Hava Durumu

ANASAYFA

XI. yüzyılın büyük bilim adamı Kaşgarlı Mahmut Divan’ında “il” kelimesini açıklarken şöyle yazmaktadır: “İl bir çeşit attır, çünkü at Türk’ün kanadıdır. Seyise (yani, at bakıcısı, at bilgini) ilbaşı denir. Bu vilayet başkanı demektir.” (1.cilt, s.83)
Buyuk so‘z san’atkorlari tarixning burilish nuqtalarida, millatni birlashtiruvchi, ruhan yuksaltiruvchi badiiy so‘zga ehtiyoj tug‘ilgan paytda dunyoga keladi. Alisher Navoiy xuddi ana shunday davrda yashadi. Turkiy xalqlar XI asrdagi yuksalishdan keyin yangi bir to‘lqinni, ma’naviy-madaniy taraqqiyotni - uyg‘onish davrini boshdan kechirmoqda edilar. Bu madaniy yuksalishga turtki bergan sabab esa Temuriylar saltanati edi.
16.02.2012
08.02.2012
Yazar dostum Talip Eke’den Fergana’nın yeni bir kent olduğunu duyunca doğrusu çok şaşırdım. Evet vadinin adı binlerce yıldır Fergana ama aynı isimli kent yani. Rus Çarlığı kendine tabi kıldığı Hokand Hanlığı’nda çıkan isyanı kanla bastırır, 1876. Son Hokand Hanı Hudayar Hanın halktan topladığı ağır vergiler halkı isyan ettirir. İsyanı bastıramayan Han Afganistan’a kaçar.
Sömürge idaresinin yanlış ve sakat politikasına kurban giden Yeşil adamız 96 yıl gibi uzun bir zaman hakiki annesinden uzak kalmış, bir üvey annenin insaf ve merhametinde yıllarca bin bir meşakkat, ezgi ve haksızlık içinde çırpınıp durmuştur. Çekilen bütün ıstıraplar, Türk halkının inancından hiçbir şey kaybettirmemiş, vatanına ve bayrağına duyduğu sevgiyi azaltmamıştır.” 1974- Dr. Fazıl KÜÇÜK
07.02.2012
07.02.2012
İnanın, elim bir türlü Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın öldüğünü yazmak istemiyor. O, Kıbrıs Türk’ünün babası idi. O, Kıbrıs Türk’ünün davasının usta avukatı idi. O, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu idi. Velhasıl O, tanrı tarafından, Kıbrıs Türklerine gönderilen en büyük armağandı. Rauf Denktaş, belki cismen ölmüştür, ancak fikren ebediyen her Türk’ün kalbinde yaşayacaktır.
Semerkant’tan Anadolu’ya kim bilir kaç kervan düzüldü. Kaç yolcu bu uzun mesafeyi göze alıp demirden asasını, alıp çelikten çarığını giyip bu yollara düştü. Bugün uçakla 3300kilometre, Motorlu araçlarla 5200 kilometrelik bu uzun yolculuğu çıkanların kim bilir kaçı bu yolculuğu tamamlayabildi. Buhara’dan Anadolu’ya gelen din bilginlerinin isimlerine kayıtlarda rastlarız. Yakın çağlara kadar din bilimleri merkeziydi.İslam düşünürlerinden Nakşibendiliğin kurucusu Bahaeddün Nekşibendi, İmam Buhari... bu topraklarda yatmaktadır, Yıldırım Beyazıt’ın damadı Emir Sultan bu topraklardan Anadolu’ya gelmiştir.
15.01.2012
15.01.2012
... 279 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret553090