Hava Durumu

ANASAYFA

Rusya’ya karşı çetin direnişi ile büyük güçlükler çıkarmış olan Kokand Hanlığı’nın varlığına, 1876’da, cebir yolu ile son verildi. Buna mukabil Ruslar, Buhara ve Hive’nin, küçük bir toprak parçasında, içişlerinde bağımsız bir devlet olarak varlıklarına müsamaha ettiler. Bu ise, Rusya’nın bu devletlere karşı iyi niyet beslediği ve onların içişlerine karışmaktan uzak durduğu anlamına gelmez.
Türk Düşüncesinde Kadın Evren’in (makrokosmozun) küçüldülmüş bir biçimi anlamına gelen mikrokosmoz “ Insan’in suretlerinden” biridir. İnsan’a küçük Evren gibi bakınca, büyük Evren’deki ilahi kuralların küçüldülmüş biçiminin küçük Evren’de de mevcutluğunun da bir kural olduğunu görüyoruz.
17.04.2012
16.04.2012
Irak’ın en karmaşık ve sorunlu vilayetlerinden birisi olan Diyala’da istikrar ve güvenlik hala tam olarak sağlanabilmiş değildir. Irak’ta pek çok sorunu bünyesinde barındıran ve hala tam olarak durulmamış bir bölge olan Diyala’da Türkmenler şimdiye kadar ön plana çıkartılmamıştır. Saddam Hüseyin zamanında baskı altında tutulan ve İran-Irak savaşını en yoğun yaşayan yerlerden birisi olan Diyala’da Türkmen nüfusu çatışmaların, savaşların, baskıların ve yoksulluğun etkisiyle yıpranmıştır. Irak’ta El Kaide’nin en yoğun faaliyet alanlarından birisi olan Diyala’da Türkmenler bu örgütten de çok çekmiştir.
20.Yüzyıl başlarında Türkiye ve Türkistan’da durum oldukça ağırdı. Türkiye’de Sultan II. Abdülhamit’in işbaşında bulunduğu dönemde Türkistan’da Çarlık Rusya’sı Hükümranlığı hakimdi. Çar II. Nikolay bütün İmparatorluk topraklarını kelimenin tam anlamıyla bir zindan haline getirmişti. Türkistanlılar Çarlık zulmüne, yerli hain feodalların ihanetlerine ve karşılaştıkları haksızlıklara karşı kırk yıldır mücadele vermekteydiler.
16.04.2012
16.04.2012
Buhara; Orta Asya’nın en eski kentlerden biri ve İslamiyet’in Mekke ve Kudüs’ten sonra gelen üçüncü önemli merkezi, Vambery’nin deyimiyle İslam’ın Roma’sı. Din bilimlerinin öğretildiği en büyük medreselerin yani üniversitelerin bulunduğu kent.
Necdet Koçak, 07.04.1939 tarihinde Kerkük’te doğmuştur. Babası Nurettin Ali Tevfik’tir. N. Ali Tevfik, bir Türkmen öğretmeniydi. Necdet, ilk, orta ve lise tahsilini Kerkük’te tamamladı. 1958 yılında Türkiye’ye gelerek Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümüne girdi. 1962 yılında bu fakülteden yüksek ziraat mühendisi olarak mezun olmuştur.
31.03.2012
31.03.2012
... 250 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam189
Toplam Ziyaret486931