Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Kazak televizyonunda bir ilk! Kazakistan’da devlet kanalı ‘Kazakistan’ televizyonu, ülke tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Kanal, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı doğrultusunda 1 Eylül’den itibaren tamamen Kazakça olarak yayın yapıyor. Bu çerçevede başkent Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan kutlama törenine katılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yardımcısı Maulen Aşımbayev, yaptığı konuşmada nesiller boyu arzu edilen maksada nihayet ulaştıklarını ifade etti.
Özbekistan'da örnek bir çalışmaya imza atılarak, bu ülkede yaşayan değişik milletlere mensup güreşçiler arasında turnuva düzenlendi. Grekoromen ve serbest kategoride yapılan kaynaşma amaçlı turnuvada değişik milletlere mensup çok sayıda güreşçi 10'a yakın ayrı stilde birlik ve beraberlik için mindere çıktı. I İki gün devam eden turnuvaya ülkede yaşayan Tacik, Tatar, Kazak, Kırgız, Rus, Özbek, Azeri ve Koreli 20'ye yakın farklı milletten güreşçiler iştirak etti.
28.09.2011
25.09.2011
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ekonomik Konseyi, Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da toplandı. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ekonomik Konseyi, Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da toplandı. Kazakistan'ı Başbakan Birinci Yardımcısı Ömirzak Şukayev'in temsil ettiği toplantıda Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrasya Ekonomik Topluluğu, Entegrasyon Komitesi 55. toplantısı ve Gümrük Birliği gibi konular ele alındı.
Orta Asya, özellikle Özbekistan dünya kültürünün eski ocaklarından birisidir. Bağımsızlık yıllarında Özbekistan’da tarihi anı, milli değerleri yeniden kalkındırmaya yönelik büyük kapsamlı faaliyetler gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un “Özbekistan’ın kendi istiklali ve gelişme yolu” adlı eserinde bağımsız Özbekistan’ı geliştirme yolu dört temele dayandığı belirtilmektedir. Bunlardan birisi de Özbek halkının manevi mirasını sağlamlaştırmak ve geliştirmektir. Ülkedeki kutsal ziyaret yerleri, ilim meskeni olan medreseler, hiç kuşkusuz Özbeklerin manevi mirası sayılır. Özbeklerin manevi mirasının geçmişi nice bin yıllık bir geçmişe ulaşmaktadır.
23.09.2011
19.09.2011
Özbekistan Rusya federasyonuna yaptığı otomobil ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında artırdı. Özbekistan'ın bu yılın ocak-ağustos ayları arasındaki dönemde Rusya'ya 63 bin 131 adet binek otomobil ihraç ettiği bildirildi. Özbek-Amerikan General Motors ortaklı fabrika, bu yılın geride kalan ilk sekiz ayında Rusya'ya yaptığı otomobil ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında artırdı. Geçen sene aynı dönemde Rusya'ya 47 bin 171 otomobil ihraç eden Özbekistan, bu yıl bu rakamı 63 bine çıkardı. Rusya'ya ihraç edilen araçlar arasında 36 bin905 adetle Nexia modeli ilk sırada yer alırken onu 26 bin 226 adetler Matiz takip etti.
Özbekistan, Sovyetler Birliği'nden ayrılışının 20. yıl dönümünü coşkuyla kutluyor. Başta başkent Taşkent olmak üzere ülke genelindeki kutlamalar renkli görüntülere sahne oluyor. Bağımsızlık günü olan 1 Eylül dolayısıyla düzenlenen ve bugün ülke genelinde devam eden kutlamaların ilki Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un da katılımıyla Taşkent’te gerçekleşti.
13.09.2011
01.09.2011
... 257 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67455.6973
Euro6.27036.2955
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret477184