Hava Durumu

MAKALE YARIŞMASI ve SONUCU

Değerli Katılımcı,

2011 yılında, Türk Cumhuriyetlerinin 20.Bağımsızlık yılı nedeniyle; Türkiye, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dahil olmak üzere; Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da KADIN HAKLARI ile ilgili, Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanlığı olarak açmış olduğumuz, “ ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI KADIN HAKLARI MAKALE YARIŞMASI”, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle sona ermiştir.

Önce, bu yarışmamıza gösterdiğiniz ilgiye gönülden teşekkür ederiz.

Yarışmaya; Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan’dan katılım olmamıştır. Türkiye (9); Azerbaycan (4), Kırgızistan  (1) KKTC (1) olmak üzere 3 bay, 12 bayan olmak üzere 15 yazar katılmıştır. Biri birinden güzel makalelerin konusu, daha çok kadın sorunlarını içermektedir. Yarışma koşullarında da belirttiğimiz gibi; söz konusu ülkelerin kanunlarında, kadına tanınan haklar nedir? (seçme, seçilme, çalışma, evlenme, boşanma, mal paylaşımı, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği haklar, Türk Medeni Kanunda kadın hakları, Hz. Peygamberin kadınlar hakkında koruyucu sözleri, günümüzde kadınların yasal beklentileri…) konuların işlenmediği, yarışmanın temasını yansıtmadığı ve hedef ülkelerden yeteri kadar katılımın olmadığı görüldüğünden, katılan makalelerin değerlendirilmesi yapılmamıştır.   

Amacımız; şimdiye kadar bir araştırma konusu olmamış, Türk Cumhuriyetlerinde kadınların maruz ve mağdur kaldığı, giderek artan şiddet olaylarına nasıl çözüm getirilmesi gerektiği, mevcut yasaların yeterli olup olmadığı … gibi bilinmeyenleri ortaya çıkarmaktı.          Ümit ederiz ki; bundan sonra değerli araştırmacılarımız ve ilgili kuruluşlar, birazda KADIN SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRİLMESİ KONUSUNDA dikkat çekmek için daha fazla çaba gösterirler.

Değerli Katılımcı, yarışmaya gönderdiğiniz makalenizi www.altinmiras.com sitemizin ana sayfasında “okuyucularımız için seçtiğimiz” makaleler içinde 15 Ocak 2012 den sonra sıra ile yayınlamak istiyoruz.

2012 YILININ SİZE, AİLENİZE SAĞLIK MUTLULUK GETİRMESİNİ DİLERİM.

Süleyman MERDANOĞLU                                                                                  Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı                             

                                      ***                                                                    

ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI KADIN HAKLARI MAKALE YARIŞMASI 

AMAÇ -Makale Yarışmasında Amaç; *Türk Cumhuriyetlerinin 20.Bağımsızlık yılı nedeniyle, Türkiye, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dahil olmak üzere; Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da KADIN HAKLARI ile ilgili, Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanlığı olarak makale yarışması açmış bulunuyoruz.

  *Özellikle Türkiye’de, Türk Cumhuriyetlerinde ki kadınlar haklarında bilgi noksanlığını gidermeye çalışarak; Türkiye ile bu kardeş ülkeler arasında kültürel ilişkileri canlı tutmaya katkı sağlamaktır.

  *Bu makalelerin derlenip seçilme sonucu, yedi ülkeden birer kişi komisyon üyesi olarak seçilen makaleler tarafımızdan kitaplaştırıldığında adları geçecek, böylece bir eser Türk Dünyasına kazandırılmış olacaktır.

 *Kar amacı gözetilmeden basılan kitabın satışından elde edilen meblağ, Türk Dünyası Kadınları yararına yönelik faaliyetlerde harcanacaktır.

*Unutmayınız ki ! Yazmak bir anlamda yazanları ölümsüz kılar.

*Makale yarışmasına katılanların Türk Dünyasına, dolaysı ile dünya kamu oyuna katkılarını bekliyor, katılımcılara başarılar dileriz.

Süleyman MERDANOĞLU

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı                                                                                                                                     Makale Yarışması Koordinatörü

MAKALE YAZIM KURALLARI

*Makalelerin Türkiye Türkçesiyle yazılması tercih edilmekte ise de; yazarın kendi ülkesinde kullanılan resmi dili ile de yazılabilir.

*Yarışmaya sadece bir makale ile katılabilir.

*Yarışmaya katılacaklar kişi ve makale sayısında sınır yoktur. Ancak, makalenin çokluğu nedeniyle kitap bir ciltti geçerse, yazarlara verilecek USD ve kitap sayısı bu ciltlerde de dikkate alınacaktır.

*Makaleler 5-25 sayfa arasında olmalıdır.   

*Verilen makale konu başlıkları birleştirilerek yazılacağı gibi, kadınları ilgilendiren başka konu başlıklarında yazılabilir.

*Makaleler de içinde konusuna göre en az 3 resim olması gerekmektedir. 

*Makalede yer alan resimlere isim verilerek, en az 500 Kb çözünürlükte olması gerekir.

*Yarışmaya katılacak makale "Daha önce internet sitesinde ve başka basılı yayında yayınlanmamış" olmalıdır. Kitap halinde basılması düşünülen makalelerin yazarı makalesini 31 Aralık 2011 tarihine kadar başka bir ortamda yayınlamayacağını kabul etmiş sayılır.

*Konu başlıkları verilen makaleleri yazanların o ülkenin vatandaşı olması gerekmez.(Örnek; Türkiye vatandaşı Özbekistan’da ki kadınlar hakkında veya Azerbaycan vatandaşı Kazakistan kadınların haklarını da yazabilir.)

*Makale ile ilgili kaynaklar  sayfa sonunda gösterilmelidir.

*Makaleler A4 boyunda, 12 punto ile ve Times New Roman”  karakterin de yazılmalı, sayfalara numara verilerek; alt ve üst 1.5 cm, sağ ve sol da 2 cm boşluk olmalıdır.                                                                             

  *Makaleler  rumuz (takma ad) kullanılmadan, açık ad ve adres ve biyografisi de yazılarak altinmiras@gmail.com adresimize e-posta ile gönderilecektir.                           

*Doğrudan adresimize gönderilecek makaleler; söz konusu ülkelerde bulunan komisyon üyemiz tarafından, ön inceleme yapıldıktan sonra;  Ankara’da ki yayın ve değerlendirme kurulumuz tarafından finale kalmış olarak kabul edilecektir.                        

MAKALE KONU BAŞLIKLARI

*Ülkede kadınların Evvelden Günümüze Kadar Geçmişi ve Ünlü kadınlar,                                                        

*Kadın Çalışma ve İş Hayatı,

*Kadınlara Özgü Kısıtlamalar ve Sınıf ve Cinsiyet Ayrımı,

*Kız Çocukları ve Kadınların Eğitiminin Önemi, Kadınlarda Eğitim, Okuryazarlık, Okul  Öncesi Eğitim, İlköğretim, Ortaöğretim, Yükseköğretim, Genel Hatlarıyla Eğitim Sistemi ve Eğitim Kademelerine göre Yıllara göre Kadın Verileri,                                                        

*Ülkede Kadın Hakları ve Kadın Ayrıcalıklı Sınırlamalar,                     

*Seçme Seçilme Hakkı ve Kadın Kontenjanı,

*Kadınlara Tanınan Bazı Tarihi Adımlar, Kadın Eğitiminin Tarihi Gelişimi,    

*Kadına Karşı Şiddet, Töre ve Namus Suçları ve cezaları,

*Kadının ülke kalkınmasına katkısı,

*8 Mart Dünya Kadınlar ve Anneler Günü ile İlgili Yapılan Etkinler,    

*Ulusal Kadın Dernekleri ve Uluslararası Örgütlenme Ağı,                                              

*Kur’an ve hadislerde kadın yeri ve Hz.Peygamber’in kadına yönelik sözleri.                                  

MAKALE YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

* Seçilen makalelerin yazarına 20-40 USD arasında ödeme yapılacaktır.

*Makaleler kitap halinde basıldığında, makale yazarlarına 5 er adet kitap hediye edilecektir.

*Makalenin içeriğine göre verilecek USD ve kitap karşılığı toplam değeri yaklaşık 100 USD  makaleler kitap halinde yayınlandıktan sonra verilecektir.

*Önce Türkiye’de Türkçe basılan kitap, söz konusu ülkelerin dillerine çevrildiğinde (Türkiye Türkçesi hariç), o ülkeden makalesi olan yazarlar yine, ilave olarak makale başına 20-40 USD arasında ödeme yapılacak ve 5 adet kitap daha verilecektir. Böylece o ülke diline çevrilen makaleler kitabı yazarlarına yaklaşık 200 USD ödeme yapılmış olacaktır.

MAKALE YARIŞMA JÜRİSİ

*Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve KKTC’de bulanan makale komisyon üyelerinden birer kişi ve Türkiye’de makale değerlendirme ve kitap olarak yayınlanma aşamasında uzman isimlerden oluşan 15 kişilik komisyon üyesi tarafımızdan gizli tutulmaktadır. Makale yarışması sonlandığında komisyon üyelerinin ve yarışmaya destek verenlerin isimleri daha sonra açıklanacaktır.

MAKALE YARIŞMASI DEĞERLENDİRME

01.05.2011 -  (Makale Yarışması Başlangıç Tarihi)
31.12.2011 -  (
Makale Yarışmasının Sona Ermesi)
31.01.2012  - (
Makalelerin Komisyon üyeleri tarafından Seçimi)                                                                                                                            28.02.2012  - (Finale Kalan ve Kitap Halinde Basılacak Makalelerin Komisyon Üyelerinin ve Yarışmaya Destek Verenlerin Açıklanması)

YARIŞMAYA KATILIM ve NOTLAR

1-Yarışmaya katılmak için gönderen yazarın bir sayfayı geçmeyen biyografisi,

2-Yarışmaya katılacak makale,

3-Makale ile ilgili adı yazılı resimler ayrı dosya halinde gönderilecektir.

*Makalesi bize ulaşan yazarların adları ve makale yarışması ile ilgili duyurular, www.altinmiras.com web sitemizde Makale Yarışması’nda yer alacaktır.

*Yarışma ile ilgili istek, öneri ve sorularınız için sadece Türkçe olarak; e-posta: altinmiras@gmail.com adresimize yazarak bize ulaşabilirsiniz. Cevap verme süremiz en fazla bir gündür. 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074