Hava Durumu

ANASAYFA

21. yüzyılın modern İpek Yolu olarak tabir edilen Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Boru Hattı (TAPI) projesine Kazakistan’ın dahil olmasi gundemde. Hindistan merkezli The Hindu gazetesinin haberine göre, kısa süre önce gerçekleşen Hindistan ve Kazakistan Dışişleri bakanlarının görüşmesi esnasında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının, Kazakistan’ın Çimkent şehrinden başlayıp Özbekistan’a doğru uzanmasına dair olanaklar görüşüldü.
Kırgızistan Parlamentosu, 23 yaşından küçük kızların velilerinin onayı olmadan yurtdışına çıkmasını yasaklayan yasa tasarısını 4 Mart’ta onayladı. Yasa tasarısının mimarlarından Sosyal-Demokrat Parti Milletvekili Irgal Kıdıraliyeva, uygulamanın genç kızları korumaya yönelik olduğunu savunuyor. Yurtdışına çıkan genç Kırgız vatandaşlarının Kazakistan ve Rusya’da sıklıkla şiddete maruz kaldıklarını ve Türkiye ile Suudi Arabistan gibi ülkelerde seks kölesi olarak kullanıldıklarını söyleyen milletvekili, yasa tasarısıyla Kırgız kızların psikolojilerinin ve namuslarının korunacağını iddia ediyor.
13.03.2013
13.03.2013
Kitabımda Özbekistan'da yaşadıklarımı, gözlemlerimi; Bursa ve Osmanlıyla bağlantılarını yazdım. Emir Sultan'ın, Ali Şir Nevai'nin, Emir Timur'un, ünlü astronom Uluğ Bey'in, Babur Şah'ın, İmam Buhari'nin dolaştığı yollardan geçtim. Buhara'nın, Semerkant'ın, Hokand'ın, Margilan'ın, Fergana'nın, Keles'in tarih kokan havasını soludum. Dağ yöresinde, dağın Kütahya'ya inen yamaçlarında yaşayanların, Özbekistan'ın Keles yöresinden geldiklerini öğrendim. Yeni kurdukları kente Keles demişler, geldiklerinde Atranos kenti vardı, ismini değiştirmemişler. Tavşanlı, Simav taraflarında sulama için su çarkının, çarkıfeleğin kullanıldığını görürsünüz; tıpkı Özbekistan'da olduğu gibi. Çongara köyünün ismine Fergana Vadisi'nde de rastlarsınız. Moğollar yakıp, yıkmadan o bölgenin en büyük kentlerinden biriymiş. Şimdi ismini değiştirdik.
İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nde dün düzenlenen konferansta Avrupa Birliği, Avrasya Birliği, Şangay İşbirliği Örgütü gibi bölgesel oluşumların durumu ve Türkiye’nin bu oluşumlara nasıl yaklaşması gerektiği tartışıldı. Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay’ın başkanlığındaki konferansta Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fatih Özbay,
12.03.2013
09.03.2013
Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanı Yerbolat Dosayev Meclis’in genel kurul toplantısında geçen hafta yaptığı konuşmada kaçak yabancı işçileri yasallaştıracak yasa tasarısını teklif etti. Yasa tasarısı kabul edilirse kaçak yabancı işgücünün kontrol altın aalınacağını dile getiren Bakan Dosayev, halihazırda sadece tüzel kişiliği olan kuruluşların yabancı işgücünü çalıştırabileceğini hatırlattı.
Kazakistan pazarının en büyük oyuncuları Rusya, Türkiye ve Çin sermayeli şirketler. Kommersant Gazetesi’nde Rus işadamları, işlerinin ağırlığını Kazakistan’a taşıyor, başlıklı bir haberde Kazakistan’da hangi ülkenin kaç şirketi olduğuna dair bir sıralama yayınlandı. 9.000 şirketle ilk sırada Rus şirketleri bulunurken, Türk sermayeli şirket sayısı 3.900 ile Kazakistan’da 2. sırayı aldı. Türk sermayeli şirketleri 2.800 rakamı ile Çin şirketleri izliyor.
07.03.2013
07.03.2013
... 232 ...
*SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ*
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret533368