Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°

ANASAYFA

Kazan, Türk dünyasının 2014 yılı kültür başkenti seçildi. 8-6 Eylül tarihleri arasında Ufa kentinde toplanan Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) genel konseyinde alınan karar göre Kazan 2014 Kültür Başkenti olarak seçildi. Söz konusu konseye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan cumhuriyetlerinin temsilcilerinin yanı sıra, Moldova'daki Gagavuz otonom bölgesi temsilcileri ve Rusya'nın Altay, Başkirya, Tataristan, Tuva, Saha-Yakutya ve Hakasiya cumhuriyetlerinden temsilciler katıldı.
Türkiye’deki üniversitelerde harçların kaldırılması Kazak basınında da değerlendirildi. Harçların kaldırılmasıyla Türkiye’nin Almanya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan parasız yüksek öğretime geçtiği yazıldı. Türkiye’deki üniversiteler ile ilgili sayısal veriler sıralandıktan sonra, Türkiye’nin Orta Asya ülkelerine her sene daha az burs ayırmaya başladığı haberin sonunda belirtilmekte.
08.09.2012
06.09.2012
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Kurumu Başkanı Hasan Musevi, “İpek Yolu’nun tadı: Gastronomi, Kültür ve Turizm” adlı uluslararası konferansta bir konuşma yaptı. Konuşmasında Hasan Musevi, İpek Yolu ülkeleri arasında vize rejiminin kaldırılmasının söz konusu ülkelerin turizm sektörünün gelişmesini olumlu etkileyeceğini kaydetti.
Kırgızistan’da iki partinin koalisyondan çekilmesiyle düşen hükümetin yerine gelen yeni hükümet, parlamentonun güvenoyunu kazandı.Kırgızistan Meclisi’ne programını sunan başbakanlığa aday eski Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Cantörö Satıbaldiyev, daha sonra milletvekillerinin sorularını cevapladı. Toplantı sonunda hükümetin yapısı ve çalışma programına oy verilirken, Cantörö Satıbaldiyev 109 oy ile başbakan oldu; hükümeti de parlamentonun güvenoyunu kazandı.
06.09.2012
06.09.2012
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kazakistan’ın Başkent’i Astana Valisi İmangali Tasmagambetov ve beraberindeki 200 kişilik kalabalık heyeti Ankara’da ağırlayacak. 6-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan “Ankara’da Astana Günleri” kutlamaları kapsamında Ankara ile kardeş şehri Kazakistan’ın başkenti Astana arasında “Dostluk ve İşbirliği” protokolü de imzalanacak. Resmi ziyaretlerde bulunacak olan kalabalık konuk heyet, Büyükşehir Belediyesi’nin proje alanları gezecek, ATO Kongre Merkezi’nde ve Gençlik Parkı’nda çeşitli gösterilerin ve konserlerin yer alacağı kültür etkinlikleri düzenleyecek.
Rusya Federasyonuna bağlı Tıva Cumhuriyetinin kültür hayatındaki en önemli ve görkemli etkinliklerinden biri olan V. Uluslararası “2012 Orta Asya Güzeli” Etnik Festivali 23-26 Ağustos 2012 tarihleri arasında Tıva Cumhuriyetinin başkenti Kızıl’da gerçekleşti. Etkinliğe 5 ülkeden (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Moğolistan) ve Rusya Federasyonuna bağlı 8 bölgeden (Altay, Başkurdistan, Buryat, Hakas, Kalmukya, Tataristan, Tıva, Saha-Yakut) gelen toplam 14 güzel katıldı.
03.09.2012
03.09.2012
... 234 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*

 

 

Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret468413