Hava Durumu

ANASAYFA

Kırım Tatarları kurultayında milli bayrak ve marş onaylandı. Yapılan açılamada “Kırım Tatarlarının milli bayrağı, gök mavisi renk bir renk üzerine Kırım hanlarının sembolü olan altın renkli Tarak Tamga'dan oluşur” deniliyor. Numan Çelebicihan'ın (1885-1918) Ant Etkenmem (Ant İçtim) adlı eseri milli marş olarak belirlendi. Açıklamada eserin Kırım Tatarlarının birliğini ve beraberliğin, devamlılığını ve özgürlük uğruna yüzyıllarca savaşmasını temsil ettiği belirtiliyor.
Asya’da uygarlık yaratan Türkler ile Amerika kıtasında yaşayan eski uygarlıklar Maya- Aztek- Olmek uygarlıkları arasında sembollerle başlayan benzerlik, bir sürü konuda şaşırtıcı noktalara ulaştı. Asya’da Hitit Güneşi olarak bilinen semboldeki TENGRİ (yani evrenin her yerindeki tanrı) ile Maya ve Aztek tanrısı Quetzalcoatl ‘ın sembolü arasındaki benzerlik karşılaştırmaya değer. Hele bu tanrının adını “kutsal katlı” olarak okuduğumuzu düşünürsek anlamsal ve sembolik benzerlik iyice artar. (Kutsal katlı, Tengri ile aynı anlamdadır) Maya ve Aztek tanrı isimlerinde Türkçe ile başka hoş benzerlikler de mevcuttur.
23.07.2012
22.07.2012
Tatar yazar Gayaz İshaki geçtiğimiz yüzyılın başında bakın nasıl bir çağrıda bulunuyordu: «…Okuyun, insanlar, okuyun ve düşünün! Ana amacım gerçeği göstermek, sizleri biraz da olsa düşünmeye sevk etmektir…». Sovyetler döneminde adı uzun yıllar yasakldı idi. Bugün onu, tamamen haklı bir şekilde büyük bir şair olarak kabul ediyorlar. Gerçekten de Gayaz İshaki’nin onlarca romanı, kısa öyküsü, piyesleri, yüzlerce makalesi bulunmaktadır: «Filoloji bilimleri doktoru, Tataristan Bilimler Akademisi Dil, Edebiyat ve Sanat Enstitüsü müdürü Kim Minullin bakın neler anlatıyor:
14-20 Temmuz Türkmen Şehitleri Haftası ve 1959 Kerkük Katliamının Düşündürdükleri Bilgay Duman, ORSAM Uzmanı, Ortadoğu 14 Temmuz tarihi hem Irak hem de Türkmenler için kırılma noktalarının yaşandığı bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır. 14 Temmuz 1958 tarihinde Irak’ta krallık yıkılarak, cumhuriyet ilan edilmiş ve Baas Partisi’nin temelini oluşturan askeri cunta görevi devralmıştır. Böylece 1958 darbesiyle neredeyse 40 yıllık Baas iktidarı Irak’taki temellerini atmıştır. Bu darbenin ilk yıl dönümünde ise Irak’ta yaşayan Türkmenler için en büyük tarihsel travma olarak nitelendirilebilecek ve Kürt-Türkmen düşmanlığının tohumlarının atıldığı 14 Temmuz 1959 katliamı yaşanmıştır. Bu iki olayın bugün için hem Irak’ın hem de Türkmenlerin geleceğine önemli derecede etki ettiğini söylemek mümkündür.
19.07.2012
18.07.2012
2013 yılına kadar tamamlanması planlanan hükümet programına göre, bu dönem içerisinde 77 yeni otel ve 70 restoranın inşaatının tamamlanması, 100 e yakın tarihi ve ziyaret yerlerinin modernize edilmesi, ayrıca seyyahlara hizmet edecek 53 adet son model turist otobüslerinin satın alınması planlanıyor. Özbek Turizm Kurumu verilerine göre, günümüzde ülke genelinde 782 seyyahlık acentası ve 294 otel faaliyet yaparken, 2010 yılında ülkeyi 1,3 milyon seyyah ziyaret etti. Resmi istatistiklere göre, bu yılın ilk yarısında turizm sektörünün GSMHdeki payı yüzde 1,8i oluştururken, 2013 yılında ülkeye gelecek turist sayısının 2 milyona çıkarılması hedefleniyor.
Bişkek, 13 Temmuz. /Kabar/. Son zamanlarda Kırgızistan medyasında (radyo, televizyon ve haber sitelerinde) Üniversitemiz hakkında tek taraflı materyaller yayınlanarak, yükseköğretim kurumumuzun camiası ve rektörlüğüne iftira atan ve karalayan makaleler durmadan çıkarılmaktadır. Bunun esas sebebi olarak üniversitemizde çalışan bir takım öğretim üyeleri ile 2012-2013 akademik yılında yeniden sözleşme yapılmaması veya tam zamanlı statüden yarı zamanlı çalışma statüsüne geçirilmesi veya görev yerleri başka bölüm olarak değiştirilmesi sebebiyle bu akademik personelimiz tarafından dile getirilen hoşnutsuzluklarıdır.
18.07.2012
14.07.2012
... 265 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret533370