Hava Durumu

ANASAYFA

En eski Türk bayramı olan Nevruz; Navruz, Novruz, Sultan-ı Nevruz, Mart Dokuzu, Yörük Bayramı, Bahar Bayramı, Yeni Yıl, Yeni Gün, Yengi Kün, Novroz, Ergenekon, Ulusun Ulu Günü ...gibi çeşitli adlarla Orta Asya'da; Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Azerbaycan, K.K.T.C gibi Türk Cumhuriyetlerinden başka Afganistan, Tacikistan, Tataristan, İdili-Ural, Kırım, Yakutistan, Çuvaşistan, Balkanlar, Moldova, İran, Irak, Suriye, Makedonya, Hindistan, Doğu Türkistan, Bulgaristan...gibi Türk Topluluklarının bulunduğu ülkelerde kendilerine özgü bir biçimde kutlanmaktadır.
Bu gün 14 Şubat, Zahireddin Muhammed Babür’ün 533. Doğum Yıl Dönümü. Babür Şah,14 Şubat 1483 tarihinde günümüzde Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Andican, Fergana'da doğdu. Babası, Timur'un üçüncü oğlu Miran Şah'ın torunlarından Fergana valisi Ömer Şeyh Mirza, annesi ise Cengiz Han'in torunlarından Yunus Han'ın kızı Kutluğ Nigâr Hanım'dır. Doğduğunda Timurlu hanedanı Orta Asya'nın küçük bir bölgesine hükmetmekteydi. Orta Asya’da giderek artan küçük beylikler ve devlet olamayan hükümdarlıklar halinde varlıklarını devam ettirmekteydiler.
20.03.2016
14.02.2016
Türkiye'de yüksek öğretimde okuyan yerli yabancı çok sayıda öğrenci burs almak için kurum ve kuruluşlara başvuruyor. Bazı vakıf ve dernekler de önemli sayıda öğrenciye burs veriyor. Birçok kurum ve kişiler de ekonomik sıkıntılar nedeniyle burs verememenin üzüntüsünü yaşıyor.
2013 yılı Eskişehir’in 2013 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında; 19-22 Mart tarihleri arasında yapılan “1.Türk Dünyası Gazeteciler Şurası” toplantısına Özbekistan Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı olarak, Sn. Şemsettin Küzeci’nin davetiyle katıldım.
23.10.2012
30.03.2014
Pakistan'ın Peşaver kentinde Taliban tarafından 16 Aralık da düzenlenen en kanlı saldırılarından biri olarak gösterilen okul saldırısında, öğrenci ve öğretmen olmak üzere 148 kişi hayatını kaybetti. Din adına terör ve katliam yaparak insanları katleden Taliban örgütü ve benzeri örgütler yüce İslam dininin yüzkaralarıdır. Başbakan Davutoğlu, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Dubet ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Pakistan'da çoğu çocuk 148 kişinin ölümüne neden olan okul saldırısı dolayısıyla Türkiye'de bir günlük "milli yas" ilan edileceğini söyledi.
1 Ağustos 1914 Almanya'nın Rusya'ya harp ilânı ile I. Dünya Savaşı başlamış; Almanya, Avusturya-Macaristan ve sonrada İtalya’nın katılımıyla oluşan üçlü İttifak Devletleri, bir yanda da İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan Üçlü İtilaf Devletleri olarak ikiye bölünmüştü. 29 Ekim 1914 Osmanlı Devleti de bu savaş da Almanya’nın yanında yer aldı. Çanakkale cephesindeki muharebeler, önce İngiliz ve Fransız deniz kuvvetlerinin boğazı zorlamasıyla; sonra da, karada devam etmişti.
17.12.2014
15.03.2014
... 304 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam152
Toplam Ziyaret548086