Hava Durumu

ANASAYFA

Tarihten önce bu topraklarda Yaşayan Irak Türkleri her türlü asimilasyon, soykırım, katliamlara maruz kalmışlardı. Günümüze kadar 24 soykırım, katliam gören Irak Türkleri, şimdide Türklüğünü, milli mücadele davasını vermiş olduğu şehitlerin kanıyla her türlü baskıya rağmen savunmaktadır. Irak Türkleri Irak devletinin 1926 yılında kurulduğundan bu yana hiç bir Bağdat yönetimine karşı durmayarak, silahlı eyleme katılmayan tüm haklarını demokratik yollardan elde edilmeye çalışmışlardır.
Kırgız tarihinde Datka unvanıyla şereflendirilen tek kadındır. ... Kurmancan, 1811 yılında Oş şehrine yakın bir yer olan Madı Kışlağında, Mungus sülalesinin Bargı kabilesinden olan orta halli bir çiftçi; Mamıtbay’ın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Daha 17 yaşındayken Cooş kabilesinden Kul Seyit ile evlenmiştir. Bir yıl sonra eşinden ayrılarak baba evine dönen Kurmancan, üç yıl sonra kendisi gibi eşinden ayrılmış olan Alimbek Datka ile evlenir. Kurmancan’ın Alimbek ile olan evliliğinden beş oğlu, iki kızı olmuştur.
17.03.2012
15.03.2012
Türkçülük akımının önde gelen düşünür ve tarihçisidir. Harbiye Mektebi'nde okudu. 1897'de darbe girişimlerine katıldığı için tutuklandı. Taşkışla Divan-ı Harbi kararı ile müebbet kalebentlik cezasına çarptırıldı. Karar sonrasında Padişah fermanı ile Trablusgarp'a sürüldü. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin 1899'da yaptığı girişimler sonucu Trablusgarp kenti içinde serbest dolaşma izni aldı. Kısa bir süre sonra da Fransa'ya kaçarak, Paris'teki Jön Türklere katıldı; burada Siyasal Bilgiler yüksekokuluna devam etti. 1903'te "Osmanlı Devleti Kurumlarının tarihi Üstüne Bir Deneme" adlı teziyle okulu bitirerek Rusya'ya döndü.
Sınıf ve cinsiyet ayrımında, kadın hak ve özgürlükleri, kısıtlamalar ve kadına karşı şiddet; kadının toplumdaki yerini belirlemede birincil derecede etken rol oynamaktadır. Kadını 2. sınıf insan konumuna iten bütün bu tanımları, “Kadın sorunsalı” eşlemesiyle adlandırmak mümkündür. Türk ve dünya tarihinde kadın, geçmişten günümüze her millet ve uygarlıkta benzer sorunlar yaşamıştır.
15.03.2012
15.03.2012
Kadınlar evlendiklerinde kendisine sorulmaksızın, onayı alınmaksızın nüfus kaydı erkeğin nüfus kaydına taşınıyor. Evlilik, bir insanın kendi kimliğini bırakıp bir başka insanın kimliğini giyinmesini zorunlu mu kılmalıdır? Bir yaşa kadar hayatını kurmuş bir kadın düşünün. Pek çok yerde sosyal kaydı olsun: Telefonlar, Bankalar, SGK, Vergi Dairesi, Meslek Odası, Dernekler, vb kurumlardaki kayıtları…Adını ve soyadını yazdığı imzası var.
Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde kadınların yasayışları eski Türk geleneklerine benziyor iken İslamiyet’in etkisi dışında hem yerleşilen coğrafyanın etrafındaki kültürel kuşatma hem de saraya giren yabancı unsurlar beraberinde farklılaşmayı getirir. Bu farklılaşma sonucu olarak II. Murad zamanında, Osmanlı hükümdarlarının haremi olur. Kanuni dönemi ile birlikte de kadın tam anlamı ile “mahrem bir nesne” halini alır (Ülkütasır,1967,49). Kadının mahrem bir nesne olarak görülmesi sonraki yıllarda iyice çığırından çıkar ve Osmanlı Devleti’nde yasayan Hıristiyan ve Yahudi kadınları bile etkiler.
01.03.2012
01.03.2012
... 277 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret553090