara Kocatepe Camii avlusunda Ramazana ayına denk gelen 15 Kasım-02 Araklık 2002 tarihleri arasında açılan Kitap ve Kültür Fuarına çok sayıda yayınevi ve kitapçı ile Özbekistan Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü’nün açtığı “Türk Dünyası Kitapları Sergisi’ne giderek ilginin arttığı gözlendi.    

         Ankara Kocatepe camii avlusunda Altin Miras Vakfı kitap sergisi

 *Ankara ‘da 20-26 2004 tarihleri arasında yapılan V.Uluslararası Türk Dili Kurultayına Özbek akademisyenlerin katılımına destek verildi.

10 Ocak 2005  tarihinde Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığını  ziyaretinde; eden Sn.Merdanoğlu; 1915 tarihinde  Çanakkale de  tamamı şehit olan Türk “57.ALAYIN  HİKAYESİ” başlıklı makalesi okuyucuların beğenisini kazandığından, Gelibolu 2. Kolorduyu ziyaretinde, Kolordu Komutanı Korgeneral Dursun Bak tarafından  teşekkür paketi verildi


  Korgeneral Dursun Bak'ın emir astsubayı cepheyi gezdiriyor                
 KorgenaralDursun Bak plaket veriyor

 *Eylül 2005 tarihinde Kazakistan dan sonra Kırgızistan’ı ‘ziyaret  ettiğinde; kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapmış, eski vali ve işadamı Sn. Asakar Salimbekov’u ziyaretinde; Türk Dünyasına katkılarından dolay Sn.Merdanoğlu’na teşekkür plaket verildi


                                  Kazakistan Almatı
    Bişkek'de Vakıf Başkanı Klara Dosmatovna’yı ziyaret
 Bişkek'de TURKEL Yyın Grubu Yöneticileri Ramiz Meşedihasanlı ve Höküme Halilova röportaj yaparken
    Bişkek'deki Manas Üniversitesinde  Sn.Muhiddin Gümüş'ü ziyaret 
                 Sn.Salimbekov'dan plaketini alırken
          Asakar Salimbekov'un doğum günü partisinde

*5 Nisan 2006  Ankara Üniversitesi ile Özbekistan’ın Ankara Büyük elçiliğinin birlikte düzenlediği; “Doğumunun 565.Yılında Büyük Özbek Şairi ve Devlet Adamı Ali Şir Nevayi Bilimsel Toplantısına” katılım. Ankara Bölümü’de katıldı.

 Özbekistan Ankara Büyükelçiliği  Konsolosu, Doç.Dr.Fatma Açık ile
          Konsolos, Büüykelçi ve Prof.Dr.Orhan Kavuncu ile
             Toplandıdan sonra katılımcılarla yemekde

Türkiye Cumhuryeti Taşkent Büyükelçilği’nin  Zafer  Bayramı  nedeniyle 30 Ağustos 2007 tarihinde Taşkent Rixos Otelde verdiği Resepsiyonda davetliler ile beraber.

Türk askeri ateşe albay ve Resepsiyona katılan Amerkalı davetlilerle

* 17.06.2008 tarihinde Sn.Süleyman Merdanoğlu Taşkent'de Özbek Turizm şirketinde (Uzintor) Özbek Turizm Acantları sahipleri ve tur operatörlerine ÖZBEKİSTAN'IN TURİZM POTANSİYELİ konulu bilgilendirme toplantısı yaptı.

                                  Sn.Merdanoğlu ÖzbekTurizmi hakkında bilgilendirme yaparken
                Toplantıdan sonra UZINTOR ile hatıra resmi

*13-17 Temmuz 2009 tarihinde Ankara Üniversitesi Türk Tarih Kurumu ve Özbekistan Bilimler Akademisi  işbirliği ile hazırlanan; “Tarihselden  Moderne Özbekistan Timur Dönemi ve Sonrası Kaynak Araştırmaları Sempozyumu’na  Altın Miras Bölüm Başkanı Sn.Merdanoğlu’da katıldı.

              Sempozyuma katılan Özbek akademisyen ve Doç.Dr.Hüseyin Baydemir ile
    Sempozyuma katılan Özbek akademisyenler ve Doç.Dr.Hüseyin Baydemir ile

  *Etimesgut Belediye Başkanlığının 03 Ekim 2009 tarihinde Düzenlediği 9.Uluslararası Anadolu Günleri Etkinliklerine Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı Sn.Merdanoğlu da katılarak teşekkür pılaketi aldı.

                               Sn.Merdanoğlu konuşmasını yapraken

*Ankara merkezli Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE)’nün  24 Ekim 2009  tarihinde, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği İşbirliğin de düzenlediği ” Özbekistan “ konulu panelde, Sn. Merdanoğlu “Özbekistan Turizmi “ hakkında açıklamalarda bulundu.
        Sn.Merdanoğlu, Özbekistan Turizmi hakkında açılma yaparken

  *20 Ocak 2010 tarihinde Özbekistan Ankara Büyükelçilği’nin Keçiören Estargon Kalesi’nde düzenlediği toplantıda Ankara Bölüm Başakanı Süleyman Merdanoğlu Konuşma yaparken.  
            Ankara Bölümü Başkanı Merdanoğlu Konuşmasnı yaparken

  * 26 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Ticaret Odası'nda Özbekistan Ankara Büyükelçiliği sponsorluğunda basılan Süleyman Meredanoğlu’nun yazdığı “ÖZBEKİSTAN TURİZM REHBERİ” adlı eser Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Sn.Ülfet Kadirov tarafından tanıtımı yapıldı. 

 Özbekistan Büyükelçiliği sponsorluğunda hazırlanan Özbekistan Turizmi konusunda Türkçe ilk ve tek kitap
 
Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi (ortada da) Özbekistan Turizm rehberi'ni tanıtıyor

*15 Mart 2010 tarihinde Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı Sn.Süleyman Merdanoğlu TRT Avaz'da Özbekistan Turizmi ve kendi kitabı tanıtımı hakkında söyleşi programına konuk oldu. 

                                                      TRT Avaz'da Özbekistan hakkında söyleşide
 TRT Avaz sunucuları Sn.Merdanoğlu'nun kitaplarını seyircilere tanıtıyorlar

*21.02.2012 TRT AVAZ da Özbekistan konusunda yapılan söyleşinden sonra, sunucularla hatıra resmi. 
                  
Stüdyodan çıktıkdan sonra TRT Avaz sunucuları ile

*Büyük Anadolu Birliği’nin Antalya Kaş’da 01.06.2012 tarihinde düzenlemiş olduğu “Yılın Kültür Köprüsü” ödül töreninde, Özbekistan adına Sn.Süleyman Merdanoğlu ödülünü alırken.
             Sn.Merdanoğlu, plaketini aldıktan sonra otel müdürüne imzalayarak verdiği kitabıyla

  *07.02.2013 tarihinde Ankara Bölümü başkanı Süleyman Merdanoğlu’nun Üniversite öğrencilerine Burs vermek için kurduğu “Uluslararası Burs Verenler Derneği “Genel Başkanı olarak; Başarılı yılın Sivil Toplum Kuruluşları içinde Başarı Belgesi alırken.

                                                        Uluslararası Burs verenler Derneği Başkanı Süleyman Merdanoğlu

Sn.Merdanoğlu Başarı Belgesini aldıktan sonra dernek üyeleriyle

   Sn.Merdanoğlu Başarı Belgesini aldıktan sonra ULUBURS-DER üyeleriyle

*Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneğinin  ev sahipliğinde 01 Mayıs 2013 tarihinde Düzenlenen “III.Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Formu” na katkılarından dolayı dolayı  Sn.Merdanoğlu’na teşekkür Belgesi verildi.

      Form Toplantısnda Dr.İsmail SAFİ ve Hikmet EERN ile

*Bilgi Geliştirme Merkezi Derneği’nin 11 Mayıs 2013 tarihinde “Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda;  diplomatik temsilciler, işadamları, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurumu yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildiği “Asya Ülkeleri İle Ticaretin Geliştirilmesinde Kamu, Sivil Toplum Ve Özel Sektör İşbirliği” konulu panele  Özbekistan adına Sn.Merdanoğlu konuşmacı olarak katıldı.

  *Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkent etkinlikleri çerçevesinde, 19-22 Mart 2014 tarihinde Özbekistan adına Altın Miras Ankara Bölümü katıldı.

          Özbekistan adına konuşma yaparken

                                          Toplantıda

                    Toplantıda Türkolog Babahan Şerif ile

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov  ile Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e  Merdanoğlu Özbekistan  Turizm Rehberi kitabını hediye ettikden sonra.

*Özbekistan'dan veya Özbekistan dışında Özbek olanların üye olabileceği güncel haberler alabileceği internet de 
 https://www.facebook.com/groups/587268744707929/?ref=br_rs adresinde “ Dünya Özbekler Grubu” ‘nu kurarak yönetimini üstlendi.

*15-16 Ağustos 2015 tarihinde, Isparta Yalvaç-Sücülü’de yapılan; Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği’nin TOY’una, Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı olarak davet edildiğinde plaket veriledi.

                                             Kardeşlik Kültür Dayanışma Derneği Kurucu Onursal Başkanı Sn.Yusuf Ezel’ e kitabını verirken

 *Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu (ASKEF’)’in 2-4 Eylül 2015 tarihinde   Antalya’da düzenlemiş olduğu “9.Uluslararası Antalya Avrasya Şairler ve Sanatçılar Buluşması “ etkinliğine,  17 Ülkeden Şair ve Sanatçılar ile birlikte Özbekistan’dan da katılım sağlanarak, “Özbekistan Turizm Rehberi “  imza günü yapıldı. Sn.MerdanoğluTeşekkür belgesi aldı.

ASKEF Etinliğinde İmza gününde; Prof.Dr.İrfan Ünver Nasreddinoğlu ve  Makedonyalı, Özbek katılımcılarla
           Sn.Merdanoğlu Teşekkür Belgesini  ASKEF Genel başkanından alırken  
   
*20 Mart 2016 tarihinde Konya’da Afganistan Türkleri Dayanışma Derneği’nin düzenlediği “Büyük Türk Hükümdarı Babur Şah’ı Anma ve Nevruz Şöleni”  Etkinlikleri çerçevesinde “Özbekistan Turizm Rehber”  ile imza gününe katıldı.Sn.Merdanoğlu'na Teşekkür Belgesi verildi.

                     "Özbekistan Turizm Rehberi "kitabını imzalarken

*27-28 Nisan 2016  Anakara Rixsos Otelde yapılan “Türk Dünyası Kadın Yöneticileri Konuşuyor” Çalışyına  Özbekistan’ı temsilen davetli olarak Sn.Süleyman Merdanoğlu katıldı. 


                     Bosna-Hersek den gelen katılımcılarla 

*Özbekistan’ın birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimovu’un 2 Eylül 2016 tarihinde vefatından sonra, 06 Eylül Özbekistan’în Ankara Büyükelçiliği’in de açılan taziye defterini imzalarken

Ankara Bölümü Başkanı Merdanoğlu, Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Ülfat Kadirov'a taziye ziyaretinde                Özbekistan Büyükelçiliği'nde taziye defterini imzalarken

  *Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı Sn.Süleyman Merdanoğlu; 20 Eylül 2016  tarihin de Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi “SASAM” “İslam Kerimov Sonrası Özbekistan ve Orta Asya” konulu bir söyleşi yaptı. 

 

                                        SASAM'da sunum yaparken


                               SASAM'da sunuma dinleyen katılımcılar

*4 Ekim 2016  tarihinde Ankara Bölümü Başkanı Sn.Süleyman MERDANOĞLU’nun refaketinde, SASAM Heyeti, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un vefatı dolayısıyla Büyükelçi Sn.KADYROV’u ziyaret  ederek taziyelerini ilettiler. 

    SASAM Yönetim Kurulu üyeleriyle Özbekistan Büyükelçiliğini ziyaret

  *7 Ekim 2016 Tarihinde Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Ulfat KADYROV, SASAM Heyetinin Özbekistan Büyükelçiliğini ziyaretinde hem bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirmek, hem de Özbekistan’ın kültürel değerlerini sergilemek üzere, heyeti Keçiören Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi’nde yer alan Samarkand Sofrası‘na Ankara Bölümü de katıldı.

         Özbekistan Büyükelçisinin Keçiören Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi'nde verdiği yemekte

  *15.11.2017 tarihinde Ankara Büyükelçilisi olarak yeni gelen  Sn.Alişer Ayzamhocaev’i  Ankara Bölümü başkanı olarak Atatürk Araştırmaları Merkezi Başkanı Hüseyin Özkan ile “ hoş geldiniz” ziyareti. 

       Ankara'da Özbekistan Büyükelçisi Sn.Alişer Ayzamhocaev’ i ziyaret

*13-16 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da yapılan Türk DİLİ Konuşan Ülkeler Kurultayı’na  katılarak, Özbekistan’dan ve Diğer ülkelerden gelen akademisyenler ile görüş alışverişinde bulunuldu. 18 Kasım 2018 tarihinde  ”Uluslararası Akademisyenler Platformu”’nun açılmasını ve yönetimini Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı Sn.Merdanoğlu üstlendi.  https://www.facebook.com/groups/472779559783824/ Bu tarih itibariyle, uluslar arası etkinlikleri paylaşan 350 üyesi vardır.

                       Kurultaya katılan Özbek Bayan Akdemisyenlerle


                          Kurultaya katılan Özbek akademisyanlerle

*27 Mart 2018 tarihinde Özbekistan ve Özbekistan dışında Özbeklerin ken
di aralarında haberleşmeleri, Özbekistan konusunda güncel haberleri takip etmek amacıyla; https://www.facebook.com/groups/587268744707929/  adresinde Ankara Bölümü tarafından  “Dünya Özbekler Grubu” açıldı.

09 Nisan 2018 tarihinde https://www.facebook.com/groups/582981365401765/ adresinde, “Özbekistan İşdünyası” Gurubunu kurarak, yönetimini üstlendi.

  *Merkezi Ankara bulunun Türkiye Sağlık Turizm Derneği tarafından 3-6 Mayıs 2018 Aydın Kuşadası’nda yapılan 8.Uluslararası sağlık ve Turizm Kongresine, Ankara Bölümü tarafından Özbekistan’dan 10 sağlıkçı davet edilerek katılımı sağlandı. 
                                               Kongreye katılanlarla

                               Kongreye katılan Özbek sağlıkçılarla

            Kongeye katılan,Türk, Özbek ve Azerbaycanlı katılımcılarla

*Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ve Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü işbirliğiyle 18 Mayıs 2018 Yeni Mahalle Belediyesinde  BAŞKON Üyeleri ve Ankara’da Yüksek eğitim gören Müslüman üniversite öğrencilerine yemeği verildi.

 Türk Cumhuriyetlerinden Ankara'da eğiitm gören öğrernciler ile iftarda

Özbekistan Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanlığı ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliği ile düzenlenlediği Panel programı çerçevesinde;  Özbekistan’ın Karşı Devlet Üniversitesi akademisyenlerinin katılımıyla; 1-3 Haziran 2018  tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü’nde 01 Haziran günü Konya şehri ve  Mevlana Müzesi gezildi.(Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi ile ilgili paneli Dekan Prof.Dr.Bilal KUŞPINAR'ın sunumu ile yapıldı. 2 Haziran  Cumartesi günü, Konya yakınlarında bulunan Kelebekler Bahçesi gezildi.Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker Kampus içinde bulanman Lezzan Restoran da Özbek akademisyenlere iftar yemeği vererek, Karşı Devlet Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalanması sağlandı.

Özbek heyet adına iftar yemeğinde konuşan Vakıf Başkanı Merdanoğlu, yazarı olduğu “Özbekistan Turizm Rehberi “ kitabını  imzalayarak takdim ettikten sonra; “Sn. Rektörüm, sıcak ilginiz bizi son derece memnun etmiştir. İnşallah bundan sonra iki üniversite arasında ilişkilerimiz daha iyi olacak, ülkelerimizin ilişkilerine de ciddi katkı sağlayacak” dedi. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) misafirhanesinde konaklayan heyet 3 Haziran Pazar günü sabahı Antalya ya gitmek için hareket etti.

                        Özbekistan heyeti ile Mevlana  Müzesini ziyaret   
               Panelden sonra Dekan Prof.Dr.Bilal KUŞPINAR ile
         S.Merdanoğlu Solda), Dekan Prof.Dr.Bilal KUŞPINAR Ortada).Doç.Dr.Bahram Juraev(sağda)
           Rektör Prof.Dr.Muzaffer Şeker'in verdiği iftar yemeğinde
                                Sayın Rektörün iftar davetinde
        Rektör Prof.Dr.Muzaffer Şeker'e Özbek çapanı giydiriliyor
                     Rektör Özbek heyetinde hediye verirken
           Özbek Akademisyenler Akdeniz Üniversitesini Ziyareti

* Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı  Ankara Bölümü’nün organize ettiği programındevamı çerçevesinde; 3 Haziran 2018 günü Antalya ya gelindi. Aynı gün Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL heyeti Belediyece Antalya halkına verilen iftar yemeği davetine katıldı.

              İftardan sonra, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL ile 

*5 Haziran 2018 günü, sosyolog, psikolog ve gazetecilerd en oluşan heyet, belediyenin ana okulunu  daha sonrada, özel maarif ana okulundan sonra, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaretinde heyeti Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet ALTUNKAYA Özbekistan bilim insanlarının üniversiteyi ziyaretinden dolayı mutluluklarını belirterek ortak projeler yapılabileceği, öğrenci değişimi gibi öğretim üyelerinin de karşılıklı görevlendirilebileceğini söyledi. Rektör yardımcısı Prof. Dr. ALTUNKAYA’ ya Özbek çapanı giydirildi. Prof Dr ALTUNKAYA da heyete plaket takdim etti Misafir heyeti iftara BUTA gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş ARIK davet ederek ve bu birlikteliğin devamının  olmasını dilediğini bulundu.        


                                          Beldiye Anaokulunu ziyaret

                                              Özel Anaokulunu ziyaret
               Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet ALTUNKAYA Özbek Akdemisyenlere Akdeniz Üniversitesini tanıtırken
          Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet ALTUNKAYA'ya Özbek Çapanı giydirdikten sonra
       Prof. Dr.Mehmet ALTUNKAYA Özbek Doç.Dr.Mavluda FEVZİYEVA'Ya hediye takdim ederken
 Özbekistan heyeti ve AKSAN Yönetim kurulu üyeleriyle, Akdeniz Üniversitesi'nden çıkarken 

6 Haziran 2018 günü heyet, saat  10.30 da Antalya Hava limanından, İstanbul dan Ata Yurda dönmek üzere Antalya’dan ayrılmadan, bir açıklama yapan Sn.Merdanoğlu; Antalya gezisi bölümünü koordine eden AKSAN Koordinatörü Özer Satılmış ÖZGÜÇ'e Özbek akademisyenlerin ulaşımını sağlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere, AKSAN Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Rıza ÜNLÜ şahsında kendilerine yardımcı olanlara, kendilerini kabul ederek nazik ev sahipliği gösteren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL a, Akdeniz Üniversitesi Adına Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet ALTUNKAYA ya, KKTC Turizm Bakanlığı Antalya Temsilcisi ve Tanıtım Ofisi Koordinatörü Nazmi PINAR a, BUTA GURUP Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş ARIK’ a, Yardımcısı Nazım HAJİYEV teşekkür etti.  

  *20 Temmuz 2018 tarihinde Ankara Merkezli Genç Girişim Yönetişim Derneği’nin de Özbekistan’a “YATIRIM YAPIN”  konulu söyleşide bulundu. 
       Dernek üyeleri, Sn.Merdanoğlu'nun Özbekistan konulu söyleşini dinlerken

        Genç Girişim Yönetişim Derneği Başkanına imzalı kitabını verirken

 *Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’nin 28-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Ankara da gerçekleştirdiği “Türkçe İslam Eserleri Sempozyum’una katılan Özbek ve diğer akademisyen katılımcılarla


                          Sempozyum katılan Özbek akademisyenlerle

* 13-31 Temmuz 2018 tarihleri arasında Özbekistan’ı ziyaret eden Sn. Merdanoğlu; Türkiye Özbekistan arasında eğitimin daha fazla gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yaptığı görüşmelerde; 14 Temmuz 2018 tarihinde Karşı devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof.Dr. Bahadır Shoimkulov başkanlığında toplantıda, Konya Necmerttinm Erbakan Üniversitesi ile birlikte yapılacak Sempozyum hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Rektör Prof.Dr. Bahadır Shoimkulov ve akademisyenlerle toplantıda Sn.Merdanoğlu bilgilendirme yaparkenRektör Prof.Dr. Bahadır Shoimkulov'a imzaladığı ÖZBEKİSTAN TURİZM REHBERİ'ni takdim ederken

* 17 Temmuz 2018 tarihinde Buhara Devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof.Dr. Abdukabil TULAGANOV tarafından Türkiye Temsilciliği verildi.

                      
Buhara Üniversitesi'nden çıkarken* 18 Temmuz 2018 tarihinde Semerkant Devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Dekan Prof.Dr. Juliboy Eltazarov tarafından Türkiye Temsilciliği verildi.


* 19 Temmuz  2018 tarihin de Gülistan Devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof.Dr. M.T.Khodjiev tarafından Türkiye Temsilciliği verildi.


* 20 Temmuz 2018 tarihinde Alisher Navoi Özbek Dili ve Edebiyatı Taşkent Devlet Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof.Dr. Shuhrat S.Sirojiddinov tarafından Türkiye Temsilciliği verildi.

 Alisher Navoi Özbek Dili ve Edebiyatı Taşkent Devlet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Shuhrat Sirojiddinov ve Doç.Dr.Abdulmurat Tilalov ile toplantıda. 

 Sn.Merdanoğlu, Özbekistan hakkında yazdığı 100 makalenin listesini Rektör Prof.Dr. Shuhrat S.Sirojiddinov'a verirken
             Alisher Navoi Özbek Dili ve Edebiyatı Taşkent Devlet Üniversitesi'nin Temsilciliği yazısını alırken


Bu ziyaret sırasında, Merkezi Taşkent de olan Özbekistan Uluslararası Altın
Miras Vakfı Genel Başkanı Amirkul Karımov’u, Karşı Vilayeti Altın Miras Vakfı Şubesi Başkanı Sharofat Ashurova, Buhara’da Altın Miras Vakfı Şube Başkanı Zulayho Kairimova, Semerkant da Altın Miras Vakfı Şube Başkanı Yoqubjon Hazratqulov’u  ziyaret etti. Özbekistan’ın ilk Cumhurbaşkanı İslam Karimov’un anıtına çiçek koydu, saygı duruşunda bulundu.  Müzesini ziyaret ederek Müzedeki ziyaretçi defterine duygularını yazarak imzaladı. Sn.Merdanoğu’nun Müzeyi ziyareti bilgisini alan, Sayın Tatyana Karimova memnuniyetini belirterek, İslam Kerimov’un albümunü  imzalanarak hediye etti Hastı İmam Şehitler Hatırası Anıtı İslam Ata Camii, Semerkanta’da Semerkant'a Gur-u Emir Külliyesi, Buhara’da Ark Kalesi Muhammed Bahauddin Nakşibendi Hazretleri türbesi, Karşı Vilayeti yakınlarında Tahir ile Zühre Kabri, Şehrisabiz gibi tarihi yerleri ziyaret ederek 31 Temmuz 2018 de yurda döndü.

    
            İ.Kerimov'un hehkeline  çiçek koyarken       
 
   İslam Kerimov Müzesi (Cumhurbaşkanlığı eski sarayı)

Özbekistan'ın eski Kültür Bakanı Tursunali Kuziev  Sn.Merdanoğlu'na müzeyi gezdiriyor

İslam Kerimov Müzesinde Şeref Deferini İmzalarken
    Sayın Tatyana Karimova’nın imzaladığı İslam Kerimov albümü 
                    Hastı İmam Camii kulliyesi
 Şehitler Hatırası Anıtı 
                         İslamata Camii                            

Gur Emir-Semerkant

                        Buhara'da Arak Kalesi

          Bahauddin Nakşibendi Hazretleri türbesi 

                    Tahir ile Zühre Kabri 

                           Şehrisabz gezerken

                Şehrisabz'da Emir Timur heykeli

05 Ağustos 2018 tarihinde 
https://www.facebook.com/groups/293425574760643/ adresinde, “Özbekistan ve Türkiye Üniversiteleri /O'zbekiston va Turkiya Universitetlari “ Grup açarak yönetimini Sn.Merdanoğlu üstlendi. 

Özbekistan Üniversiteleriyle Türkiye Üniversitelerinin eğitim işbirliği yapmaları için görüşmeleri devam ediyor.

Saygılarımızla.

ALTIN MİRAS

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074