Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Büyük Türk tarihinde ismi yüreklerimize ve beyinlerimize kazınmış er kişiler gibi devlet yönetmiş, savaşmış, zorluklarda direnmiş yiğit kadınlarımız da vardır. İşte bu yürekli Türk kadınlarından biri Süyün Bike’dir… “Nıgıtkılar üstüne çıgıp Uruslarını kördü Süyün Bike özü dahi suguş içine kirdi Tatar topcularıga özü de kumanda birdi.” Surlara çıkarak Rusları gördü Süyün Bike kendisi bile savaşa girdi. Tatar topçularına kendisi de kumanda etti.
Ankara’nın Kurtuluş Savaşımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Sivas Kongresi'nden sonra kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliye'si 3 Ekim 1919'da Ankara'ya gitmek kararını vermişse de bazı olaylar bu hareketi geciktirmişti. Ancak, 18 Aralık 1919'da Sivas'tan yola çıkılabildi. Heyet-i Temsiliye Reisi Mustafa kemal (Atatürk), yanında arkadaşları olduğu halde, 19 Aralık 1919 gecesi Kayseri'ye, 14 Aralık'ta Kırşehir'e gelmişler, yol üzerindeki köy ve kasabalar halkı ile görüştükten sonra, Ankara'ya ulaşmışlardı.
09.02.2012
27.12.2011
Bir devletin nasıl yönetileceğini belirleyen, kişi hak ve özgürlüklerini düzenleyen yasaların bütününe anayasa denir. Devletçiliğinin en önemli belirtilerinden biri de Anayasadır. Anayasa, “Halk, devlet yönetiminin tek kaynağı, aynı zamanda devlet ise halk iradesini temsil ederek, her maddesinde ulusal çıkarları gözetler.” anlayış temelini oluşturur. 6 bölüm ve 128 maddede oluşan Özbekistan Anayasası, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Başkanlığındaki anayasa komisyonunun yoğun çalışması sonucunda 8 Aralık 1992 de aşamalı oylama ile kabul edilmiştir.
En eski Türk bayramı olan Nevruz; Navruz, Novruz, Sultan-ı Nevruz, Mart Dokuzu, Yörük Bayramı, Bahar Bayramı, Yeni Yıl, Yeni Gün, Yengi Kün, Novroz, Ergenekon, Ulusun Ulu Günü ...gibi çeşitli adlarla Orta Asya'da; Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Azerbaycan, K.K.T.C gibi Türk Cumhuriyetlerinden başka Afganistan, Tacikistan, Tataristan, İdili-Ural, Kırım, Yakutistan, Çuvaşistan, Balkanlar, Moldova, İran, Irak, Suriye, Makedonya, Hindistan, Doğu Türkistan, Bulgaristan...gibi Türk Topluluklarının bulunduğu ülkelerde kendilerine özgü bir biçimde kutlanmaktadır.
07.12.2012
20.03.2016
Bu gün 14 Şubat, Zahireddin Muhammed Babür’ün 533. Doğum Yıl Dönümü. Babür Şah,14 Şubat 1483 tarihinde günümüzde Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Andican, Fergana'da doğdu. Babası, Timur'un üçüncü oğlu Miran Şah'ın torunlarından Fergana valisi Ömer Şeyh Mirza, annesi ise Cengiz Han'in torunlarından Yunus Han'ın kızı Kutluğ Nigâr Hanım'dır. Doğduğunda Timurlu hanedanı Orta Asya'nın küçük bir bölgesine hükmetmekteydi. Orta Asya’da giderek artan küçük beylikler ve devlet olamayan hükümdarlıklar halinde varlıklarını devam ettirmekteydiler.
Türkiye'de yüksek öğretimde okuyan yerli yabancı çok sayıda öğrenci burs almak için kurum ve kuruluşlara başvuruyor. Bazı vakıf ve dernekler de önemli sayıda öğrenciye burs veriyor. Birçok kurum ve kişiler de ekonomik sıkıntılar nedeniyle burs verememenin üzüntüsünü yaşıyor.
14.02.2016
23.10.2012
... 276 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret472800