Hava Durumu

ANASAYFA

15 Eylül’de Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nin konferans salonunda Kazak şairi, gazeteci, yazar, professör, tercüman, oyun yazarı ve Kazak Bilimler Akademisi akademisyeni Muhtar Auezov’un 120. yıldönümüne ithaf edilen bilimsel bir konferans yapıldı. “Bilim ve kültürde akademisyen Muhtar Avezov” konulu bilimsel konferansına folklorcu, edebi eleştirmen, filolog, filozof, tarihçi, etnograf, kültür ve siyaset uzmanları katıldı.
Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan üçgeninde uzun zamandır devam eden su sorunu gündemini korumaktadır. Su sorunu, Amuderya ve Sirderya sınırı aşan nehirlerdeki su kaynaklarının kullanımından ileri gelmektedir.Sirderya ve Amuderya nehirlerin güzergâhında bulunan Orta Asya ülkeleri son on yılda su yetersizliği ve onun sosyo-ekonomi açısında etkileri ile yüz yüze gelmiştir.
16.09.2017
30.06.2013
Batı Türkistan’da Özbekistan ile Kazakistan arasındaki Aral Gölü’nün, büyük kısmı Özbekistan’a dahildir. Geçen yüzyıllarda su kaynaklarının hesapsız kullanımı sonucunda dünyanın en büyük su kaynağı yok olma tehdit ile karşı karşıya gelmiş. Bugüne kadar, hiç kimsenin gözü önünde büyük bir deniz gibi göl yok, olmamıştı. Aral Gölü’nün kuruması, bölgeyi iklim değişikliğine sürüklemektedir. Gölün küçülmesiyle birlikte suyunun tuz oranı artması da ilerlemektedir. Bu tuzlanmadan dolayı birçok balık türlerinin nesli tükenmiştir. Her yıl Aral’ın beyazlaşan kısımlarında milyonlarca ton tuz ve tozun havaya karışarak, hava kirliğine ve büyük bölgelerin toprak temellerinin bozulmasına neden olmaktadır.
Şair, yazar, siyasetçi, dilbilimci ve ressam olan Ali Şîr Nevâî, Türkçeyi yüksek bir sanat dili halinde işlemeye çalışan, bu görüşü savunan ve Türk diline değer kazandıran üstün bir bilgin ve devlet adamıdır. Ali Şir Nevai; 1441'de Afganistan’Herat'ta şehrinde doğdu. Babası Timur'un meliklerinden Sultan Ebû Said'in veziri Kiçkine Bahşi idi. Ali Şîr Nevâî'nin ilk eğitimini babası verdi. Daha sonraki eğitimine Horasan ve Semerkant'ta devam etti. Timurlu Devleti’nde 1469-1506 yılları arasında Herat başkentti.Hüseyin Baykara, Herat'ta yönetimin başına geçince, Ali Şîr Nevâî'yi aradı. Onun Semerkant'ta olduğunu öğrendi ve Maveraünnehir meliki Ahmed Mirza'ya bir mektup yazarak Ali Şîr Nevâî'yi kendisine göndermesini istedi. Ali Şîr Nevâî, Ahmet Mirza'nın adamları tarafından Herat'a götürüldü. Sultan Baykara onu önce mühürdar yaptı. Daha sonra vezirlik görevine tayin etti.
01.01.2013
08.02.2016
“Meros” proje çerçevesinde “ELXOLDING” kuruluşunca Nisan 2006 tarihinde “El Merosi” Semerkant Tarihi Elbiseler Tiyatrosu oluşturuldu. 2006’da Brüksel Kraliyet Sarayında tanıtımı yapıldı. Ekim 2006’da “El Merosi”, İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen ve 89 devletin katılım söz konusunu olan “WOMEX-2006” XII. Uluslar arası Müzik Festivaline katıldı.
Tarihi Büyük İpek Yolu güzergâhında bulunan, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan Özbekistan; eski çağlardan kalan tarihi yapılarıyla, diğer kültürel özellikleriyle pek çok insanın dikkatini çekmektedir. Özbekistan’da Paleolit çağdan başlayarak, köle-devletler ve Büyük Makedon Krallığı zamanlarını da kapsayan, geçmiş tarihin farklı periyotlarından kalma eserler bulunmaktadır.
07.06.2012
06.05.2012
... 282 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret497750