Hava Durumu

ANASAYFA

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Asya Kalkınma Bankası’nın Kazakistan Temsilcisi Guanguli Li tarafından 2012-2016 dönemi için Asya Kalkınma Bankası ve Kazakistan Ortaklık Stratejisi sunumu yapıldı. Sunum yapan Guanguli Li , 2018 yılında Kazakistan’da kişi başına düşen gelirin 15 bin dolar olmasının beklendiğini söyledi.
Aktobe şehrinde Kelin (Gelin) Kulübü kuruldu. Aktobe şehri merkez camisi görevlisi Zeynep Salaman tarafından kurulan Kelin Kulübü ayrıca, Aile Planlanma Merkezi tarafından da desteklenmekte. Aile Planlanma Merkezi’nde görevli olan psikolog ve kadın doğum uzmanlarına göre yeni kurulan Kelin Kulübü, modern kızların cinsel ilişkilerinde aşırı karışıklık olan ana sorunun çözülmesinde yardımcı olacak. Kelin Kulübü’nde ücretsiz verilecek derslere 16 yaşını doldurmuş her isteyen bayanın kabul edileceği açıklandı.
24.09.2012
22.09.2012
Rusya Federal Göç Servisi Amiri Konstantin Romodanovskiy yabancılar için Rusça sınav programını anlattı. Itar-Tass Ajansı’nın haberine göre Federal Göç Servisi Amiri, projenin 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanacağını belirtti.Rusya’da çalışma izni sertifikasını elde etmek isteyenlerin sadece bilgisayar testinden bir kaç soruyu cevaplamaları gerekecek. Sınavda başarısız olanlara çalışma izni verilmeyecek. Romodanovskıy bu program hakkında şöyle konuştu: “Biz, Rusça sınav programının önümüzdeki seneden itibaren uygulanmasını istiyoruz. Şimdi, bu kanun tasarısının, Devlet Duması ikinci ve üçüncü oturumundan geçmesi gerekiyor.” Amir, ayrıca, projenin kademeli olarak uygulanacağını ekledi. Programın uygulanacağı şehir listesinin başında Moskova ve St. Petersburg şehirleri bulunuyor.
Ukrayna’da Türkçe Konuşan Halklar 3.Uluslararası Sempozyumu başladı.Taras Şevçenko Kiev Milli Üniversitesi’nin Edebiyat Enstitüsü (Fakültesi)’ne bağlı Türkoloji ve Folklor Bölümleri Türkiye Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu ve Ukrayna Gagauzlar Birliği’nin birlikte organize ettiği sempozyumu 21 Eylül’e kadar devam edecek. Bu sempozyumda Ukrayna’nın yerli halklarından Kırım Tatarları, Gagauz, Karay (Karaim) ve Urum Türkleri ile birlikte, tarihin çeşitli dönemlerinde Ukrayna topraklarına yerleşmiş olan Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız, Tatar, Başkurt, Çuvaş, Ahıska Türkleri, Azerbaycan vb.Türkleri hakkında bildiriler sunuluyor.
20.09.2012
19.09.2012
6-7 Eylül 2012 tarihinde Kazakistan’a resmi ziyarette bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov Kazak meslektaşı Nazarbayev’e daha sık görüşmeleri gerektiğini söyledi. Kazakistan Devlet Haber Ajansı KazAqparat’ın bildirdiğine göre, Nazarbayev ile Astana’da yaptığı görüşmede Kerimov “Özbek halkı olarak bizler halklarımızın asırlar ötesinden gelen ve birbirine sıkıca bağlayan tarihi geleneksel dostluğa temellenen iyi komşuluk ilişkilerine, ortak köklerimize, değerlerimize ve çıkarlarımıza büyük önem vermekteyiz” ifadesinde bulundu.
Türkiye’den Kazakistan’a gidenlerin en zor alıştığı şeylerden biri, belki de birincisi hizmet kalitesinin Türkiye ile kıyaslanamayacak derecede düşük olması. Gerçi son yıllarda hızla bir düzelme söz konusu. Kazakistan’da bulunan Siyasi Çözümler Enstitüsü tarafından bu konu ile ilgili bir araştırma yapıldı, hizmet kalitesi tartışıldı ve ülkenin en büyük 16 şehrinde 2.308 kişinin katılımıyla bir anket düzenlendi. Ankette market, mağaza, bakkal, Pazar, banka, güzellik salonu, lokanta, restoran gibi yerlerde verilen hizmet kalitesinin puanlanması istendi.
19.09.2012
18.09.2012
... 238 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam162
Toplam Ziyaret486904