Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin doğusunda yer alan Turfan bölgesi, dünyaca tanınmış kurak alanlardan biri. Kuru hava şartlarına rağmen Turfan, Xinjiang'ın meyve memleketi olarak bilinir. Turfan bölgesinin nüfusu 400 bindir. Bütün bunlar, Turfan'da bulunan antik sulama sistemi bilinen Karız Kanalları'yla sıkı ilişki içinde. Bugünkü programımızda sizlere bu kanallar hakkında bilgi vereceğiz.
Iloho, men gunohdаn tiyilishgа qodir bo’lmаsаm, sen gunohlаrni аvf etishgа qodirsаn-ku?! ( Yahyo ibn Мuoz.) Iloho, ulug’vor sening jаloling, jаsur shаhidlаring qoni hurmаti, pаyg’аmbаrlаringning аzаmаtiyu, pirlаrning nаfаsi-joni hurmаti, / Sendаn tilаydirmаn ilmu kаmolot, rizqdа – bаrokot, o’lmаsdаn – tаvbа, o’lаr chog’ - kechirim, do’zахdаn – nаjot vа ul oхirаtdа – ofiyat, illo./
12.08.2012
10.08.2012
İpek Yolu’ndaki çöl bilgesi Bir Özbek atasözü “Kainatta iki yol vardır, biri Samanyolu diğeri de İpek Yolu’dur” der. Bugün kervanlardan eser yok, ama rotadaki tüm eserler Özbekistan’da dimdik ayakta. Marko Polo’yu bile etkilemiş Semerkant’ta görkemli anıtlar sizi bekliyor, Buhara’ya vardığınızda ise adeta çarpılıyorsunuz.
IKırgızistan’ın dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov’un meşhur romanı “Cemile” İngiltere’de ayın kitabı seçildi. İngiltere’nin en büyük kitapevlerinden biri olan Waterstones, merhum yazar Aytmatov’un romanının Ağustos ayında en çok ilgi gören eser olduğunu duyurdu. Waterstones’in resmi sitesindeki yer alan açıklamada “Cemile”nin en çok satanlar listesine girmeye aday bir kitap olduğu belirtildi. Ünlü şair Aragon “Cemile’nin ilk baskısına yazdığı önsözde , “Cemile dünyanın en güzel aşk öyküsüdür” demişti.
09.08.2012
09.08.2012
Tacikistan Rogun HES inşaatını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Tacikistan Dünya Bankası’nın (DB) Rogun Hidro Elektrik Santrali üzerinde yapılacak çalışmaların tamamlanılancaya kadar inşaatını durdurma kararını aldı. Açıklamada DB’nın sonuç verileri çözüm üreteci olmayacaksa başka uluslararası denetim kurumunu baş vuruşacak. Orta Asya’nın dev hidroelektrik santrali haline gelecek olan inşaatın dondurulmasının ardından bazı işçilerin görevi son bulunurken kalifiyeli olanlar ise süresiz izne ayrıldı.
Yeni eğitim yılı Özbek dolandırıcıları için uçsuz bucaksız kazanç kapısı haline geldi.Özbekistan Kolluk Kuvvetleri tarafından üniversitelere girmeye çalışan öğrencileri dolandırılmaktan korumak amacıyla özel operasyonlara devam ediliyor. Polisin verdiği bilgiye göre, geçen sene üniversite giriş sınavlarında yaklaşık 79 öğrencinin, dolandırıcıların yardımını kullandığı öğrenildi. 2011 yılında giriş sınavlarında öğrencileri parayla geçiren 35 kişilik bir grup tutuklandı. Grup üyeleri tarafından parayla üniversiteye girmek isteyenler için özel fiyat listesi hazırlandı. Fakülteye göre ücretler 2.000 ila 8.000 dolar arasında değişmekteydi.
08.08.2012
08.08.2012
... 239 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret472797