Hava Durumu

ANASAYFA

Kazakistan’da iktidarda bulunan Otan Partisi’nin gençlik kurultayı Jas Otan’ın 2. Kongresinde konuşan Nazarbayev konuşmalarda Kazakların birliğinden söz açılınca “‘’Tüm Kazakların birliğinden bahsederken, tüm Kazakistanlı olanların birliği hakkında konuşmak icap eder’’ dedi. Devamında ’Biz diğer milletleri ve diğer dinlere mensup insanları asla incitmemeliyiz. Onlara bize nasıl davranılmasını gerekli ise ,aynı şekilde davranmalıyız.
Dünyanın 4. büyük gölü olarak bilinen Aral Gölü, son 50 yılda yüzde 90 küçülerek, yerini suların çekildiği bölümde oluşan, “dünyanın en genç çölü” Aralkum’a bırakmış durumda..Sovyetler Birliği döneminde, Aral Gölü’nü besleyen Amuderya ve Siriderya ırmaklarının sularının pamuk tarlalarına akıtılması sonucu 1960′lı yıllardan bu yana kurumaya başlayan Aral Gölü, yüzde 90 oranda küçülerek ikiye bölünmüş ve eski kıyılarından 170 kilometreye kadar geri çekilmiş durumda bulunuyor. 2010 yılına gelindiğinde gölün çekildiği 54 bin kilometrekarelik alanda, tuzlu kum tabakalarıyla kaplı “dünyanın en genç çölü” Aralkum oluştu.
22.11.2012
20.11.2012
17 Kasım 2012 Tarihinde Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi ve Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi işbirliği ile “Kazakistan’da Türkçe Öğretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ”adlı uluslararası seminer düzenlendi. Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr.Gasan Avdoevıç Aliyev Türkçe Öğretiminde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri adlı sunumunda Kazakistan’daki Türkçe Eğitim faaliyetlerinin panoramasını çizerken, Almatı Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi öğretmeni Fedayi Dokuz “Dil Öğretimi”adlı sunumunda kursiyerlerin dil öğrenirken yaptıkları hatalara örnekler ve çözüm önerileri verdi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4.6 milyar dolar değerinde 72 proje üstlendiğini, bu rakamla 2012 yılında Türkmenistan’ın alınan proje bedeli sıralamasında ilk sırada yer aldığını belirtti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firma sıralamasında 33 firma ile Çin’den sonra ikinci sırada yer alan müteahhitlik sektörünün, her geçen gün başarılarını yeni projeler üstlenerek dünyaya tescil ettirmeye devam ettiğini vurguladı.
19.11.2012
18.11.2012
Kazakistan’da iktidardaki Nur Otan partisinin gençlik kolu Jas Otan toplantısına katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak gençlerine hitap ederek Arap giysilerini giymemelerini tavsiye etti. İkinci kez düzenlenen Jas Otan Toplantısı’nın açılışında konuşma yapan Nazarbayev, Arap giysilerininsin kullanılması (hicap, peçe kastedilmekte) Kazak halkının geleneği değildir. Çeşitli dini akımlarının etkisine giren gençleri doğru şekilde yetiştirmek ve onların yanılıp hata yapmalarını siz genç Nur Otan’lılar önlemeli. Halkımızı geriye doğru sürükleyemeyiz. Kadın ve kızlarımıza türban ve peçe takıp onları ortaçağa itekleyemeyiz.
Gökdepe urşy (Gökdepe Söweşi) Ors imperiýasy 1879-nji ýyldaky Türkmen Teke taýpasyndan ýeñilgini utanç hasaplaýar, Türk-Ors söweşlerinde at gazanan general Skobeleve, has güýçli goşyn bilen Türkmenistana täze ekspedisiýa guramasy tabşyrylýar. Birinji söweşde epesli adam ýitiren tekeler, oruslaryñ täze eskpedisiýasyna daýanyp bilmeýär we Gökdepe galasynda uruşy dowam etdirýär. Iñ soñynda gala ýykylýar we müñlerçe teke türkmeni öldürilýär.
18.11.2012
16.11.2012
... 243 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret508207