Hava Durumu

ANASAYFA

Kırım Haber Ajansı (QHA), bugün, 21 Şubat’ta kaydedilen Dünya Anadil Günü münasebetiyle Kırım Tatar dilinin gelişme tarihi ve özellikleri ile ilgili ilginç bilgileri topladı. Çağdaş Kırım Tatarcasının tarihi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanıyor ve ünlü eğitimci İsmail Bey Gaspıralı’nın faaliyetleriyle yakından ilgisi bulunuyor. Hangi dil ailesine bağlı olduğuna dair tartışmaların günümüzde kadar devam ettiği Kırım Tatar dili hakkında ne biliyoruz?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov ve beraberindeki heyeti Beylerbeyi Sarayı'nda kabul etti. Kabulde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da yer aldı.
01.03.2017
27.02.2017
KC Taşkent Büyükelçiliği’nin Basın Servisi, 23 Şubat’ta Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mizryoyev ile Kazakistan Başbakan yardımcısı Askar Mamin’in görüştüğünü bildirdi. Görüşmede Kazak-Özbek ekonomik ve ticari ilişkilerinin tüm perspektiflerinin ele alındığı açıklandı. Kazakistan’ın başbakan yardımcısı Askar Mamin, şuan Kazak-Özbek ticari ve ekonomi ilişkileri kapsamında ziraat ve tarım sekötründe, kimyasal sanayide ortak şirketlerin çalıştığını ve otomobil sanayisi ile turizmde yeni projelerin hazırlanmakta olduğunu belirtti.
Bişkek (Golden Bridge News) Bişkek’te “Kırgızistan’ın en iyi ihracatçısı” ödül kazananları ödüllendirme töreni yapıldı. Ödüllendirme töreninde açılış konuşması gerçekleştiren Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov, “İhracat, ekonomi kalkınmasında önemli bir rol alır ve büyümenin ana faktörlerden biridir. İhracat potansiyelini desteklemek ve geliştirmek için Kırgızistan Hükümeti tarafından 2015-2017 yılları için ihracat geliştime programı kabul edilmiştir. Program kapsamında ihracata yönelik işletmelerin finanse edilmesi yönünde bir projenin başlatılması planlanmaktadır.
25.02.2017
24.02.2017
Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna’yı son ziyaretinde tekrar gündeme gelen iki ülke vatandaşlarının pasaport olmaksızın sadece kimlik kartlarıyla süreli vizesiz seyahat imkanı getirecek uygulamanın görüşmelerinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu güzel uygulamanın iki ülke ilişkilerine olumlu katkıda bulunacağı şüphesiz. Ancak, bunun yanında ürünlerin, malların serbest ticareti, dolaşımı da büyük önem taşıyor. Her iki taraf iş dünyasının sabırsızlıkla beklediği serbest ticaret anlaşmasının (STA) imzalanması bu konuda büyük bir adım olacak.
Bişkek (Golden Bridge News) Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerinin Dil Gelişim Programı gereği her yıl Türkiye’nin turizm kenti Antalya’da staj yapmaları için hazırlıklar başladı. 2004 yılından beri beş yıldızlı Kilikya Palace ve 2012 yılından beri de Yılmaz Ulusoy Holiday Clup Otel ile yapılan anlaşmalar gereği öğrencilerin dil ve kültürel gelişimine katkı sağlamak, bilgi ve görgülerinin artırılmasının yanı sıra iş disiplini ve hayat tecrübesi kazanması için yapılan hazırlıklar çerçevesinde söz konusu otellerin yöneticileri Bişkek’e geldiler.
23.02.2017
22.02.2017
... 235 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04276.0670
Euro6.55046.5767
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret506835