Hava Durumu

ANASAYFA

EXPO 2017 Fuarının düzenlenmesi için en güçlü iki adayın Kazakistan ile Belçika olduğu biliniyor. Orta Asya ve BDT ülkeleri açısından büyük önem taşımakta olan EXPO 2017 Astana’da gerçekleşirse bölgede düzenlenen ilk büyük çaplı uluslararası fuar olacak.Kazakistan bu büyük organizasyona oldukça ciddi yaklaşmakta olup fuar alanının inşası için şimdiden başkent Astana’nın yakınındaki en yeşil bölgede 113 hektarlık bir arsa tahsis etti.
Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin doğusunda yer alan Turfan bölgesi, dünyaca tanınmış kurak alanlardan biri. Kuru hava şartlarına rağmen Turfan, Xinjiang'ın meyve memleketi olarak bilinir. Turfan bölgesinin nüfusu 400 bindir. Bütün bunlar, Turfan'da bulunan antik sulama sistemi bilinen Karız Kanalları'yla sıkı ilişki içinde. Bugünkü programımızda sizlere bu kanallar hakkında bilgi vereceğiz.
13.08.2012
12.08.2012
Iloho, men gunohdаn tiyilishgа qodir bo’lmаsаm, sen gunohlаrni аvf etishgа qodirsаn-ku?! ( Yahyo ibn Мuoz.) Iloho, ulug’vor sening jаloling, jаsur shаhidlаring qoni hurmаti, pаyg’аmbаrlаringning аzаmаtiyu, pirlаrning nаfаsi-joni hurmаti, / Sendаn tilаydirmаn ilmu kаmolot, rizqdа – bаrokot, o’lmаsdаn – tаvbа, o’lаr chog’ - kechirim, do’zахdаn – nаjot vа ul oхirаtdа – ofiyat, illo./
İpek Yolu’ndaki çöl bilgesi Bir Özbek atasözü “Kainatta iki yol vardır, biri Samanyolu diğeri de İpek Yolu’dur” der. Bugün kervanlardan eser yok, ama rotadaki tüm eserler Özbekistan’da dimdik ayakta. Marko Polo’yu bile etkilemiş Semerkant’ta görkemli anıtlar sizi bekliyor, Buhara’ya vardığınızda ise adeta çarpılıyorsunuz.
10.08.2012
09.08.2012
IKırgızistan’ın dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov’un meşhur romanı “Cemile” İngiltere’de ayın kitabı seçildi. İngiltere’nin en büyük kitapevlerinden biri olan Waterstones, merhum yazar Aytmatov’un romanının Ağustos ayında en çok ilgi gören eser olduğunu duyurdu. Waterstones’in resmi sitesindeki yer alan açıklamada “Cemile”nin en çok satanlar listesine girmeye aday bir kitap olduğu belirtildi. Ünlü şair Aragon “Cemile’nin ilk baskısına yazdığı önsözde , “Cemile dünyanın en güzel aşk öyküsüdür” demişti.
Tacikistan Rogun HES inşaatını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Tacikistan Dünya Bankası’nın (DB) Rogun Hidro Elektrik Santrali üzerinde yapılacak çalışmaların tamamlanılancaya kadar inşaatını durdurma kararını aldı. Açıklamada DB’nın sonuç verileri çözüm üreteci olmayacaksa başka uluslararası denetim kurumunu baş vuruşacak. Orta Asya’nın dev hidroelektrik santrali haline gelecek olan inşaatın dondurulmasının ardından bazı işçilerin görevi son bulunurken kalifiyeli olanlar ise süresiz izne ayrıldı.
09.08.2012
08.08.2012
... 254 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret508193