Hava Durumu

ANASAYFA

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`nin oluşturduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) bayrağı kabul edildi. Türk Konseyi`nin Sekretaryasına Dair Evsahibi Ülke Anlaşması`nda ortak bayrak konusuna da değinilmiş ve “Türk Konseyi bayrağı ve amblemi binalar ve müştemilat üzerinde ve resmi amaçlar için kullanıldığında ulaşım araçları üzerinde sergilenecektir” ifadeleri kullanılmıştı.
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 2.Zirvesi’ne katılmak üzere Bişkek’e giden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan’a yaptığı ziyaret çerçevesinde bir dizi üst düzey görüşme gerçekleştirdi. Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile bir araya geldiğinde iki ülke arasındaki güncel ilişkiler ve müstakbel işbirlikleri hakkında konuştu. Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki ilişkileri derinleştirme teklifinde bulunan Nazarbayev, Kazak Kırgız ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin yanı sıra öncelikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 1 milyar dolar seviyesine ulaştırılmasının gereğini belirtti.
24.08.2012
23.08.2012
Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi.Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi. Ömürbek Babanov başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, koalisyonun ortağı diğer partilerin sert muhalefetiyle zor günler yaşıyor.Hükümet, ilk sarsıntıyı koalisyon ortağı Ar Namus Patisi’nin bugün koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla yaşadı.
Altaylıların kültürü bir çok Orta Asya halkının manevi-ahlaki geleneklerini özümsemiştir. Altaylıların Dünya görüşünde Altay’ın efendisi kültü özel bir yer tutar. Altay efendisi tüm sakinlerini korur. Altay efendisi, kutsal Uç-Sumer Dağı’nda yaşar ve beyaz kıyafetli yaşlı bir adama benzer. Onun insanın rüyasına girmesi iyi şans olarak kabul edilir. Altay’ın ruhuna saygıyı dağ geçitlerinde kordela bağlamak anlamına gelen kıyra buular ve yakın insanlar, yolun emniyetli olması, hastalık ve kazalardan korunmak için dilenen dilekler anlamına gelen alkışi geleneklerinde hala görebiliriz.
22.08.2012
17.08.2012
Özbekistan, 2004′ten beri faaliyet gösteren Rusya sermayeli GSM operatörü MTS’nin ülkedeki tüm faaliyetlerini tamamen durdurdu. Taşkent Ekonomi Mahkemesi, dün itibariyle Rus sermayeli GSM operatörünün tüm çalışma lisanslarının iptal edildiğini açıkladı. İlgili mahkeme, bugün yapılan duruşmada, Özbekistan İletişim ve Enformasyon Ajansı’nın söz konusu operatörün tüm çalışma lisanslarının iptal edilmesiyle ilgili talebini onayarak şirketin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu kararlaştırdı.
Bişkek, 14 Ağustos. /Kabar/. Türk Dili Konuşan Ülkerler Eğitim Bakanları, Üniversiteler Derneği oluşuturmayı Isık-Göl bölgesinin Çolpon-Ata şehrinde ele aldılar. Bu konuda Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın basın hizmeti “Kabar” haber ajansına bilgi verdi.
15.08.2012
14.08.2012
... 252 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04276.0670
Euro6.55046.5767
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret506852