Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
TÜRKİYE’NİN 10 MARKASI BİRLİKTE RUSYA PAZARINA GİRDİ

 

TÜRKİYE’NİN 10 MARKASI BİRLİKTE RUSYA PAZARINA GİRDİ

 

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğine sayılı günler kala Türkiye’nin ünlü on markası birlikte Rusya pazarına girdi. Rusya’da mutfak ve otel ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketi Gastroinox’la işbirliğine giden Türk markaları 2,5 milyar doları bulan Rusya mutfak ve otel ekipmanları sektöründe büyüyecek.

Türkiye’nin ünlü markaları İnoksan, Hisar, Güral Porselen, Ores, Kapp, Arzum, Cadı, Portakal, Beko mutfak ve kafe ekipmanları ve İndustrio’nun distribütörlüğünü alan Gastroinox, Aktif markası ile kendi ürünlerini de Rusya’da üretecek.

Gastroniox ortaklarından Abdurrahim Güzel İnoksan’la anlaşma sağladıklarını ve Rusya’da ilk üretim denemelerine de başladıklarını söyledi. Sektörleri açısından Rusya’da ekonomik krizin etkilerini görmediklerini vurgulayan Güzel, “Mevcut göstergelere göre Rusya pazarında krizi hissetmiyoruz. Şantiye, otel ve restoran açılımları devam ediyor.” dedi.

Şirketlerinin özellikle 24 saat servis hizmeti vermesi dolayısı ile tercih edildiğini kaydeden Güzel, Rusya pazarı ile ilgili beklentilerinin yüksek olduğunu vurguladı. Rusya’da uzun süredir farklı iş kollarında çalışmalarını sürdüren ortaklardan Cevat Durmuş, Selim Kurtulmuş ve Mustafa Sarıoğlu da yeni iş alanlarından ümitli.

Moskova’da düzenlenen tanıtım toplantısına katılan İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık da Rusya pazarına diğer markalarla birlikte giriş yapmaktan memnun olduklarını, Rusya gibi önemli bir pazarda büyümek istediklerini söyledi. Otel, hastane, restoran, kafeterya gibi kuruluşların teşrifatı için A’dan Z’ye her türlü malzemenin bir arada sunumunun sağlandığına değinen Varlık, “60’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Balkanlar, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine mallarımızı gönderiyoruz. Üretim kapasitemizin yüzde 30-35’inin ihraç ediyoruz. İleride Rusya pazarında üretim anlamında da planlarımız var” dedi.

Siyasi istikrar iş dünyasını cesaretlendiriyor

Türkiye’de siyasi istikrarın varlığının iş adamlarının önünü açtığını kaydeden Varlık, “Türkiye’de reel sektörde işler çok iyi. Allah nazardan saklasın. Türkiye sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke haline geldi. Çin’den sonra en hızlı büyümeyi gerçekleştirdik. Bu ülkenin geleceğine olan güven ve siyasi istikrardan kaynaklanıyor. İşadamları cesaretle yatırıma gidiyor. Eskiden hükümet dönemleri sona yaklaştı mı frene basar ya da dururduk. Kim gelecek, kim gidecek derken, iniş çıkışlı bir süreç yaşanırdı. Türkiye artık tüm dünyanın güvendiği bir ülke haline geldi” tespitinde bulundu.

http://www.haberrus.com 26 Kasım 2011

  
1824 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126