Hava Durumu

ANASAYFA

Günümüzden 100 yıl önce Türkistan coğrafyasında Alaş-Orda ve Türkistan Muhtariyeti Hükümetleri kuruldu. Türkistan ahalisi komünist devriminin önderleri Lenin ve Stalin tarafından imzalanan Rusya Halkları Deklarasyonu’nun ilan edilmesinden faydalanarak kendi muhtar hükümetlerini kurdular. Türkistan Muhtariyet Hükümeti 27 Kasım 1917 tarihinde, Alaş-Orda Muhtar Hükümeti de 13 Aralık 1917 tarihinde resmen kurulduğu ilan etti.
Bağımsızlığının 26. Yılını dolduran Özbekistan’da; milli değerleri yeniden kalkındırmaya yönelik büyük kapsamlı işler gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un “Özbekistan’ın Kendi İstiklali ve Gelişme Yolu” adlı eserinde bağımsız Özbekistan’ı geliştirme yolu dört temele dayandığı belirtilmektedir. Bunlardan birisi de Özbek halkının manevi mirasını sağlamlaştırmak ve geliştirmektir. Nitekim, ülkedeki kutsal ziyaret yerleri, ilim meskeni olan medreseler, hiç kuşkusuz Özbeklerin manevi mirası sayılır.
28.11.2017
28.11.2017
Sümerliler, günümüz medeniyetinin temellerini atan insanlardır. MÖ 4 bin’li yıllarda Hazar Denizi’nin doğusundan gelerek, Fırat ve Dicle nehirleri arasına yerleşen ve Diyarbakır’dan, Basra’ya kadar uzanan topraklarda üstün bir medeniyet kuran; kimilerine göre Türk boyu, kimilerine göre Türklerin ataları, kimilerine göre de Türklerin akrabaları olan ve kendilerini Kengerler (Kengir) olarak adlandıran bu insanların ülkesine ise Sümer denmiştir.
Rusya'nın uçak krizinin ardından, son dönemde Türkiye ile kurduğu "sıcak" ilişkiyi Rusya basını mercek altına almaya devam ediyor. Son olarak Komsomolskaya Pravda gazetesinde çıkan Nikita İsayev imzalı köşe yazısında ilginç tespitlere yer verildi. İsayev yazısına, son zamanlarda pek çok ülkenin Rusya'ya karşı hasmane tavır benimsediğini, Türkiye ile ilişkilerin ise bir istisna teşkil ettiğini belirterek başlıyor.
27.11.2017
25.11.2017
13-16 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da yapılan TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER KURULTAYI’na yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen katıldı. Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı (O'ZBEKİSTAN RESPUBLIKASI XALQARO OLTIN MEROS XAYRIYA JAMG'ARMASI )Ankara Bölümü Başkanı Sn.Süleyman Merdanoğlu kurultaya katılan akademisyenlerle görüşerek; ULUSLARARASI AKADEMİSYENLER PLATFORMU (ULUPLAT) adı altında İnternet ortamında GRUP kurmayı kararlaştırdılar.
Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de düzenlenen 3. Türk Filmleri Haftası-Bakü, yönetmen Caner Erzincan'ın "Yeni Dünya" filminin gösterimi ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği haftanın açılışına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev,
20.11.2017
20.11.2017
... 274 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret497751