Hava Durumu

ANASAYFA

17 Kasım 2012 Tarihinde Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi ve Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi işbirliği ile “Kazakistan’da Türkçe Öğretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ”adlı uluslararası seminer düzenlendi. Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr.Gasan Avdoevıç Aliyev Türkçe Öğretiminde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri adlı sunumunda Kazakistan’daki Türkçe Eğitim faaliyetlerinin panoramasını çizerken, Almatı Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi öğretmeni Fedayi Dokuz “Dil Öğretimi”adlı sunumunda kursiyerlerin dil öğrenirken yaptıkları hatalara örnekler ve çözüm önerileri verdi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4.6 milyar dolar değerinde 72 proje üstlendiğini, bu rakamla 2012 yılında Türkmenistan’ın alınan proje bedeli sıralamasında ilk sırada yer aldığını belirtti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firma sıralamasında 33 firma ile Çin’den sonra ikinci sırada yer alan müteahhitlik sektörünün, her geçen gün başarılarını yeni projeler üstlenerek dünyaya tescil ettirmeye devam ettiğini vurguladı.
19.11.2012
18.11.2012
Kazakistan’da iktidardaki Nur Otan partisinin gençlik kolu Jas Otan toplantısına katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak gençlerine hitap ederek Arap giysilerini giymemelerini tavsiye etti. İkinci kez düzenlenen Jas Otan Toplantısı’nın açılışında konuşma yapan Nazarbayev, Arap giysilerininsin kullanılması (hicap, peçe kastedilmekte) Kazak halkının geleneği değildir. Çeşitli dini akımlarının etkisine giren gençleri doğru şekilde yetiştirmek ve onların yanılıp hata yapmalarını siz genç Nur Otan’lılar önlemeli. Halkımızı geriye doğru sürükleyemeyiz. Kadın ve kızlarımıza türban ve peçe takıp onları ortaçağa itekleyemeyiz.
Gökdepe urşy (Gökdepe Söweşi) Ors imperiýasy 1879-nji ýyldaky Türkmen Teke taýpasyndan ýeñilgini utanç hasaplaýar, Türk-Ors söweşlerinde at gazanan general Skobeleve, has güýçli goşyn bilen Türkmenistana täze ekspedisiýa guramasy tabşyrylýar. Birinji söweşde epesli adam ýitiren tekeler, oruslaryñ täze eskpedisiýasyna daýanyp bilmeýär we Gökdepe galasynda uruşy dowam etdirýär. Iñ soñynda gala ýykylýar we müñlerçe teke türkmeni öldürilýär.
18.11.2012
16.11.2012
Rusya Biyografi Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yılın Adamı” ödülü, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya cumhurbaşkanlarına verildi. Rusya’da ödül, 1993 yılından itibaren her sene bilim, kültür, devlet yönetimi ve hayırseverlik gibi alanlarında faaliyet eden ve belli başarıya ulaşan insanlara verilmekte.
Moğolistan’ın tüm şehirlerinde Cengiz Han’ın doğumunun 850.yıldönümü törenlerle kutlandı.AİST-Mongolia televizyon kanalının perşembe günü bildirdiğine göre, ülkenin başkenti Ulan Bator’da Cengiz Han’ın anıtına çelenk konuldu. Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda kabul töreni ve “Cengiz Han Nişanı” ödülü verildi. Ayrıca o gün Moğolistan ordusunun 850 askeri yemin etti.
15.11.2012
15.11.2012
... 244 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam168
Toplam Ziyaret509477