Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 9°

ANASAYFA

Türk şirketi Demir Grubu, sıfır maliyetle satın alacağı Özbekistan başkentinin merkezindeki hotel çevresinde iki yıl içinde 33 milyon dolar yatırım yaparak bir turistik bölge oluşturacak. Haberi, Kommersant.uz gazetesinin internet sayfası yayınladı. Taşkent’te, büyükşehir belediyesi ve Türk şirketi Demir Grubu arasında turizm alanında yatırım işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili bir mutabakat anlaşması imzalandı.
Özbekistan'da reçine, kauçuk, demir, metal, ahşap, plastik, kozmetik, kimya ve bazı tekstil ürünlerinin de aralarında bulunduğu 50'ye yakın ithal üründen alınan bandrol vergisi kaldırıldı.İthal araba lastiği üretimi için kullanılacak kauçuk ve reçine, plastik, demir ve metal ürünler, ahşap, yün, keten, bitkisel tekstil elyafları, dokunmamış materyaller, taş, çimento, asbest ve benzeri malzemelerden üretilen ürünler, parfüm, kozmetik ürünleri, protein maddeleri Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameye göre, ülkeye sokulan bazı ürünlerden bandrol vergisi alınmayacak.
15.09.2017
13.09.2017
Özbekistan’da, Milli Televizyon ile Özbekistan Aşçılar Birliğinin organizasyonunda dünyanın en büyük Özbek pilavı pişirildi. Taşkent’te düzenlenen geleneksel kültür festivali kapsamında, Sayılgah Parkı’nda, Almalık Maden-Metalürji Fabrikası tarafından özel olarak imal edilen yaklaşık 5 metre çapındaki kazanla Özbek pilavı pişirildi. Sabah saatlerinde pilav için hazırlıklara başlayan ekipte tanınmış Özbek aşçıların yanı sıra farklı ülkelerden gelen 60’tan fazla aşçı yer aldı.
Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Tokon Mamıtov, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyayev’in Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 5-6 Eylül tarihinde yaptığı resmi ziyaretini tarihi ziyaret olarak niteledi. Halklar Asamblesi Başkanı Mamıtov, Kırgızistan ile Özbekistan ilişkilerinde yeni dönemi simgeleyen “Devlet Sınır Anlaşması”nın Orta Asya’nın gelişmesi ve güvenliği açısından önemini AA muhabirine değerlendirdi.
12.09.2017
12.09.2017
Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır kapılarında 7 yıldır vatandaşları mağdur eden “davetiye mektubu” uygulaması kaldırıldı. Kırgızistan’ın güneyinde Oş Bölgesi ile Özbekistan’ın Andican Vilayeti arasındaki “Dostluk” adlı gümrük kapısının her iki tarafında binlerce vatandaşın katılımıyla kutlama töreni düzenlendi. Gümrük kapısını geçen Kırgız yetkililer, Özbekistan tarafında yapılan kutlama programına katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Astana Zirvesi önem arz ediyor. Ön çalışmalar bitmiş durumda. Artık burada finali yapılacak. İnşallah atılmış olan adımlar Astana’da noktalanır.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki resmi karşılama töreninin ardından baş başa görüştü.
11.09.2017
09.09.2017
 9  ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.07304.0893
Euro4.96854.9884
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret382109