Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 9°

ANASAYFA

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Danışmanı Sadık Badak, Özbekistan'ın turizmden yıllık 15 milyar dolar gelir elde etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Danışmanı Sadık Badak, Özbekistan'ın turizmden yıllık 15 milyar dolar gelir elde etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
TAŞKENT (AA) – Tacikistan, 9 yıl aradan sonra Özbekistan'a yeniden elektrik ihraç etmeye başladı. Son dönemde ikili ilişkilerinde büyük ilerleme kaydeden Özbekistan ve Tacikistan, sınır kapılarının karşılıklı açılması, 30 günlük vizesiz seyahat uygulamasının yürürlüğe konulması ve 25 yıl aradan sonra yeniden uçak seferlerini başlatmasının ardından elektrik enerjisi sistemlerini yeniden birleştirdi.
05.04.2018
03.04.2018
Özbekistan ile Tacikistan arasında 17 yıl aradan sonra vizesiz seyahat uygulamasının başlamasıyla günde ortalama 10 bin kişi sınırı geçiyor.Tacikistan Sınır Koruma Birlikleri Basın Ofisinden yapılan açıklamada geçen ay iki ülkenin karşılıklı olarak vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat uygulamasını yürürlüğe sokmasıyla sınırı geçen kişi sayısının belirgin ölçüde arttığı belirtildi. Günde ortalama 10 bin kişinin sınırını geçtiği kaydedilen açıklamada sınır kapılarındaki görevli sayısının da arttırıldığı da ifade edildi.
Son dönemde Orta Asya’da bölgesel işbirliği açısından beklentiler dahilinde olan olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Türk Dünyası’nın “Ak Sakalı” Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in çabalarıyla Astana’da Orta Asya’nın geleceğini belirleyecek yeni bir işbirliği süreci başlatılmıştır. Nevruz Bayramı’nın öncesinde 15 Mart 2018 tarihinde Kazakistan’ın ev sahipliğinde Orta Asya ülkeleri devlet başkanlarının istişare toplantısı gerçekleşmiştir
03.04.2018
30.03.2018
Ege Üniversitesi uluslararası nitelikte bilimsel işbirliklerine yenilerini ekliyor. Ege Üniversitesi ile Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Tıp Araştırma Merkezi, Özbekistan Acil Tıp Hekimleri Birliği arasında "Mutabakat Anlaşmas" imzalandı. Özbekistan Cumhuriyeti Bilimsel Acil Yardım Merkezi adına Dr. Anvarov Hikmat Erkinovich ile Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Saffet Gönül tarafından imzalanan anlaşmayla iki kurum arasında bilimsel işbirlikleri gerçekleştirilecek.
Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü (O’zbekıston Respublıkası Xalqaro Oltın Meros Xayrıya Jamg'arması Ankara Vılayet Bo'lımı) İnternet facebook ortamında, Özbeklere yönelik “ÖZBEKLER GRUBU” açtı. Özbekistan’ın Türkiye de 20 yıldır sesi olmaya devam eden, alanında ilk ve tek olan www.altinmiras.com sitesi. Türkiye Özbekistan arasında dostluğa bir hizmet daha sunuyor.
30.03.2018
28.03.2018
 4  ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.07304.0893
Euro4.96854.9884
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret382109