Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°

ANASAYFA

Yazar dostum Talip Eke’den Fergana’nın yeni bir kent olduğunu duyunca doğrusu çok şaşırdım. Evet vadinin adı binlerce yıldır Fergana ama aynı isimli kent yani. Rus Çarlığı kendine tabi kıldığı Hokand Hanlığı’nda çıkan isyanı kanla bastırır, 1876. Son Hokand Hanı Hudayar Hanın halktan topladığı ağır vergiler halkı isyan ettirir. İsyanı bastıramayan Han Afganistan’a kaçar.
Sömürge idaresinin yanlış ve sakat politikasına kurban giden Yeşil adamız 96 yıl gibi uzun bir zaman hakiki annesinden uzak kalmış, bir üvey annenin insaf ve merhametinde yıllarca bin bir meşakkat, ezgi ve haksızlık içinde çırpınıp durmuştur. Çekilen bütün ıstıraplar, Türk halkının inancından hiçbir şey kaybettirmemiş, vatanına ve bayrağına duyduğu sevgiyi azaltmamıştır.” 1974- Dr. Fazıl KÜÇÜK
07.02.2012
07.02.2012
İnanın, elim bir türlü Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın öldüğünü yazmak istemiyor. O, Kıbrıs Türk’ünün babası idi. O, Kıbrıs Türk’ünün davasının usta avukatı idi. O, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu idi. Velhasıl O, tanrı tarafından, Kıbrıs Türklerine gönderilen en büyük armağandı. Rauf Denktaş, belki cismen ölmüştür, ancak fikren ebediyen her Türk’ün kalbinde yaşayacaktır.
Semerkant’tan Anadolu’ya kim bilir kaç kervan düzüldü. Kaç yolcu bu uzun mesafeyi göze alıp demirden asasını, alıp çelikten çarığını giyip bu yollara düştü. Bugün uçakla 3300kilometre, Motorlu araçlarla 5200 kilometrelik bu uzun yolculuğu çıkanların kim bilir kaçı bu yolculuğu tamamlayabildi. Buhara’dan Anadolu’ya gelen din bilginlerinin isimlerine kayıtlarda rastlarız. Yakın çağlara kadar din bilimleri merkeziydi.İslam düşünürlerinden Nakşibendiliğin kurucusu Bahaeddün Nekşibendi, İmam Buhari... bu topraklarda yatmaktadır, Yıldırım Beyazıt’ın damadı Emir Sultan bu topraklardan Anadolu’ya gelmiştir.
15.01.2012
15.01.2012
Tanrı, Türkistan’ı Türkler için yaratmıştır. Kaşgarlı Mahmud’un naklettiği, Türklerle ilgili meşhur hadis-i kudside Maşrık (Şark-Doğu) deyimiyle Türkistan ifade edilmektedir. Türkistan sadece Türklüğün değil, aynı zamanda İslamiyet’in de yurdudur. 9. asırda Arablar’ın idaresizliği sebebiyle, Maide Suresi 54. ve Tevbe Suresi 39. ayetlerindeki Tanrı buyruğu, adeta tecelli edercesine İslamiyet, Türklüğün güçlü ve layık ellerine, Türkistan’da tevdi edilmiştir.
Ülkemizde yıllardan beri kadınlar her konuda engellenmiştir. Evlenmeden önce, baba ve ağabey baskısı, evlendikten sonra koca baskısı kadınların önüne hep set çekmiştir. Buna karşın yine de kişiliğini cesurca ortaya koyarak başarılı olan kadınların sayısı az değildir. Ancak bunların da birçoğunun değeri bilinmemiştir. Hor görülmüş, işinden uzaklaştırılmış, terk edilmiştir.
15.01.2012
13.01.2012
... 240 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.52355.5456
Euro6.25866.2837
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret446038