Hava Durumu

ANASAYFA

Bilindiği üzere 1937 - 1953 yılları arasında eski SSCB ülkesinde korkunç politik katliamlar gerçekleştirildi. Bunun olumsuz akıbetlerini benliği¬mizde tasavvur edebilmemiz için sadece Özbekistan'dan 100 bin kişinin sürüldüğü ve bun¬lardan 13 bininin daha sonra kurşuna dizildiğini hatırlamamız kâfidir. İnsani değeri çiğnenen, hayatı ayaklar altına alınan bu insanlar arasında sadece devlet yöneticileri ve aydınlar değil ülkemizde yaşayan her milletten sıradan insanlar da vardı. O dönemde birçok kişinin öz ailesinden ayrıldığını, kadınların dul, çocuk¬ların yetim kaldığını, binlerce çiftçinin köle gibi çalıştırılmak üzere uzak ülkelere sürgün edildiğini göz önünde bulundurursak halkımızın başına gelen bu facianın dehşeti daha da net anlaşılır.
Tarihimizin sayfaları gösteriyor ki, ülkemizin gelişimi her zaman aynı olmamıştır. Özellikle, Timurîler hakimi¬yetinin son, yani XVII. yüzyıl¬dan XX. yüzyılın başlarına kadar geçen dönemde Türkistan zemini siyasi dağınık¬lık, cehalet ve gerilemeye yüz tutmuştur. Üç hanlığa parça¬lanan bölgenin uzun süre karşılıklı zıddiyetler, savaş ve kargaşalar girdabında kal¬ması, ülkeyi ekono¬mik, malî ve askerî salahiyet bakımından güçsüz hâle getirdi. Bunun yanı sıra bu sürecin içtimaî ve manevi görüşlerin zede-lenmesine neden olduğu hepimizce bilinmektedir.
26.09.2012
09.09.2012
Bilindiği gibi, Özbekistan 01 Eylül 1991 yılında Bağımsızlığını kazandı. Özbekistan’ın 21. Bağımsızlık kutlamaları 04 Eylül akşamı Ankara Swissôtel’de verilen bir resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona diğer Türk Cumhuriyetlerin yanı sıra birçok ülkenin büyükelçileri ve çalışanları katıldı. Kutlamalarda Özbekistan dansları sergilendi ve Özbekçe şarkılar seslendirildi.
31 Ağustos 1991 tarihinde elde ettiğimiz millî bağımsızlık, XX. yüzyılda halkımız tarafından gerçekleştirilen en büyük manevi cesaret örneği oldu dersek, gerçeği söylemiş oluruz. Sovyet devrinde mefkure meselesinde öyle bir mekanizma mevcuttu ki, o mekanizma insanları serbest olarak düşünmeye değil sahte gayeleri yerleştirmeye çalışırdı. İslam KERİMOV
05.09.2012
31.08.2012
Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.
23-Mavıllı, Mavili, Mavıllı (Mavili) oymağı: Telafer'de yaşayan Türkmenlerdir. Mavıllı, Şii Bektaşi ya bağlı topluluk adıdır. Mavıllılar, Bektaşi kültürüne, görenek, geleneğine bağlı olanlardır, bu topluluk Türk kültürünün köklü motiflerini taşıyan bir Türk kimliğe sahiptir. Mavıllılar Âşık edebiyatı halk müziğinde önde gelerek, göreneğine bağlıdırlar halk Türklerini şiirlerini iyice başarmaktadırlar, Mavıllar Telafer yöresinde önde gelen önemli bir Türkmen oymağıdır.
28.08.2012
10.06.2012
... 242 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.33937.3688
Euro8.66508.6997
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret539962