Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 9°

ANASAYFA

Kazakistan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü : Beşli görüşmenin nevruz arifesinde yapılması büyük önem taşıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Aydos Ukibay, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ev sahipliğinde yapılacak toplantıya Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan cumhurbaşkanlarının katılacağını belirtti.
Tayga Grubu ve Özbekistan arasında imzalanan anlaşma ile Özbekistan'dan Türkiye'ye yasal göçmen işçi gönderilmesine karar verildi. Pazartesi günü Özbekistan'ın Dış İşçi Göçmenliği Dairesi ile Türk şirketi Tayga Grubu arasındaki Taşkent'te imzalanan anlaşma ile Türkiye'ye yasal göçmen işçi gönderme kararı alındı.
14.03.2018
14.03.2018
Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Kazakistan'ın Latin alfabesine geçişinin Türk halkları arasında edebiyat alanındaki ilişkileri daha da yakınlaştıracağını söyledi. Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, düzenlediği basın toplantısında, Türk dünyasının ortak edebiyat kitabı üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kitapta Ali Şir Nevai’nin sadece Özbek halkının ya da Fuzuli ve Nizami’nin sadece Azerbaycan halkının değil Türk halklarının ortak şairi olarak öne çıkarılacağını dile getirdi.
Kazakistan'da Kazakça'nın, kolonizasyonun izi olan Rusça'nın egemenliğini yıkması ve latin alfabesine geçiş kararı Rusya tarafından tepki ile karşılanıyor. Kazakistan'da Kazakça'nın, kolonizasyonun izi olan Rusça'nın egemenliğini yıkması ve Latin alfabesine geçiş kararı Rusya tarafından tepki ile karşılanıyor. Rus basını, Kazakistan'daki Rus azınlığa baskı yapıldığı yönünde haberler yaparak provokasyona başladı.
11.03.2018
06.03.2018
Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Muhamediulı: - “Hırslarımız büyük. Turizm sektöründeki gelirlerin GSYH içinde yüzde 1 olan payını 2025 yılına kadar yüzde 8’e çıkarmayı hedefliyoruz” - "Kazakistan, Güney-Doğu Asya ile Avrupa ve ABD arasında büyük turizm akımı için transit bölge olabilir.” Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, ülkenin turizm gelirlerinin gayrı safi yurt içi hasılada yüzde 1 olan payını 2025 yılında yüzde 8’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, açtığı Türkçe kurslarıyla yüzlerce kişiye Türk kültürünü ve edebiyatını araştırma fırsatı sağlıyor. Kazakistan'daki Astana Yunus Emre Kültür Merkezi Türkçe Eğitim Koordinatörü Gücüklüoğlu, şu an 162 kursiyerin Türkçe eğitim gördüğünü, 300’ün üzerinde kişinin de merkeze kaydolmak için sıra beklediğini söyledi.
06.03.2018
05.03.2018
 6  ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.07304.0893
Euro4.96854.9884
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret382109