Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Sınıf ve cinsiyet ayrımında, kadın hak ve özgürlükleri, kısıtlamalar ve kadına karşı şiddet; kadının toplumdaki yerini belirlemede birincil derecede etken rol oynamaktadır. Kadını 2. sınıf insan konumuna iten bütün bu tanımları, “Kadın sorunsalı” eşlemesiyle adlandırmak mümkündür. Türk ve dünya tarihinde kadın, geçmişten günümüze her millet ve uygarlıkta benzer sorunlar yaşamıştır.
Kadınlar evlendiklerinde kendisine sorulmaksızın, onayı alınmaksızın nüfus kaydı erkeğin nüfus kaydına taşınıyor. Evlilik, bir insanın kendi kimliğini bırakıp bir başka insanın kimliğini giyinmesini zorunlu mu kılmalıdır? Bir yaşa kadar hayatını kurmuş bir kadın düşünün. Pek çok yerde sosyal kaydı olsun: Telefonlar, Bankalar, SGK, Vergi Dairesi, Meslek Odası, Dernekler, vb kurumlardaki kayıtları…Adını ve soyadını yazdığı imzası var.
15.03.2012
01.03.2012
Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde kadınların yasayışları eski Türk geleneklerine benziyor iken İslamiyet’in etkisi dışında hem yerleşilen coğrafyanın etrafındaki kültürel kuşatma hem de saraya giren yabancı unsurlar beraberinde farklılaşmayı getirir. Bu farklılaşma sonucu olarak II. Murad zamanında, Osmanlı hükümdarlarının haremi olur. Kanuni dönemi ile birlikte de kadın tam anlamı ile “mahrem bir nesne” halini alır (Ülkütasır,1967,49). Kadının mahrem bir nesne olarak görülmesi sonraki yıllarda iyice çığırından çıkar ve Osmanlı Devleti’nde yasayan Hıristiyan ve Yahudi kadınları bile etkiler.
Tarihe adını altın harflerle yazdıran Türk milletinin en sıkıntılı dönemi Millî Mücadele dönemidir. Bu dönemde Türk halkı başka bir devletin himayesi altında kalmayı kesinlikle reddetmiştir. Milli Mücadele döneminde ülkemizi işgal etmek isteyen devletlere karsı kadınlı erkekli kurtuluş mücadelesi başlatılmıştır. Türk kadınının istiklâl harbi sırasında gerek cephede, gerekse cephe arkasında bütün gücü ile hizmet verdiği bilinen bir gerçektir.
01.03.2012
01.03.2012
Azərbaycan tarixi qəhrəman qadınlarımızın şücaəti ilə zəngindir. Onların arasında diplomatlar, hökmdarlar, hətta sərkərdələr, döyüşçülər də olmuşdur. Qəhrəmanlıq rəmzi kimi tarixə düşən Massaget hökmdarı Tomris İran şahı Kirin Azərbaycana hücumunun qarşısını almaq üçün ağıl və mətanət göstərmişdir.
“Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir...” (*) Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1) Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vurguladığı gibi, kadın bir anlamda yaşadığı toplumun ve uygarlığın yaratıcısı, biçimleyicisi olmalıdır. Çünkü kadın, doğanın sadece kendi cinsine bahşettiği doğurganlık mucizesini, yaratıcılıkla bütünleştirerek, yaşantısının her alanına yansıtma potansiyeline sahiptir.
29.02.2012
29.02.2012
... 248 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret472799