Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°

ANASAYFA

Vox Populi (Halkın Sesi) Düşünce ve Araştırma Kuruluşu Başkanı Dr. Ermmano Visintainer’in “İtalya’da Unutulmuş Türk Varlığı: Moena Türkleri” başlıklı çalışması ORSAM tarafından yayımlandı. Makalede Viyana Kuşatması sırasında İtalya’da Moena’ya kaçan bir yeniçeriyle başlayan ilginç tarihi bir öykü detaylı olarak anlatılıyor. Ermano Visintainer’in yazdığı makalenin başlıkları şöyle: - İtalya’da bulunan “Rione Turchia” (Türk Bölgesi), II. Viyana Kuşatması sırasında Viyana’nın 200 km. güneyinde bulunan Moena’ya kadar kaçan bir Türk yeniçeri askeriyle bağlantılıdır. Soyundan gelenler onun hatırasını yaşattılar ve orası tek bir Türk’ün orada yaşaması ve yaşatılmasından sonra “Rione Turchia” (Türk Bölgesi) adını aldı.
Türk tarihi, âdeta bir göçler tarihidir. Yaşanan çok sayıda savaşın önemli sebeplerinden veya sonuçlarından biri de bu göç sürekli yer değiştiren, farklı dil, din ve kültürlerin coğrafyasına giren Türkler, ister istemez, gittikleri coğrafyadaki insanlarla bir hâkimiyet mücadelesine girişmiş; savaşmışlardır. Türkler, asıl büyük kıyım ve kırımları göçler sırasında yaşamışlardır. Her göç, Türkler için bir trajedi olmuştur. Tarih boyunca yaşanan bütün göçleri ve bu göçlerde karşılaşılan kıyım ve kırımları anlatmak bir kitabın hacmine sığmaz. Onun için biz daha çok 20. yüzyılda Türklerin uğradıkları göçlerin, sürgünlerin, kıyım ve kırımların bir bölümünü, özetlemeye çalışacağız.
14.12.2011
14.12.2011
Değerli ziyaretçimiz, www.altinmiras.com sitemiz, 2011 yılı sonunda 10 yılını doldurmuş bulunuyor. Bizi yılardır takip eden değerli okuyucularımız; Türk Dünyasına yönelik ilk sitelerden olduğunu bilirler. Bilgisayar çağının giderek yenilikler ve kolaylıklar getirmesi, bu tür web sitelerin çoğalmasına da neden olduğu malumunuzdur. Ayrıca, haber kaynağı olarak verdiğimiz birçok sitelerin ücretli oluşu nedeni ile bundan sonra haberlere yer veremeyeceğiz.
25 Kasım 2011 tarihinde Astana’da düzenlenen “Nur Otan” Ulusal Demokrat Partisi XIV. Oturumunda Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, bu yıl kişi başına düşen GSMH gelirinin 10 bin dolara çıkacağını bildirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2015 yılına kadar GSMH’nın 15 bin ABD dolara çıkacağını ifade etti.
14.12.2011
29.11.2011
Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğine sayılı günler kala Türkiye’nin ünlü on markası birlikte Rusya pazarına girdi. Rusya’da mutfak ve otel ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketi Gastroinox’la işbirliğine giden Türk markaları 2,5 milyar doları bulan Rusya mutfak ve otel ekipmanları sektöründe büyüyecek.
Rusya doğalgaz pazarını çeşitlendirmek için hedef olarak belirlediği Çin pazarını Türkmenistan’a kaptırıyor. Kommersant gazetesi Türkmenistan ve Çin arasında dün sağlanan anlaşma çerçevesinde Pekin’in bu ülkeden doğalgaz alımını üç katına çıkaracağını yazdı. Buna göre Çin Türkmenistan’dan 2015’e kadar yıllık alımını 65 milyar metreküpe kadar çıkaracak. Çin’in Türkmen doğalgazına yönelmesinin ardından Rusya’nın pazardaki gücünü kaybetmesinden endişe ediliyor.
26.11.2011
24.11.2011
... 242 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.52355.5456
Euro6.25866.2837
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret446038