Hava Durumu

ANASAYFA

Eğer bir ülke Afganistan’ın, Irak’ın, şuranın buranın hakkını gözetmeyip ilkel kabileler gibi tamtamlarla saldırıyorsa, manevî, ruhanî değerlere önem vermeyip vahşice yakıp yıkıp öldürüyor, ateşe verip yağmalıyorsa, devlet terörü estiriyorsa onlar medenî adını taşıyan, ama gerçekte medenileşmemiş çetelerdir.
Doğudan batıya ve batıdan doğuya tüccarların, bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olan Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Özbekistan, özellikle Türk ve İslam eserleriyle, kendine has güzellikleriyle pek çok insanın dikkatini çekmektedir.
01.05.2012
23.04.2012
Rusya’ya karşı çetin direnişi ile büyük güçlükler çıkarmış olan Kokand Hanlığı’nın varlığına, 1876’da, cebir yolu ile son verildi. Buna mukabil Ruslar, Buhara ve Hive’nin, küçük bir toprak parçasında, içişlerinde bağımsız bir devlet olarak varlıklarına müsamaha ettiler. Bu ise, Rusya’nın bu devletlere karşı iyi niyet beslediği ve onların içişlerine karışmaktan uzak durduğu anlamına gelmez.
Türk Düşüncesinde Kadın Evren’in (makrokosmozun) küçüldülmüş bir biçimi anlamına gelen mikrokosmoz “ Insan’in suretlerinden” biridir. İnsan’a küçük Evren gibi bakınca, büyük Evren’deki ilahi kuralların küçüldülmüş biçiminin küçük Evren’de de mevcutluğunun da bir kural olduğunu görüyoruz.
17.04.2012
16.04.2012
Irak’ın en karmaşık ve sorunlu vilayetlerinden birisi olan Diyala’da istikrar ve güvenlik hala tam olarak sağlanabilmiş değildir. Irak’ta pek çok sorunu bünyesinde barındıran ve hala tam olarak durulmamış bir bölge olan Diyala’da Türkmenler şimdiye kadar ön plana çıkartılmamıştır. Saddam Hüseyin zamanında baskı altında tutulan ve İran-Irak savaşını en yoğun yaşayan yerlerden birisi olan Diyala’da Türkmen nüfusu çatışmaların, savaşların, baskıların ve yoksulluğun etkisiyle yıpranmıştır. Irak’ta El Kaide’nin en yoğun faaliyet alanlarından birisi olan Diyala’da Türkmenler bu örgütten de çok çekmiştir.
20.Yüzyıl başlarında Türkiye ve Türkistan’da durum oldukça ağırdı. Türkiye’de Sultan II. Abdülhamit’in işbaşında bulunduğu dönemde Türkistan’da Çarlık Rusya’sı Hükümranlığı hakimdi. Çar II. Nikolay bütün İmparatorluk topraklarını kelimenin tam anlamıyla bir zindan haline getirmişti. Türkistanlılar Çarlık zulmüne, yerli hain feodalların ihanetlerine ve karşılaştıkları haksızlıklara karşı kırk yıldır mücadele vermekteydiler.
16.04.2012
16.04.2012
... 275 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret553088