Hava Durumu

ANASAYFA

Bozqırlardan Tyanşana, Ulu Türkə məkan oldu! Uca zirvə-Kazbek demə, Qazi bəy adlanan oldu! *** Sibir elinin bağrını, Ləpirlərim imzaladı! Yaşadı türkümün adı! Zirvələrə qonan oldu! *** Göy rəngində, qan rəngində, Din rəngində bayrağımız! Çağdaş ruhum, müasirim, Buluda ağ yelkən oldu! ***
Nyu-Yorkda asoslangan xalqaro huquq tashkiloti Human Rights Watch Yevropa Ittifoqini O’zbekiston hukumatiga nisbatan bosimni oshirib, bu yilgi paxta terimi paytida Xalqaro Mehnat Tashkilotini (International Labor Organization) mamlakatga kirishi uchun harakat qilishga chaqirmoqda.  Yevropa Ittifoqi Tashqi ishlar vazirasi Ketrin Eshton va Daniya Tashqi ishlar vaziri Villi Soyndalga yo’llangan maktubda, nodavlat tashkilotlar koalitsiyasi e’tiborni paxta dalalarida bolalarni majburiy ishlatish hollariga qaratishni so’ramoqda.
02.06.2012
31.05.2012
30 Mayıs tarihinde Kazakistan başkenti Astana’da düzenlenen 4. Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi başladı. Dünyanın farklı yerlerinden 30′a yakın dini lider ve temsilcinin katıldığı kongrenin açılışını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev yaptı.Açılış konuşmasını yapan Nazarbayev bir dizi konuya değindi ve birçok teklifte bulundu. Nazarbayev İslam’ın baskıcı ve tutucu tarikatlarını tehlikeli bulduğunu açıklayıp, dinsizliğin yaygınlaşmasına karşı dini liderlerin mücadelesini de desteklediğini açıkladı. Nazarbayev’in ilginç konuşmasından bazı başlıkları okuyucularımıza aktarıyoruz:
9 may “xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan “Siz doimo e'zozimizdasiz”, “Uch avlod uchrashuvi” dеb nomlangan madaniy – ma'naviy tadbirlar. Inson xotirasi bilan aziz sanaladi, millat xotirasi va tarixi bilan uluglanadi. Shu bois ham Rеspublika Prеzidеntining farmoni bilan 1999 yilda 9 may “Xotira va qadrlash kuni” dеb e'lon qilindi.
31.05.2012
01.05.2012
Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gündür. Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye'de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır. Türkiye'de Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünya'da milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır. 2012 Anneler Günü 13 Mayıs 2012 Pazar gününe denk gelmektedir.
Dede Korkutun 570-632 yılları arasında, Hz. Muhammed (S.A.V) zamanında yaşadığı rivayet edilmiştir. Oğuzların Kayı veya Bayat boylarından geldiği, hem geçmişten ve hem de gelecekten haber veren, "kerem sahibi bir evliya" olduğu rivayet edilmektedir. "Ozanların Piri" veya "Ozanların Başı" olarak da bilinen Dede Korkutun, Peygamberimizin hayır duasını aldığı ve Oğuzlara İslâm dinini öğrettiği de bu rivayetlerle günümüze kadar ulaşmıştır.
01.05.2012
01.05.2012
... 274 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret553090