Hava Durumu

ANASAYFA

İnsaniyetin birkaç bin yıllık tarihi, halklar ve milletler arasındaki zihniyet farklarını ortadan kaldıramadı. Şöyle ki, aynı memlekette yaşayan çeşitli etnik gruplar ortasındaki farklar da on yıl; yüzyıldır kaybolmuyor. Marksist teorinin komünizm kurma ütopyasındaki milletlerin kaybolup gitmesi hakkında beşaretler yüzyıllık bir deneyim sonucunda tam tersine ispatlandı.
Ülkemizin tek Özbek Köyü olan Böğrüdeliği ziyaret etmek üzere 19 Ağustos 2010 Perşembe günü yola çıktık. İlk durağımız Mehmet Hakim Oğuz'un eviydi. Mehmet Hakim 1330 Böğrüdelik doğumlu, 6 çocuğum 23 torunu var. Kendisinden orada bulunanlarla birlikte sohbete başlıyoruz. Köyle ilgili, geldikleri coğrafyayla alakalı sohbetimiz derinleşiyor. Hakim amcamız hicretlerini anlatıyor;
31.03.2012
31.03.2012
Qashqadaryo vohasining ikki yirik shahri – Nasaf (Qarshi) va Kesh (Shahrisabz) tarixi O‘rta Osiyoning eng ko‘hna shaharlari bo‘lgan Samarqand, Buxoro, Xiva tarixi singari qadimiydir. Keyingi yillarda olib borilgan arxeologik qazilmalar, bizning kunimizgacha yetib kelgan yozma yodgorliklar, turli asrlarda barpo etilgan me’moriy inshootlar ana shundan dalolat beradi.
Çanakkale Deniz Savaşı’nda beklemedikleri bir yenilgi alan İtilaf Devletleri yeni bir plan ile Gelibolu Yarımadası’na çıkartma kararı aldıklarında, İngilizler inanılmaz bir planı da ortaya koydu. Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, 25 Nisan 1915 tarihinde yapılan Ertuğrul Koyu çıkarmasında Truva Atı Efsanesinin bir kez daha yaşandığını söyledi.
31.03.2012
17.03.2012
Tarihten önce bu topraklarda Yaşayan Irak Türkleri her türlü asimilasyon, soykırım, katliamlara maruz kalmışlardı. Günümüze kadar 24 soykırım, katliam gören Irak Türkleri, şimdide Türklüğünü, milli mücadele davasını vermiş olduğu şehitlerin kanıyla her türlü baskıya rağmen savunmaktadır. Irak Türkleri Irak devletinin 1926 yılında kurulduğundan bu yana hiç bir Bağdat yönetimine karşı durmayarak, silahlı eyleme katılmayan tüm haklarını demokratik yollardan elde edilmeye çalışmışlardır.
Kırgız tarihinde Datka unvanıyla şereflendirilen tek kadındır. ... Kurmancan, 1811 yılında Oş şehrine yakın bir yer olan Madı Kışlağında, Mungus sülalesinin Bargı kabilesinden olan orta halli bir çiftçi; Mamıtbay’ın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Daha 17 yaşındayken Cooş kabilesinden Kul Seyit ile evlenmiştir. Bir yıl sonra eşinden ayrılarak baba evine dönen Kurmancan, üç yıl sonra kendisi gibi eşinden ayrılmış olan Alimbek Datka ile evlenir. Kurmancan’ın Alimbek ile olan evliliğinden beş oğlu, iki kızı olmuştur.
17.03.2012
15.03.2012
... 251 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam162
Toplam Ziyaret486904