Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Özbekistan'da geçtiğimiz Eylül ayında Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından onaylanan alkollü içecek ve tütün mamullerinin dağıtımı ve tüketiminin sınırlandırılması ile ilgili kanun, resmi gazetelerde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Toplumca olumlu karşılanan bu kanunla eğitim kurumları, istasyonlar, duraklar, sağlık ve kültürel mekânlar ve spor tesisleri yakınında alkollü içki ve tütün mamulleri ticaretinin yapılması yasaklanıyor. Ayrıca 20 yaş altı gençlere alkollü içki ve tütün mamullerinin satılmasına da yasak getiriliyor.
Kazak televizyonunda bir ilk! Kazakistan’da devlet kanalı ‘Kazakistan’ televizyonu, ülke tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Kanal, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı doğrultusunda 1 Eylül’den itibaren tamamen Kazakça olarak yayın yapıyor. Bu çerçevede başkent Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan kutlama törenine katılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yardımcısı Maulen Aşımbayev, yaptığı konuşmada nesiller boyu arzu edilen maksada nihayet ulaştıklarını ifade etti.
09.10.2011
28.09.2011
Özbekistan'da örnek bir çalışmaya imza atılarak, bu ülkede yaşayan değişik milletlere mensup güreşçiler arasında turnuva düzenlendi. Grekoromen ve serbest kategoride yapılan kaynaşma amaçlı turnuvada değişik milletlere mensup çok sayıda güreşçi 10'a yakın ayrı stilde birlik ve beraberlik için mindere çıktı. I İki gün devam eden turnuvaya ülkede yaşayan Tacik, Tatar, Kazak, Kırgız, Rus, Özbek, Azeri ve Koreli 20'ye yakın farklı milletten güreşçiler iştirak etti.
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ekonomik Konseyi, Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da toplandı. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ekonomik Konseyi, Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da toplandı. Kazakistan'ı Başbakan Birinci Yardımcısı Ömirzak Şukayev'in temsil ettiği toplantıda Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrasya Ekonomik Topluluğu, Entegrasyon Komitesi 55. toplantısı ve Gümrük Birliği gibi konular ele alındı.
25.09.2011
23.09.2011
Orta Asya, özellikle Özbekistan dünya kültürünün eski ocaklarından birisidir. Bağımsızlık yıllarında Özbekistan’da tarihi anı, milli değerleri yeniden kalkındırmaya yönelik büyük kapsamlı faaliyetler gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un “Özbekistan’ın kendi istiklali ve gelişme yolu” adlı eserinde bağımsız Özbekistan’ı geliştirme yolu dört temele dayandığı belirtilmektedir. Bunlardan birisi de Özbek halkının manevi mirasını sağlamlaştırmak ve geliştirmektir. Ülkedeki kutsal ziyaret yerleri, ilim meskeni olan medreseler, hiç kuşkusuz Özbeklerin manevi mirası sayılır. Özbeklerin manevi mirasının geçmişi nice bin yıllık bir geçmişe ulaşmaktadır.
Özbekistan Rusya federasyonuna yaptığı otomobil ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında artırdı. Özbekistan'ın bu yılın ocak-ağustos ayları arasındaki dönemde Rusya'ya 63 bin 131 adet binek otomobil ihraç ettiği bildirildi. Özbek-Amerikan General Motors ortaklı fabrika, bu yılın geride kalan ilk sekiz ayında Rusya'ya yaptığı otomobil ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında artırdı. Geçen sene aynı dönemde Rusya'ya 47 bin 171 otomobil ihraç eden Özbekistan, bu yıl bu rakamı 63 bine çıkardı. Rusya'ya ihraç edilen araçlar arasında 36 bin905 adetle Nexia modeli ilk sırada yer alırken onu 26 bin 226 adetler Matiz takip etti.
19.09.2011
13.09.2011
... 255 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret472799