Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 2.Zirvesi’ne katılmak üzere Bişkek’e giden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan’a yaptığı ziyaret çerçevesinde bir dizi üst düzey görüşme gerçekleştirdi. Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile bir araya geldiğinde iki ülke arasındaki güncel ilişkiler ve müstakbel işbirlikleri hakkında konuştu. Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki ilişkileri derinleştirme teklifinde bulunan Nazarbayev, Kazak Kırgız ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin yanı sıra öncelikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 1 milyar dolar seviyesine ulaştırılmasının gereğini belirtti.
Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi.Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi. Ömürbek Babanov başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, koalisyonun ortağı diğer partilerin sert muhalefetiyle zor günler yaşıyor.Hükümet, ilk sarsıntıyı koalisyon ortağı Ar Namus Patisi’nin bugün koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla yaşadı.
23.08.2012
22.08.2012
Altaylıların kültürü bir çok Orta Asya halkının manevi-ahlaki geleneklerini özümsemiştir. Altaylıların Dünya görüşünde Altay’ın efendisi kültü özel bir yer tutar. Altay efendisi tüm sakinlerini korur. Altay efendisi, kutsal Uç-Sumer Dağı’nda yaşar ve beyaz kıyafetli yaşlı bir adama benzer. Onun insanın rüyasına girmesi iyi şans olarak kabul edilir. Altay’ın ruhuna saygıyı dağ geçitlerinde kordela bağlamak anlamına gelen kıyra buular ve yakın insanlar, yolun emniyetli olması, hastalık ve kazalardan korunmak için dilenen dilekler anlamına gelen alkışi geleneklerinde hala görebiliriz.
Özbekistan, 2004′ten beri faaliyet gösteren Rusya sermayeli GSM operatörü MTS’nin ülkedeki tüm faaliyetlerini tamamen durdurdu. Taşkent Ekonomi Mahkemesi, dün itibariyle Rus sermayeli GSM operatörünün tüm çalışma lisanslarının iptal edildiğini açıkladı. İlgili mahkeme, bugün yapılan duruşmada, Özbekistan İletişim ve Enformasyon Ajansı’nın söz konusu operatörün tüm çalışma lisanslarının iptal edilmesiyle ilgili talebini onayarak şirketin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu kararlaştırdı.
17.08.2012
15.08.2012
Bişkek, 14 Ağustos. /Kabar/. Türk Dili Konuşan Ülkerler Eğitim Bakanları, Üniversiteler Derneği oluşuturmayı Isık-Göl bölgesinin Çolpon-Ata şehrinde ele aldılar. Bu konuda Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın basın hizmeti “Kabar” haber ajansına bilgi verdi.
EXPO 2017 Fuarının düzenlenmesi için en güçlü iki adayın Kazakistan ile Belçika olduğu biliniyor. Orta Asya ve BDT ülkeleri açısından büyük önem taşımakta olan EXPO 2017 Astana’da gerçekleşirse bölgede düzenlenen ilk büyük çaplı uluslararası fuar olacak.Kazakistan bu büyük organizasyona oldukça ciddi yaklaşmakta olup fuar alanının inşası için şimdiden başkent Astana’nın yakınındaki en yeşil bölgede 113 hektarlık bir arsa tahsis etti.
14.08.2012
13.08.2012
... 238 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret472796