Hava Durumu

ANASAYFA

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in iktidara gelmesiyle ülkenin Orta Asya devletlerine karşı uyguladığı “komşularla sıfır sorun” siyaseti sonucu bölgede giderek ilişkilerin düzeldiği, gerilimin yok olduğu görülmeye başladı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in iktidara gelmesiyle ülkenin Orta Asya devletlerine karşı uyguladığı "komşularla sıfır sorun" siyaseti sonucu bölgede giderek ilişkilerin düzeldiği, gerilimin yok olduğu görülmeye başladı.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, geçen Özbekistan’a yaptığı resmi ziyarette gelecek sene ülkesinde “Özbekistan Yılı” etkinliklerinin düzenleneceğini ve 2019’da da Özbekistan’da “Kazakistan Yılı” olacağını ifade etti Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, geçen Özbekistan'a yaptığı resmi ziyarette gelecek sene ülkesinde " Özbekistan Yılı" etkinliklerinin düzenleneceğini ve 2019'da da Özbekistan'da " Kazakistan Yılı" olacağını ifade etti.
22.09.2017
22.09.2017
Bişkek, 2017 sonbaharında seyahat için BDT’nin ilk 10 şehri arasında yer alıyor. Şehirlerin derecelendirmesi, analitik ajans TourStat tarafından yapıldı. Minsk, Astana, Bakü, Erivan, Almatı, Taşkent, Aşkabat, Kiev, Kişinev ve Bişkek, bu yılın sonbaharında BDT’nin en popüler olan on turistik şehri olarak değerlendirildi. Derecelendirme, turistlerin konaklama tesisleri için online rezervasyon sistemlerinin verilerinin analiz sonuçlarına dayanmaktadır.
15 Eylül’de Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nin konferans salonunda Kazak şairi, gazeteci, yazar, professör, tercüman, oyun yazarı ve Kazak Bilimler Akademisi akademisyeni Muhtar Auezov’un 120. yıldönümüne ithaf edilen bilimsel bir konferans yapıldı. “Bilim ve kültürde akademisyen Muhtar Avezov” konulu bilimsel konferansına folklorcu, edebi eleştirmen, filolog, filozof, tarihçi, etnograf, kültür ve siyaset uzmanları katıldı.
20.09.2017
16.09.2017
Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan üçgeninde uzun zamandır devam eden su sorunu gündemini korumaktadır. Su sorunu, Amuderya ve Sirderya sınırı aşan nehirlerdeki su kaynaklarının kullanımından ileri gelmektedir.Sirderya ve Amuderya nehirlerin güzergâhında bulunan Orta Asya ülkeleri son on yılda su yetersizliği ve onun sosyo-ekonomi açısında etkileri ile yüz yüze gelmiştir.
Batı Türkistan’da Özbekistan ile Kazakistan arasındaki Aral Gölü’nün, büyük kısmı Özbekistan’a dahildir. Geçen yüzyıllarda su kaynaklarının hesapsız kullanımı sonucunda dünyanın en büyük su kaynağı yok olma tehdit ile karşı karşıya gelmiş. Bugüne kadar, hiç kimsenin gözü önünde büyük bir deniz gibi göl yok, olmamıştı. Aral Gölü’nün kuruması, bölgeyi iklim değişikliğine sürüklemektedir. Gölün küçülmesiyle birlikte suyunun tuz oranı artması da ilerlemektedir. Bu tuzlanmadan dolayı birçok balık türlerinin nesli tükenmiştir. Her yıl Aral’ın beyazlaşan kısımlarında milyonlarca ton tuz ve tozun havaya karışarak, hava kirliğine ve büyük bölgelerin toprak temellerinin bozulmasına neden olmaktadır.
30.06.2013
01.01.2013
... 279 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68565.7084
Euro6.30036.3256
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret493605