Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Kadınlar evlendiklerinde kendisine sorulmaksızın, onayı alınmaksızın nüfus kaydı erkeğin nüfus kaydına taşınıyor. Evlilik, bir insanın kendi kimliğini bırakıp bir başka insanın kimliğini giyinmesini zorunlu mu kılmalıdır? Bir yaşa kadar hayatını kurmuş bir kadın düşünün. Pek çok yerde sosyal kaydı olsun: Telefonlar, Bankalar, SGK, Vergi Dairesi, Meslek Odası, Dernekler, vb kurumlardaki kayıtları…Adını ve soyadını yazdığı imzası var.
Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde kadınların yasayışları eski Türk geleneklerine benziyor iken İslamiyet’in etkisi dışında hem yerleşilen coğrafyanın etrafındaki kültürel kuşatma hem de saraya giren yabancı unsurlar beraberinde farklılaşmayı getirir. Bu farklılaşma sonucu olarak II. Murad zamanında, Osmanlı hükümdarlarının haremi olur. Kanuni dönemi ile birlikte de kadın tam anlamı ile “mahrem bir nesne” halini alır (Ülkütasır,1967,49). Kadının mahrem bir nesne olarak görülmesi sonraki yıllarda iyice çığırından çıkar ve Osmanlı Devleti’nde yasayan Hıristiyan ve Yahudi kadınları bile etkiler.
01.03.2012
01.03.2012
Tarihe adını altın harflerle yazdıran Türk milletinin en sıkıntılı dönemi Millî Mücadele dönemidir. Bu dönemde Türk halkı başka bir devletin himayesi altında kalmayı kesinlikle reddetmiştir. Milli Mücadele döneminde ülkemizi işgal etmek isteyen devletlere karsı kadınlı erkekli kurtuluş mücadelesi başlatılmıştır. Türk kadınının istiklâl harbi sırasında gerek cephede, gerekse cephe arkasında bütün gücü ile hizmet verdiği bilinen bir gerçektir.
Azərbaycan tarixi qəhrəman qadınlarımızın şücaəti ilə zəngindir. Onların arasında diplomatlar, hökmdarlar, hətta sərkərdələr, döyüşçülər də olmuşdur. Qəhrəmanlıq rəmzi kimi tarixə düşən Massaget hökmdarı Tomris İran şahı Kirin Azərbaycana hücumunun qarşısını almaq üçün ağıl və mətanət göstərmişdir.
01.03.2012
29.02.2012
“Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir...” (*) Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1) Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vurguladığı gibi, kadın bir anlamda yaşadığı toplumun ve uygarlığın yaratıcısı, biçimleyicisi olmalıdır. Çünkü kadın, doğanın sadece kendi cinsine bahşettiği doğurganlık mucizesini, yaratıcılıkla bütünleştirerek, yaşantısının her alanına yansıtma potansiyeline sahiptir.
“Kıbrıs Türk’ü dünyanın en medeni milletleri arasında yer alan münevver, olup bitenleri günü gününe takip etmesini bilen, toplum yararına çalışanları takdir edebilecek kadar yüksek seviyede bir halktır. Kimseden ne milliyet, vatan, bayrak dersi almaya ihtiyacı vardır. Ne de haksızı müdafaa edebilecek kadar şuurdan mahrumdur. O daima haklının yanında yerini almış, hiçbir zaman haksızın tarafına geçerek hakikatleri örtbas etmek yolunu tutmamıştır.” 1974 Dr. Fazıl KÜÇÜK
29.02.2012
21.02.2012
... 246 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam167
Toplam Ziyaret467730