Hava Durumu

ANASAYFA

Türk Dünyası, “aksakalını” kaybetti. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan vefat etti. 1938 yılında doğan Prof. Dr. Turan Yazgan 20 yıldır Türk dünyasındaki eğitim ve kültürel faaliyetleri ile tanınıyordu. Türkçe ve Türk Milli Eğitim Müfredatına uygun olarak Tataristan’dan Kırgızistan’a, Azerbaycan’a kadar birçok Türk Cumhuriyetinde beş binden fazla öğrencinin vakıf aracılığı ile ücretsiz eğitim görmesini sağlamıştı.
Kazakistan’da iktidarda bulunan Otan Partisi’nin gençlik kurultayı Jas Otan’ın 2. Kongresinde konuşan Nazarbayev konuşmalarda Kazakların birliğinden söz açılınca “‘’Tüm Kazakların birliğinden bahsederken, tüm Kazakistanlı olanların birliği hakkında konuşmak icap eder’’ dedi. Devamında ’Biz diğer milletleri ve diğer dinlere mensup insanları asla incitmemeliyiz. Onlara bize nasıl davranılmasını gerekli ise ,aynı şekilde davranmalıyız.
23.11.2012
22.11.2012
Dünyanın 4. büyük gölü olarak bilinen Aral Gölü, son 50 yılda yüzde 90 küçülerek, yerini suların çekildiği bölümde oluşan, “dünyanın en genç çölü” Aralkum’a bırakmış durumda..Sovyetler Birliği döneminde, Aral Gölü’nü besleyen Amuderya ve Siriderya ırmaklarının sularının pamuk tarlalarına akıtılması sonucu 1960′lı yıllardan bu yana kurumaya başlayan Aral Gölü, yüzde 90 oranda küçülerek ikiye bölünmüş ve eski kıyılarından 170 kilometreye kadar geri çekilmiş durumda bulunuyor. 2010 yılına gelindiğinde gölün çekildiği 54 bin kilometrekarelik alanda, tuzlu kum tabakalarıyla kaplı “dünyanın en genç çölü” Aralkum oluştu.
17 Kasım 2012 Tarihinde Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi ve Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi işbirliği ile “Kazakistan’da Türkçe Öğretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ”adlı uluslararası seminer düzenlendi. Abılayhan Kazak Uluslararası ilişkiler ve Alem Dilleri Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr.Gasan Avdoevıç Aliyev Türkçe Öğretiminde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri adlı sunumunda Kazakistan’daki Türkçe Eğitim faaliyetlerinin panoramasını çizerken, Almatı Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi öğretmeni Fedayi Dokuz “Dil Öğretimi”adlı sunumunda kursiyerlerin dil öğrenirken yaptıkları hatalara örnekler ve çözüm önerileri verdi.
20.11.2012
19.11.2012
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün Türkmenistan’da 2012 yılında 4.6 milyar dolar değerinde 72 proje üstlendiğini, bu rakamla 2012 yılında Türkmenistan’ın alınan proje bedeli sıralamasında ilk sırada yer aldığını belirtti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firma sıralamasında 33 firma ile Çin’den sonra ikinci sırada yer alan müteahhitlik sektörünün, her geçen gün başarılarını yeni projeler üstlenerek dünyaya tescil ettirmeye devam ettiğini vurguladı.
Kazakistan’da iktidardaki Nur Otan partisinin gençlik kolu Jas Otan toplantısına katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak gençlerine hitap ederek Arap giysilerini giymemelerini tavsiye etti. İkinci kez düzenlenen Jas Otan Toplantısı’nın açılışında konuşma yapan Nazarbayev, Arap giysilerininsin kullanılması (hicap, peçe kastedilmekte) Kazak halkının geleneği değildir. Çeşitli dini akımlarının etkisine giren gençleri doğru şekilde yetiştirmek ve onların yanılıp hata yapmalarını siz genç Nur Otan’lılar önlemeli. Halkımızı geriye doğru sürükleyemeyiz. Kadın ve kızlarımıza türban ve peçe takıp onları ortaçağa itekleyemeyiz.
18.11.2012
18.11.2012
... 235 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68565.7084
Euro6.30036.3256
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret493604