Hava Durumu

ANASAYFA

St. Petersburg şehrinde yapılmakta olan “Cengiz Aytmatov dünyası: kültürler arası entegrasyon ve diyalog” konulu uluslararası konferans çerçevesinde Torid Sarayı’nda ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un bronz büstünün açılışı yapıldı. Söz konusu konferans Kırgızistan Meclisi’nin inisiyatifi ile Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Parlamentolararası Kurulu himayesi altında gerçekleşti. Faaliyet, BDT üyesi ülkelerin Meclis Başkanları, BDT bilimsel ve yaratıcı aydınları, toplum adamları, yazarın kız kardeşi Roza Aytmatova’nın katılımıyla düzenlendi.
1 Aralık 2012 tarihinden itibaren Air Astana’nın Ankara çıkışlı Kazakistan uçuşları başlıyor. Air Astana’nın İstanbul çıkışlı Almatı, Astana, Atırau ve Aktau uçuşları bulunmakta. Ankara-İstanbul arası ara uçuşları Air Astana’nın Türkiye’deki partneri Atlas Jet tarafından gerçekleştirilecek. Atlas Jet tarafından yapılacak Ankara-İstanbul ve İstanbul-Ankara uçuşları Air Astana’nın tarifelerine göre düzenlenecek ve Ankara’dan Kazakistan’a daha uygun fiyata uçma kolaylığı sağlayacak.
26.11.2012
26.11.2012
O'zbеkiston Rеspublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi, YUNISЕF va Еvropa Komissiyasi Sog'liqni saqlash sohasida ilg'or islohotlarni amalga oshirish va salomatlikni mustahkamlash bo'yicha oilalar va hamjamiyatlar amaliyotini va tibbiy yordam sifatini yaxshilash yo'li bilan butun mamlakatdagi onalar va bolalar salomatligini mustahkamlash bo'yicha yangi qo'shma tashabbus boshlab yuborilganligini e'lon qildi.
Bugün 24 Kasım öğretmenler günü. En kutsal görevi yapan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun. Bu tarihin nasıl ortaya çıktığına bakarsak, Bu tarih Ulu Önder Mustafa Kemal’in 24 Kasım 1928’de “Milli Mekteplerin Baş öğretmenliğini kabul ettiği gündür. Başöğretmen sıfatına sahip olan tek lider olan Mustafa Kemal, aynı zamanda geometri kitabı yazmış, dikdörtgen, açı, üçgen gibi 48 adet matematik teriminin de Türkçe isim babası olmuştur.
24.11.2012
23.11.2012
Ahıskalı Türkler 68 sene önce sürgün edildi: Rus “Argumentı i Faktı” (Argümanlar ve Faktlar) Gazetesi’nin 30 Eylül-6 Ekim 1989 tarihli nüshalarında yayımlanan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) Bilimler Akademisi’nin, SSCB Tarih Enstitüsü Görevlisi ve Tarih Bilimleri Asistanı V. Zemskov’un tarihi belgelere dayanarak verdiği bilgilere göre, 14-16 Kasım 1944 tarihlerinde, SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Stalin’in yazılı emri ve SSCB İçişleri Bakanı Lavrentiy Beriya’nın talimatıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) bağlı,
Türk Dünyası, “aksakalını” kaybetti. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan vefat etti. 1938 yılında doğan Prof. Dr. Turan Yazgan 20 yıldır Türk dünyasındaki eğitim ve kültürel faaliyetleri ile tanınıyordu. Türkçe ve Türk Milli Eğitim Müfredatına uygun olarak Tataristan’dan Kırgızistan’a, Azerbaycan’a kadar birçok Türk Cumhuriyetinde beş binden fazla öğrencinin vakıf aracılığı ile ücretsiz eğitim görmesini sağlamıştı.
23.11.2012
23.11.2012
... 241 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04276.0670
Euro6.55046.5767
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret506845