Hava Durumu

ANASAYFA

Dede Korkutun 570-632 yılları arasında, Hz. Muhammed (S.A.V) zamanında yaşadığı rivayet edilmiştir. Oğuzların Kayı veya Bayat boylarından geldiği, hem geçmişten ve hem de gelecekten haber veren, "kerem sahibi bir evliya" olduğu rivayet edilmektedir. "Ozanların Piri" veya "Ozanların Başı" olarak da bilinen Dede Korkutun, Peygamberimizin hayır duasını aldığı ve Oğuzlara İslâm dinini öğrettiği de bu rivayetlerle günümüze kadar ulaşmıştır.
Eğer bir ülke Afganistan’ın, Irak’ın, şuranın buranın hakkını gözetmeyip ilkel kabileler gibi tamtamlarla saldırıyorsa, manevî, ruhanî değerlere önem vermeyip vahşice yakıp yıkıp öldürüyor, ateşe verip yağmalıyorsa, devlet terörü estiriyorsa onlar medenî adını taşıyan, ama gerçekte medenileşmemiş çetelerdir.
01.05.2012
01.05.2012
Doğudan batıya ve batıdan doğuya tüccarların, bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olan Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Özbekistan, özellikle Türk ve İslam eserleriyle, kendine has güzellikleriyle pek çok insanın dikkatini çekmektedir.
Rusya’ya karşı çetin direnişi ile büyük güçlükler çıkarmış olan Kokand Hanlığı’nın varlığına, 1876’da, cebir yolu ile son verildi. Buna mukabil Ruslar, Buhara ve Hive’nin, küçük bir toprak parçasında, içişlerinde bağımsız bir devlet olarak varlıklarına müsamaha ettiler. Bu ise, Rusya’nın bu devletlere karşı iyi niyet beslediği ve onların içişlerine karışmaktan uzak durduğu anlamına gelmez.
23.04.2012
17.04.2012
Türk Düşüncesinde Kadın Evren’in (makrokosmozun) küçüldülmüş bir biçimi anlamına gelen mikrokosmoz “ Insan’in suretlerinden” biridir. İnsan’a küçük Evren gibi bakınca, büyük Evren’deki ilahi kuralların küçüldülmüş biçiminin küçük Evren’de de mevcutluğunun da bir kural olduğunu görüyoruz.
Irak’ın en karmaşık ve sorunlu vilayetlerinden birisi olan Diyala’da istikrar ve güvenlik hala tam olarak sağlanabilmiş değildir. Irak’ta pek çok sorunu bünyesinde barındıran ve hala tam olarak durulmamış bir bölge olan Diyala’da Türkmenler şimdiye kadar ön plana çıkartılmamıştır. Saddam Hüseyin zamanında baskı altında tutulan ve İran-Irak savaşını en yoğun yaşayan yerlerden birisi olan Diyala’da Türkmen nüfusu çatışmaların, savaşların, baskıların ve yoksulluğun etkisiyle yıpranmıştır. Irak’ta El Kaide’nin en yoğun faaliyet alanlarından birisi olan Diyala’da Türkmenler bu örgütten de çok çekmiştir.
16.04.2012
16.04.2012
... 278 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret558995