Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Kısa süre önce Özbekistan’da Kazak ve Özbek bilim adamlarının katılımıyla Uluslararası Bilim Konferansı düzenlendi. Taşkent’te düzenlenen Kazakistan ve Özbekistan’ın Karşılıklı İşbirliğinin 20. Yılı: Dün, Bugün Ve Yarın adlı konferansa çok sayıda basın mensubu da katıldı. Konferansta Kazakistan’ı temsil eden Strateji Araştırma Enstitüsü Başkanı Bolat Sultanov, iki ülke arasındaki 20 yıllık döneme ait ilişkiler ile ilgili bilgi vererek Kazakistan ve Özbekistan’ın önümüzdeki dönem için gelişim yolları konusunda da bazı fikirler beyan etti. Sultanov, Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkelerde en uygun devlet yönteminin devlet başkanlık rejimi olduğunu dile getirdi.
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`nin oluşturduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) bayrağı kabul edildi. Türk Konseyi`nin Sekretaryasına Dair Evsahibi Ülke Anlaşması`nda ortak bayrak konusuna da değinilmiş ve “Türk Konseyi bayrağı ve amblemi binalar ve müştemilat üzerinde ve resmi amaçlar için kullanıldığında ulaşım araçları üzerinde sergilenecektir” ifadeleri kullanılmıştı.
27.08.2012
24.08.2012
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 2.Zirvesi’ne katılmak üzere Bişkek’e giden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan’a yaptığı ziyaret çerçevesinde bir dizi üst düzey görüşme gerçekleştirdi. Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile bir araya geldiğinde iki ülke arasındaki güncel ilişkiler ve müstakbel işbirlikleri hakkında konuştu. Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki ilişkileri derinleştirme teklifinde bulunan Nazarbayev, Kazak Kırgız ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin yanı sıra öncelikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 1 milyar dolar seviyesine ulaştırılmasının gereğini belirtti.
Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi.Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi. Ömürbek Babanov başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, koalisyonun ortağı diğer partilerin sert muhalefetiyle zor günler yaşıyor.Hükümet, ilk sarsıntıyı koalisyon ortağı Ar Namus Patisi’nin bugün koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla yaşadı.
23.08.2012
22.08.2012
Altaylıların kültürü bir çok Orta Asya halkının manevi-ahlaki geleneklerini özümsemiştir. Altaylıların Dünya görüşünde Altay’ın efendisi kültü özel bir yer tutar. Altay efendisi tüm sakinlerini korur. Altay efendisi, kutsal Uç-Sumer Dağı’nda yaşar ve beyaz kıyafetli yaşlı bir adama benzer. Onun insanın rüyasına girmesi iyi şans olarak kabul edilir. Altay’ın ruhuna saygıyı dağ geçitlerinde kordela bağlamak anlamına gelen kıyra buular ve yakın insanlar, yolun emniyetli olması, hastalık ve kazalardan korunmak için dilenen dilekler anlamına gelen alkışi geleneklerinde hala görebiliriz.
Özbekistan, 2004′ten beri faaliyet gösteren Rusya sermayeli GSM operatörü MTS’nin ülkedeki tüm faaliyetlerini tamamen durdurdu. Taşkent Ekonomi Mahkemesi, dün itibariyle Rus sermayeli GSM operatörünün tüm çalışma lisanslarının iptal edildiğini açıkladı. İlgili mahkeme, bugün yapılan duruşmada, Özbekistan İletişim ve Enformasyon Ajansı’nın söz konusu operatörün tüm çalışma lisanslarının iptal edilmesiyle ilgili talebini onayarak şirketin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu kararlaştırdı.
17.08.2012
15.08.2012
... 236 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret468415