Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

TÜRKSOY Uluslararası örgütü heyeti Rusya federasyonuna dahil Başkırdıstan cumhuriyetinin başkenti Ufa’yı ziyaret etti. Başkırdıstan Kültür Bakanlığı uluslararası işbirliği şubesi müdürü Aygul Habibulina Rusya’nın Sesi radyosunun muhabirine verdiği demeçte bu ziyaretin sonuçları hakkında şunları söyledi:
O demirci ve şair, köylü ve geleceğin habercisi, bilge ve hikaye anlatıcı idi. Kuzey Kafkasya’nın Kabarda-Balkar Cumhuriyeti’nde en yüksek dağlık kesimlerde yaşayan Türk halklarından biri olan balkarlar onu, Kazım Meçiyev’i Balkariya’nın ruhu, ulusun vicdanı ve otoritesi olarak adlandırırlar. Derler ki Balkariya’nın doğası Kuzey Kafkasya’nın en yüksek zirveleri, derin vadileri ve alp çayırları ile tanrısaldır. 152 yıl önce, 1852 yılında burada büyük bir şairlik yeteneği vergisi ile bu insanın ortaya çıkması aslında hiç de şaşırtıcı değildir.
07.07.2012
02.07.2012
Bunda tunlar eng mitti terak o’saverib yulduzga etar; quvonchiga chidolmay kurtak novdalarda yorilib ketar. *** Bunda suvlar shildirab mangu quchib yotar tuproqni xushbaxt; bir tong zangor gulbarg bo’lar-u, shovullaydi shamolda daraxt. *** Bunda bari dilbar va shirin, tiriklikka to’ymas - dil yarim... Yurtdoshlarning qalbiga yaqin yo’lni izlab o’tar kunlarim.
Geçen hafta St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda ilk defa Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler özel panelde ele alındı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen panele, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere çok sayıda Türk ve Rus bürokratı, işadamı, uzmanı katıldı. Türk işadamlarının Rusya’da imza attıkları başarılar, ikili ticari ilişkilerde mevcut sorunlar, perspektifler masaya yatırıldı.
30.06.2012
27.06.2012
Bişkek, 26 Haziran. /Kabar/. Bişkek’te 25 Haziran’da Kırgız’ların ve Kırgızistan tarihini yazmak için bir yarışmayı kazanan tarihçiler grubuna 5 milyon som miktarda sertifikayı teslim etme töreni düzenlendi.
Kazakistan’da yakın bir zamanda devlet kurumlarında rüşvet alan çalışanları ihbar edenler ödüllendirilecek. Yani rüşvet isteyeni ihbar edersen devlet sana para verecek. Kazakistan Maliye Polisi tarafından hazırlanmış yolsuzluk suçlarının tespiti ve bastırılması sürecinde yardımcı olan kişilerin teşvik edilmesi kuralları konulu yasa taslağının Kazakistan Hükümeti’nin onayına gönderilmesi bekleniyor.
27.06.2012
24.06.2012
... 241 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret468413