Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

İngiltere’nin Astana Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde Kazakistan ve Kırgızistan vatandaşları için İngiltere vizesi alma prosedürünün değiştiği açıklandı.Açıklamaya göre, 11 aralık 2012 tarihinden itibaren Kazakistan ve Kırgızistan vatandaşları İngiltere vizesi başvurularını, İngiltere’nin İstanbul Sınır ve Göç Ajansı Temsilciliği’ne yapacak. Öte yandan, İngiltere vizesini almak için gerekli evrakları listesinin değişmediği ve başvuruların en az üç ay önce yapılması gerektiği de belirtildi.
Cengiz Aytmatov’un kızı, Kırgızistan Meclisi milletvekili Şirin Aytmatova, Türk dünyası ve Sovyet edebiyatının klasik yazarının çalışma odasında daha önce yayımlanmamış bir el yazması bulunduğunu bildirdi. Kabar.kg’de yayınlanan habere göre, yazarın dul eşi Mariya Aytmatova, kocasının arşivini incelerken sararmış bir el yazması buldu. Şirin Aytmatova, “Birkaç sayfa eksik olabilir, ancak metnin % 99’u var”, dedi. “Yer ve flüt” adlı romanın baş kahramanı 1940 yılında başlayan Büyük Çüy Kanalı (BÇK) yapımına katılmış ve Büyük Vatanseverlik Savaşı(İkinci Dünya Savaşı) sırasındayaşamış gençliği anlatıyor.
30.09.2012
28.09.2012
Türk milletinin dili Türkçe’dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. (1929) Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır. (1938) Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. (1929)
Son yıllarda kendilerinden çok söz ettiren ve bu yıl Moskova’da ilk defa 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması gerçekleştiren Rusya’ya üniversite okumaya gelen Türk öğrenciler, Rus-Türk ilişkilerine büyük katkı sağlayacak bir oluşuma imza attılar. 22 Eylül Cumartesi akşamı Moskova’nın merkezindeki bir restoranda bir araya gelen Moskova’da Türk öğrencilerin yoğun olarak okuduğu 8 farklı üniversitelerdeki öğrenci başkanları Moskova Türk Öğrenciler Birliği’ni kurma kararı aldılar.
26.09.2012
25.09.2012
Kazakistan’ın başkenti Astana’da Asya Kalkınma Bankası’nın Kazakistan Temsilcisi Guanguli Li tarafından 2012-2016 dönemi için Asya Kalkınma Bankası ve Kazakistan Ortaklık Stratejisi sunumu yapıldı. Sunum yapan Guanguli Li , 2018 yılında Kazakistan’da kişi başına düşen gelirin 15 bin dolar olmasının beklendiğini söyledi.
Aktobe şehrinde Kelin (Gelin) Kulübü kuruldu. Aktobe şehri merkez camisi görevlisi Zeynep Salaman tarafından kurulan Kelin Kulübü ayrıca, Aile Planlanma Merkezi tarafından da desteklenmekte. Aile Planlanma Merkezi’nde görevli olan psikolog ve kadın doğum uzmanlarına göre yeni kurulan Kelin Kulübü, modern kızların cinsel ilişkilerinde aşırı karışıklık olan ana sorunun çözülmesinde yardımcı olacak. Kelin Kulübü’nde ücretsiz verilecek derslere 16 yaşını doldurmuş her isteyen bayanın kabul edileceği açıklandı.
24.09.2012
22.09.2012
... 235 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67455.6973
Euro6.27036.2955
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret477179