Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 14°

ANASAYFA

Özbekistan ile Tacikistan arasında 17 yıl aradan sonra vizesiz seyahat uygulamasının başlamasıyla günde ortalama 10 bin kişi sınırı geçiyor.Tacikistan Sınır Koruma Birlikleri Basın Ofisinden yapılan açıklamada geçen ay iki ülkenin karşılıklı olarak vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat uygulamasını yürürlüğe sokmasıyla sınırı geçen kişi sayısının belirgin ölçüde arttığı belirtildi. Günde ortalama 10 bin kişinin sınırını geçtiği kaydedilen açıklamada sınır kapılarındaki görevli sayısının da arttırıldığı da ifade edildi.
Son dönemde Orta Asya’da bölgesel işbirliği açısından beklentiler dahilinde olan olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Türk Dünyası’nın “Ak Sakalı” Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in çabalarıyla Astana’da Orta Asya’nın geleceğini belirleyecek yeni bir işbirliği süreci başlatılmıştır. Nevruz Bayramı’nın öncesinde 15 Mart 2018 tarihinde Kazakistan’ın ev sahipliğinde Orta Asya ülkeleri devlet başkanlarının istişare toplantısı gerçekleşmiştir
03.04.2018
30.03.2018
Ege Üniversitesi uluslararası nitelikte bilimsel işbirliklerine yenilerini ekliyor. Ege Üniversitesi ile Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Tıp Araştırma Merkezi, Özbekistan Acil Tıp Hekimleri Birliği arasında "Mutabakat Anlaşmas" imzalandı. Özbekistan Cumhuriyeti Bilimsel Acil Yardım Merkezi adına Dr. Anvarov Hikmat Erkinovich ile Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Saffet Gönül tarafından imzalanan anlaşmayla iki kurum arasında bilimsel işbirlikleri gerçekleştirilecek.
Türk vatandaşlarına uygulanan Özbekistan vizesinin 10 Şubat 2018 tarihinde kaldırlıması, İkili ilişkilerimizin daha iyi seviye geleceğinin yolunu da açtı. Ne var ki, uçak biletlerinin pahalı oluşu, Atayurdumuzun merkezinde olan Özbekistan’ı görmeyi arzu edenleri ekonomik yönden etkiliyor.
30.03.2018
28.03.2018
Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü (O’zbekıston Respublıkası Xalqaro Oltın Meros Xayrıya Jamg'arması Ankara Vılayet Bo'lımı) İnternet facebook ortamında, Özbeklere yönelik “ÖZBEKLER GRUBU” açtı. Özbekistan’ın Türkiye de 20 yıldır sesi olmaya devam eden, alanında ilk ve tek olan www.altinmiras.com sitesi. Türkiye Özbekistan arasında dostluğa bir hizmet daha sunuyor.
Avrasya Kulak Burun Boğaz (KBB) Derneği ve Türk KBB dernekleri bilimsel iş birliğini geliştirmek amacıyla Özbekistan KBB Derneği ile iş birliğinde Taşkent'te ortak toplantı düzenlendi. TİKA'nın desteğiyle Taşkent'te yapılan Özbekistan-Türkiye KBB dernekleri ve Yakın Avrasya KBB Birliği Ortak Toplantısı'na Türk KBB Derneği ve Yakın Avrasya KBB Derneği'nin organizasyonuyla Türkiye'nin farklı üniversitelerinden 20 akademisyenin yanı sıra çok sayıda Özbek doktor katıldı.
28.03.2018
26.03.2018
... 10 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.70444.7233
Euro5.48095.5029
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam161
Toplam Ziyaret399379