Hava Durumu

ANASAYFA

Kırgızistan’ın güneyinde Özbekistan’a sınır Batken vilayetinde, Kırgızlarla Özbekler yeniden karşı karşıya geldi. Önceki gün patlak veren ve dün her iki taraftan çok sayıda kişinin karıştığı gerginlik kavgaya dönüştü. Bölgede Kırgızistan vatandaşı bir kişinin önceki gün Özbek sınır muhafızları tarafından öldürülmesinin akabinde yaşanan bu gelişme sınır gerilimi daha da artırdı. Kırgızistan’ın Özbekistan’a sınır Batken vilayeti sınırları içerisinde bulunan Özbekistan’a ait yerleşim birimi Şoğ’da meydana gelen olayda havaya ateş edilirken, yaralananlar olduğu belirtiliyor.
Kazakistan bayrak taşıyıcı şirketi Air Astana, Almatı- Ho Chi Minh(Vietnam) seferlerinin, çarşamba ve cuma karşılıklı olarak haftada 2 seferin başladığı açıklandı.Konuyla ilgili Air Astana Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Uçuşlar Boeing 757’ler ile yapılacak. Almatı- Ho Chi Minh seferleri Bangkok üzerinden, Ho Chi Minh-Almatı seferleri ise aktarma olmadan direkt gerçekleştirilecek
08.01.2013
08.01.2013
Kazakistan başkenti Astana, tüm dünyada konuşulacak yeni bir mimari esere imza atmaya hazırlanıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hayali Kubbenin Altında Bir Şehir Projesi Astana’da gerçekleştirilecek. Astana’da kubbenin altında bir şehrin inşa edilmesi ilk defa birkaç sene önce gündeme getirildi, fakat tüm dünyada etkili olan küresel krizi nedeniyle Nazarbayev’in hayali gerçekleştirilememişti.
KUMIKLAR, (kendilerine verdikleri isim: K’umuk), Rusya Federasyonu’nun Türkçe konuşan halkı. Toplam nüfusları 505 bin kişidir. Kumık ovası ve Dağıstan (Kuzey Kafkasya) eteklerinin köklü halkı. Kumık dilinde konuşurlar. Yazı dili Kiril alfabesi kullanılarak oluşturulmuştur. Büyük kısmı müslüman sünnidir. Kumıkların bir etnos olarak şekillenmeleri 12 – 13. yy’larda tamamlanmıştır. Kumıkların yaşadığı alanlarda bazı eski devlet yapılanmaları bulunuyordu.
04.01.2013
27.12.2012
Aramızdan ayrılışının 74. yıldönümünde saatler Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 9’u 5 geçeyi gösterirken Türkiye’de hayat adeta durdu. İstanbul, Ankara, İzmir’de yüz binler saygı yürüyüşü yaptı; Ulu Önder farklı kentlerde de özlemle anıldı. Ankara’daki 29 Ekim kutlamalarında yaşanan yürüyüş gerginliğinden ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen anma törenlerine on binlerce kişi katıldı. Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te Türkiye’de adeta hayat durdu. Atatürk’ün ölüm saatinde İstanbul’da E-5 karayolunda seyir halindeki araçların şoförleri, siren sesinin duyulmasıyla kenara çektikleri arabalarından inerek saygı duruşunda bulundu.
Mustafa Kemal Atatürk'ün sağlığının bozulmasına ve ölümüne neden olan hastalık konusunda çeşitli iddialar vardır. Bir karaciğer rahatsızlığına dair hemen herkes hemfikirdir. Ancak hastalığın adı konusundaki tartışmalar günümüzde bile devam etmektedir.[1] Atatürk'ün sağlığı 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. 1938 başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başladı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu.
11.11.2012
09.11.2012
... 241 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.33937.3688
Euro8.66508.6997
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam224
Toplam Ziyaret539966