Hava Durumu

ANASAYFA

Almatı’da Kazakistan-Özbekistan: Diplomatik İlişkilerin Kurulmasının 20. Yıl konulu konferans esnasında Kazakistan ve Özbekistan arasındaki ilişkiler başta olmak üzere Orta Asya ülkelerinin mevcut durumu da değerlendirildi. Konferansta Orta Asya’da bölgesel güvenliği, iki ülke arasında derinleşen ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra su ve enerji alanında işbirliği ile ilgili konular ele alındı. Konferansa iştirak eden Kazakistan Strateji Araştırma Enstitüsü Müdürü Bulat Sultanov, Geçen yaz aylarında bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle 2013 yılının, Orta Asya ülkeleri oldukça zor olacağını belirtti.
Romanya’nın Dobruca bölgesi, farklı toplumların bir arada barış içinde yaşadığı örnek coğrafyalardan biridir. Bölgede yaşayan Türkler sadık bir Romanya vatandaşı olmakla birlikte, kendi özünü ve kültürler değerlerini korumak için de mücadele ediyor. Günümüzde Romanya Türkleri, Türkiye ile Romanya’yı birbirine yakınlaştırmada da önemli katkılar sunuyor.
15.12.2012
13.12.2012
Aralık’ta ülke çapında Astana Günü kutlandı. Astana’da kutlama resepsiyonunda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Astana Kazakistan’ın başkenti olarak 15 yıl önce ilan edildi. Birçok insan yeni bir şehir kuracağımıza inanamıyordu. Fakat bu işi başarıyla gerçekleştirdik. Büyük işleri becerebileceğimizi gösterdik. 15 yıl önce doğru bir karar aldığımızı gururla söyleyebiliriz. Yakın zamanda bağımsızlığımızın 21. yıl dönümünü kutlayacağız ve Astana tam anlamıyla Kazakistan’ın başarılarının bir sembolü olarak sayılmakta, dedi.
Dünyanın 34 ülkesinden 800’ü aşın delege Tataristan’ın başkenti Kazan’da açılan 5. Dünya Tatar Kongresi için bir araya geldi. Kongre, 376 milli ve kültürel kuruluşu birleştiriyor. Bu kuruluşların 203’ü Rusya’da faaliyet gösteriyor. İcra Komitesi Başkanı Rinat Zakirov, “Yurtdışındaki Tatarlar, kendi kültür ve tarihi gelenekleri temelinde giderek daha aktif bir şekilde birleşiyorlar.” dedi. Kısa zaman önce İngiltere, İspanya ve Hollanda’da Tatar birlikleri kuruldu.
11.12.2012
09.12.2012
Orta Sibirya’da yaşayan bu Türk kökenli halkın, Çulım kıyafeti gömlek ve pantolondan ibaret idi. Kadın gömlekleri keten bezinden dikilirdi, bayram kıyafetleri ise tunik tipi kesimli, sits denilen hafif kumaş ve ipekten yapılır, sık bir şekilde kürkle süslenirlerdi. Pantolonlar ilk başta lota balığı derisinden, daha sonra ise ketenden hazırlanırdı.Hem kadınlar hem de erkekler gömlek üstüne kürk işlemeli bel kısmında dar, dizlere kadar uzanan kamzol giyerlerdi. Kadınlar kışın ton denilen üzeri ipekle örtülen sincap ya da tilki kürkünden manto giyerlerdi
BDT ülkeleri tarafından entegre bir döviz piyasasının oluşturulmasına dair bir anlaşmanın imzalanacağı açıklandı. Konuyla ilgili bilgi veren Rusya’nın Aşkabat Büyükelçisi Aleksandr Blohin, 5 Aralık 2012 tarihinde Türkmenistan’da düzenleyecek Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülke devlet başkanları zirvesi esnasında BDT ülkeleri tarafından entegre bir döviz piyasasının oluşturulmasına dair bir anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Anlaşmanın imzalanması üzerine katılımcı ülkelerin her birinde diğer imzacı devletlerle uyumlu döviz fiyatlaması ortamı yaratılacak, dedi.
04.12.2012
04.12.2012
... 235 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret497750