Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°

ANASAYFA

Bişkek, 13 Temmuz. /Kabar/. Son zamanlarda Kırgızistan medyasında (radyo, televizyon ve haber sitelerinde) Üniversitemiz hakkında tek taraflı materyaller yayınlanarak, yükseköğretim kurumumuzun camiası ve rektörlüğüne iftira atan ve karalayan makaleler durmadan çıkarılmaktadır. Bunun esas sebebi olarak üniversitemizde çalışan bir takım öğretim üyeleri ile 2012-2013 akademik yılında yeniden sözleşme yapılmaması veya tam zamanlı statüden yarı zamanlı çalışma statüsüne geçirilmesi veya görev yerleri başka bölüm olarak değiştirilmesi sebebiyle bu akademik personelimiz tarafından dile getirilen hoşnutsuzluklarıdır.
Bişkek, 6 Temmuz. /Kabar/. Ulanbatur (Moğolistan) şehrinde Kırgızistan, Türkiye ve Moğolistan yetkililerinin katılımıyla İstanbul-Bişkek-Ulanbatur hava seferinin açılışına adamış törenli faaliyet düzenlendi. Kırgızistan Hükümet idaresi’nin basın hizmeti bildirdiği gibi, faaliyette ülkemizi Kırgızistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Yardımcısı Şeralı Abdıldayev ve Sivil Havacılık Ajansı Başkanı Akılbek Cumabayev temsil etti.
14.07.2012
07.07.2012
TÜRKSOY Uluslararası örgütü heyeti Rusya federasyonuna dahil Başkırdıstan cumhuriyetinin başkenti Ufa’yı ziyaret etti. Başkırdıstan Kültür Bakanlığı uluslararası işbirliği şubesi müdürü Aygul Habibulina Rusya’nın Sesi radyosunun muhabirine verdiği demeçte bu ziyaretin sonuçları hakkında şunları söyledi:
O demirci ve şair, köylü ve geleceğin habercisi, bilge ve hikaye anlatıcı idi. Kuzey Kafkasya’nın Kabarda-Balkar Cumhuriyeti’nde en yüksek dağlık kesimlerde yaşayan Türk halklarından biri olan balkarlar onu, Kazım Meçiyev’i Balkariya’nın ruhu, ulusun vicdanı ve otoritesi olarak adlandırırlar. Derler ki Balkariya’nın doğası Kuzey Kafkasya’nın en yüksek zirveleri, derin vadileri ve alp çayırları ile tanrısaldır. 152 yıl önce, 1852 yılında burada büyük bir şairlik yeteneği vergisi ile bu insanın ortaya çıkması aslında hiç de şaşırtıcı değildir.
07.07.2012
02.07.2012
Bunda tunlar eng mitti terak o’saverib yulduzga etar; quvonchiga chidolmay kurtak novdalarda yorilib ketar. *** Bunda suvlar shildirab mangu quchib yotar tuproqni xushbaxt; bir tong zangor gulbarg bo’lar-u, shovullaydi shamolda daraxt. *** Bunda bari dilbar va shirin, tiriklikka to’ymas - dil yarim... Yurtdoshlarning qalbiga yaqin yo’lni izlab o’tar kunlarim.
Geçen hafta St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda ilk defa Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler özel panelde ele alındı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen panele, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere çok sayıda Türk ve Rus bürokratı, işadamı, uzmanı katıldı. Türk işadamlarının Rusya’da imza attıkları başarılar, ikili ticari ilişkilerde mevcut sorunlar, perspektifler masaya yatırıldı.
30.06.2012
27.06.2012
... 238 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam209
Toplam Ziyaret464291