Hava Durumu

ANASAYFA

Özbekistan’da Özbek Türkçesi ve Rusça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkede kullanılan Kiril Alfabesi yerine Latin Alfabesine dayalı yeni Özbek Alfabesine geçiş süreci başlatılmış, ilköğretim okulları, akademik lise ve meslek kolejlerinin yanı sıra yüksek öğretim kurumlarında Latin Alfabesi ile eğitim verilmektedir. Buna rağmen ülkede tüm alanlarda tam ve kesin olarak yeni alfabeye geçilememiştir.
Bişkek (Golden Bridge News) Özbekistan’ın Bişkek Büyükelçiliğinden GBNews’e aktarılan habere göre, Özbekistan Cumhuriyetinde uygulanan proje çerçevesinde birkaç saniye içinde turist Buhara’nın 50 tarihi eseri hakkında akıllı telefon kullanışı ile QR kodu altında tüm bilgileri almak iznine sahip olacak. 1 Nisan 2018’de faaliyete geçecek olan QR kodu aracılığı ile tüm bilgiler 12 dilde sunulacak.
25.05.2014
15.01.2018
Kırgızistan'ın Narın ili Valisi Amanbay Kayıpov, Kırgızistan'dan Türkiye'ye hem organik hem temiz hem de uygun fiyata et ihraç etmek için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kırgızistan'ın Narın Valisi Amanbay Kayıpov, Kastamonu Üniversitesi'nin davetlisi olarak bir heyetle Kastamonu'yu ziyaret etti.Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya da gelen Kırgızistan Valisi Amanbay Kayıpov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın
Özbekistan’da uluslararası pasaport uygulaması planından vazgeçildi. Özbekistan'da uluslararası pasaport uygulaması planından vazgeçildi. Vatandaşın şu anda kullandığı pasaport sadece yurtdışı seyahatleri için geçerli olacak, yurt içinde ilk kez kimlik kartları kullanıma sunulacak.
13.01.2018
12.01.2018
Sık sık sıradışı yasaklarla gündeme gelen Türkmenistan, ülke genelinde uygulamaya konulan yeni bir uygulamayla bütün dünyayı şaşırttı. Türkmenistan’da bayanların araç kullanmasına yasak getirildi. Devlet kurumlarında çalışan bayanlardan da araç sürmeyeceğine dair yazılı olarak taahhüt alınması zorunlu oldu. Yeni yasağı ihlal eden Türkmen bayan sürücülerinin ehliyetlerine el konulmasının ardından araçları cezalı araç otoparkına çektiriliyor.
Bişkek (Golden Bridge News) Özbekistan’ın Bişkek Büyükelçiliğinden GBNews’e aktarılan habere göre, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 29 Aralık 2017 tarihli "Yurtdışı fuarlarda sergilenecek ürünlerin ihracı için prosedürü basitleştirme tedbirleri" üzerine karar imzalamıştır.
10.01.2018
09.01.2018
... 289 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret553090