Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 35° 20°

ANASAYFA

Bir devletin nasıl yönetileceğini belirleyen, kişi hak ve özgürlüklerini düzenleyen yasaların bütününe anayasa denir. Devletçiliğinin en önemli belirtilerinden biri de Anayasadır. Anayasa, “Halk, devlet yönetiminin tek kaynağı, aynı zamanda devlet ise halk iradesini temsil ederek, her maddesinde ulusal çıkarları gözetler.” anlayış temelini oluşturur. 6 bölüm ve 128 maddede oluşan Özbekistan Anayasası, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Başkanlığındaki anayasa komisyonunun yoğun çalışması sonucunda 8 Aralık 1992 de aşamalı oylama ile kabul edilmiştir.
En eski Türk bayramı olan Nevruz; Navruz, Novruz, Sultan-ı Nevruz, Mart Dokuzu, Yörük Bayramı, Bahar Bayramı, Yeni Yıl, Yeni Gün, Yengi Kün, Novroz, Ergenekon, Ulusun Ulu Günü ...gibi çeşitli adlarla Orta Asya'da; Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Azerbaycan, K.K.T.C gibi Türk Cumhuriyetlerinden başka Afganistan, Tacikistan, Tataristan, İdili-Ural, Kırım, Yakutistan, Çuvaşistan, Balkanlar, Moldova, İran, Irak, Suriye, Makedonya, Hindistan, Doğu Türkistan, Bulgaristan...gibi Türk Topluluklarının bulunduğu ülkelerde kendilerine özgü bir biçimde kutlanmaktadır.
07.12.2012
20.03.2016
Bu gün 14 Şubat, Zahireddin Muhammed Babür’ün 533. Doğum Yıl Dönümü. Babür Şah,14 Şubat 1483 tarihinde günümüzde Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Andican, Fergana'da doğdu. Babası, Timur'un üçüncü oğlu Miran Şah'ın torunlarından Fergana valisi Ömer Şeyh Mirza, annesi ise Cengiz Han'in torunlarından Yunus Han'ın kızı Kutluğ Nigâr Hanım'dır. Doğduğunda Timurlu hanedanı Orta Asya'nın küçük bir bölgesine hükmetmekteydi. Orta Asya’da giderek artan küçük beylikler ve devlet olamayan hükümdarlıklar halinde varlıklarını devam ettirmekteydiler.
Türkiye'de yüksek öğretimde okuyan yerli yabancı çok sayıda öğrenci burs almak için kurum ve kuruluşlara başvuruyor. Bazı vakıf ve dernekler de önemli sayıda öğrenciye burs veriyor. Birçok kurum ve kişiler de ekonomik sıkıntılar nedeniyle burs verememenin üzüntüsünü yaşıyor.
14.02.2016
23.10.2012
2013 yılı Eskişehir’in 2013 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında; 19-22 Mart tarihleri arasında yapılan “1.Türk Dünyası Gazeteciler Şurası” toplantısına Özbekistan Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı olarak, Sn. Şemsettin Küzeci’nin davetiyle katıldım.
Pakistan'ın Peşaver kentinde Taliban tarafından 16 Aralık da düzenlenen en kanlı saldırılarından biri olarak gösterilen okul saldırısında, öğrenci ve öğretmen olmak üzere 148 kişi hayatını kaybetti. Din adına terör ve katliam yaparak insanları katleden Taliban örgütü ve benzeri örgütler yüce İslam dininin yüzkaralarıdır. Başbakan Davutoğlu, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Dubet ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Pakistan'da çoğu çocuk 148 kişinin ölümüne neden olan okul saldırısı dolayısıyla Türkiye'de bir günlük "milli yas" ilan edileceğini söyledi.
30.03.2014
17.12.2014
... 273 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78635.8095
Euro6.58896.6153
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret465344