Hava Durumu

ANASAYFA

“Uygur Döküman Kütüphanesi” adlı büyük kapsamlı kitap dizisi Çin’e bağlı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde bilgin ve uzmanlar tarafından derleniyor. Bölge hükümeti tarafından 2012 yılında başlatılan söz konusu kültür projesine toplam 10 milyar yuanlık yatırım yapılacak. Kitap dizisine eski çağlardan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1 Ekim 1949′a kadar Uygur bölgesi ile ilgili klasik döküman eserler, ayrıca modern zamanlarda yayınlanan, Uygur tarihiyle ilgili araştırma çalışmaları alınacak.
Muğla şehrin ve civarlarını tanıtmak için Kazakistan’da bulunan Muğla Valisi Fatih Şahin Almatı Valisi, valilik yetkilileri ve seyahat acenteleri temsilcileriyle bit dizi görüşme yaptı. Geçen hafta Türkiye’nin Almatı Konsolosluğu Kültür ve Basın Departmanı tarafından düzenlenen basın toplantısı esnasında konuşma yapan Muğla Valisi Fatih Şahin, 2012 yılında Türkiye’yi ziyaret eden 30 milyon turist arasında 400.000 Kazak turistin bulunduğu açıkladı.
05.03.2013
04.03.2013
Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için burs fırsatı. Almatı Tütem Müdürü Mehmet Özbal kişisel web sitesi mehmetozbal.com’da yurtdışından Türkiye’ye okumak için gidecek öğrenciler için burs duyurusunu yayınlamış. Duyuru ve koşullar şöyle; Dünyanın her ülkesinden başarılı binlerce öğrenciyi geniş burs imkânlarıyla Türkiye’nin en kaliteli üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimine davet ediyoruz.
Kazakistan’da yakın geçmişe kadar 40 bin inşaat şirketi her türlü çalışmaları yapmaktaydı. Ülkede bolca Türk inşaat şirketi en küçüğünden büyüğüne çeşitli inşaat taahhütlerini yerine getirmekte. Hükümet denetimi sıkılaştırmak amacıyla şirketlerin sınıflandırılmasını yaptı. Hükümetin yetkili kurumları tarafından lisanslandırılan sadece 300 şirket büyük projelere imza atabilecekken, daha küçük boyutlu okul ve hastaneleri ise lisans verilmiş olan 2.300 şirket inşaa edebilecek
04.03.2013
03.03.2013
Özbekistan sınırında gümrük rejiminin değişmesinden dolayı Kazak-Özbek sınırında çok sayıda transit taşıt aracı yığıldı. Kazakistan Gümrük Kontrol Komitesi Başkan Yardımcısı Amaniyaz Yerjanov, Özbekistan’ın Kazakistan ile sınırında yükleri aşırı titizlikle kontrol ettiğini, bundan dolayı araç kuyruklarının oluştuğunu bildirdi.
Azerbaycan`ın Aktau Başkonsolosluğu ve Kazakistan`da eğitim alan Azerbaycanlı öğrenciler “Hocalı’ya adalet” kampanyası çerçevesinde 2013`un Şubat ayını Hocalı ayı ilan ettiler.Hocalı ayı etkinlikleri çerçevesinde Başkonsolosluk tarafından Hocalı Soykırımı`yla ilgili www.xocali.kz sitesi oluşturuldu. Rusça olan bu siteye “Hocalı soykırımı, Hocalı’ya adalet” adıyla Karabağ sorunu ve Hocalı Soykırımı`yla ilgili ayrıntılı bilgiler yerleştirildi. Bunun dışında Başkonsolosluk Mangistau`da bulun üniversite öğrencileri ve Aktau`daki liselerde eğitim alan öğrenciler arasında “Hocalı Soykırımı: insanlığa yönelik cinayet” başlıklı kompozisyon yarışması düzenledi.
28.02.2013
27.02.2013
... 233 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret533376