Hava Durumu

ANASAYFA

Bişkek, 2017 sonbaharında seyahat için BDT’nin ilk 10 şehri arasında yer alıyor. Şehirlerin derecelendirmesi, analitik ajans TourStat tarafından yapıldı. Minsk, Astana, Bakü, Erivan, Almatı, Taşkent, Aşkabat, Kiev, Kişinev ve Bişkek, bu yılın sonbaharında BDT’nin en popüler olan on turistik şehri olarak değerlendirildi. Derecelendirme, turistlerin konaklama tesisleri için online rezervasyon sistemlerinin verilerinin analiz sonuçlarına dayanmaktadır.
15 Eylül’de Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nin konferans salonunda Kazak şairi, gazeteci, yazar, professör, tercüman, oyun yazarı ve Kazak Bilimler Akademisi akademisyeni Muhtar Auezov’un 120. yıldönümüne ithaf edilen bilimsel bir konferans yapıldı. “Bilim ve kültürde akademisyen Muhtar Avezov” konulu bilimsel konferansına folklorcu, edebi eleştirmen, filolog, filozof, tarihçi, etnograf, kültür ve siyaset uzmanları katıldı.
20.09.2017
16.09.2017
Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan üçgeninde uzun zamandır devam eden su sorunu gündemini korumaktadır. Su sorunu, Amuderya ve Sirderya sınırı aşan nehirlerdeki su kaynaklarının kullanımından ileri gelmektedir.Sirderya ve Amuderya nehirlerin güzergâhında bulunan Orta Asya ülkeleri son on yılda su yetersizliği ve onun sosyo-ekonomi açısında etkileri ile yüz yüze gelmiştir.
Batı Türkistan’da Özbekistan ile Kazakistan arasındaki Aral Gölü’nün, büyük kısmı Özbekistan’a dahildir. Geçen yüzyıllarda su kaynaklarının hesapsız kullanımı sonucunda dünyanın en büyük su kaynağı yok olma tehdit ile karşı karşıya gelmiş. Bugüne kadar, hiç kimsenin gözü önünde büyük bir deniz gibi göl yok, olmamıştı. Aral Gölü’nün kuruması, bölgeyi iklim değişikliğine sürüklemektedir. Gölün küçülmesiyle birlikte suyunun tuz oranı artması da ilerlemektedir. Bu tuzlanmadan dolayı birçok balık türlerinin nesli tükenmiştir. Her yıl Aral’ın beyazlaşan kısımlarında milyonlarca ton tuz ve tozun havaya karışarak, hava kirliğine ve büyük bölgelerin toprak temellerinin bozulmasına neden olmaktadır.
30.06.2013
01.01.2013
Şair, yazar, siyasetçi, dilbilimci ve ressam olan Ali Şîr Nevâî, Türkçeyi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalışan, bu görüşü savunan ve Türk diline değer kazandıran üstün bir bilgin ve devlet adamıdır. Ali Şir Nevai; 1441'de Afganistan’Herat'ta şehrinde doğdu. Babası Timur'un meliklerinden Sultan Ebû Said'in veziri Kiçkine Bahşi idi. Ali Şîr Nevâî'nin ilk eğitimini babası verdi. Daha sonraki eğitimine Horasan ve Semerkant'ta devam etti. Timurlu Devleti’nde 1469-1506 yılları arasında Herat başkentti.Hüseyin Baykara, Herat'ta yönetimin başına geçince, Ali Şîr Nevâî'yi aradı. Onun Semerkant'ta olduğunu öğrendi ve Maveraünnehir meliki Ahmed Mirza'ya bir mektup yazarak Ali Şîr Nevâî'yi kendisine göndermesini istedi. Ali Şîr Nevâî, Ahmet Mirza'nın adamları tarafından Herat'a götürüldü. Sultan Baykara onu önce mühürdar yaptı. Daha sonra vezirlik görevine tayin etti.
“Meros” proje çerçevesinde “ELXOLDING” kuruluşunca Nisan 2006 tarihinde “El Merosi” Semerkant Tarihi Elbiseler Tiyatrosu oluşturuldu. 2006’da Brüksel Kraliyet Sarayında tanıtımı yapıldı. Ekim 2006’da “El Merosi”, İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen ve 89 devletin katılım söz konusunu olan “WOMEX-2006” XII. Uluslar arası Müzik Festivaline katıldı.
08.02.2016
07.06.2012
... 285 ...
 *SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93635.9601
Euro6.53256.5587
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret506144