Hava Durumu

ANASAYFA

Bağımsızlığının 26. Yılını dolduran Özbekistan’da; milli değerleri yeniden kalkındırmaya yönelik büyük kapsamlı işler gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un “Özbekistan’ın Kendi İstiklali ve Gelişme Yolu” adlı eserinde bağımsız Özbekistan’ı geliştirme yolu dört temele dayandığı belirtilmektedir. Bunlardan birisi de Özbek halkının manevi mirasını sağlamlaştırmak ve geliştirmektir. Nitekim, ülkedeki kutsal ziyaret yerleri, ilim meskeni olan medreseler, hiç kuşkusuz Özbeklerin manevi mirası sayılır.
Sümerliler, günümüz medeniyetinin temellerini atan insanlardır. MÖ 4 bin’li yıllarda Hazar Denizi’nin doğusundan gelerek, Fırat ve Dicle nehirleri arasına yerleşen ve Diyarbakır’dan, Basra’ya kadar uzanan topraklarda üstün bir medeniyet kuran; kimilerine göre Türk boyu, kimilerine göre Türklerin ataları, kimilerine göre de Türklerin akrabaları olan ve kendilerini Kengerler (Kengir) olarak adlandıran bu insanların ülkesine ise Sümer denmiştir.
28.11.2017
27.11.2017
Rusya'nın uçak krizinin ardından, son dönemde Türkiye ile kurduğu "sıcak" ilişkiyi Rusya basını mercek altına almaya devam ediyor. Son olarak Komsomolskaya Pravda gazetesinde çıkan Nikita İsayev imzalı köşe yazısında ilginç tespitlere yer verildi. İsayev yazısına, son zamanlarda pek çok ülkenin Rusya'ya karşı hasmane tavır benimsediğini, Türkiye ile ilişkilerin ise bir istisna teşkil ettiğini belirterek başlıyor.
13-16 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da yapılan TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER KURULTAYI’na yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen katıldı. Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı (O'ZBEKİSTAN RESPUBLIKASI XALQARO OLTIN MEROS XAYRIYA JAMG'ARMASI )Ankara Bölümü Başkanı Sn.Süleyman Merdanoğlu kurultaya katılan akademisyenlerle görüşerek; ULUSLARARASI AKADEMİSYENLER PLATFORMU (ULUPLAT) adı altında İnternet ortamında GRUP kurmayı kararlaştırdılar.
25.11.2017
20.11.2017
Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de düzenlenen 3. Türk Filmleri Haftası-Bakü, yönetmen Caner Erzincan'ın "Yeni Dünya" filminin gösterimi ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği haftanın açılışına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev,
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Özbek polislere eğitim verildi Türk emniyet görevlilerince, başkent Taşkent'te 13-17 Kasım tarihleri arasında düzenlenen "Çocuk Polisi Eğitimi" kursuna Taşkent Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çocuk ve Gençlik Polis birimlerinde çalışan Özbek personel katıldı.
20.11.2017
20.11.2017
... 297 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret559005