Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
TÜRKMENİSTAN DOĞALGAZDA FİYAT KIRDI, ÇİN’İ RUSYA’DAN KAPTI

Rusya doğalgaz pazarını çeşitlendirmek için hedef olarak belirlediği Çin pazarını Türkmenistan’a kaptırıyor. Kommersant gazetesi Türkmenistan ve Çin arasında dün sağlanan anlaşma çerçevesinde Pekin’in bu ülkeden doğalgaz alımını üç katına çıkaracağını yazdı. Buna göre Çin Türkmenistan’dan 2015’e kadar yıllık alımını 65 milyar metreküpe kadar çıkaracak. Çin’in Türkmen doğalgazına yönelmesinin ardından Rusya’nın pazardaki gücünü kaybetmesinden endişe ediliyor.
Türkmenistan Özbekistan ve Kazakistan üzerinden Çin’e ulaşan doğalgaz boru hattından mevcut 17 milyar metreküp olan sevkiyatını 2012’de 40 milyar metreküpe çıkaracak. Gazete, Türkmenistan’ın güney Iolotan bölgesinde 13-21 trilyon metreküplük dünyanın ikinci büyük doğalgaz rezervlerini keşfinin ardından Asya pazarında Rusya’nın rakibi olduğunu kaydediyor.
Rusya, Çin’den Avrupa piyasalarına eş olarak bin metreküp doğalgaz için 400 dolar istiyor. Çin’in ise Türkmenistan’la bin metreküp için 250 dolar üzerinden anlaşma sağladığı ifade ediliyor.
Türkmenistan trans-hazar doğalgaz boru hattı Nabucco üzerinden de Avrupa piyasalarına girmeye hazırlanıyor. Ancak Türkmenistan’ın açılımı Rusya kadar Çin’i de endişelendiriyor. Kommersant’a açıklamada bulunan Çin’li bir diplomat Türkmenistan’ın Avrupa piyasasına girmesine sıcak bakmadıklarını ifade etti.
Diplomat, “Türkmenistan Nabucco üzerinden Avrupa’ya doğalgaz vermeye başlarsa, Çin için de doğalgaz rakamları yükselir. Bunun için Türkmenistan’la hep daha fazla doğalgaz alımı anlaşması imzalamak istiyoruz. Pekin trans-hazar doğalgaz boru hattının kurulmamasını kendisi için her zaman daha avantajlı görüyor” değerlendirmesinde bulundu.
2009’da yıllık 70 milyar metreküpü bulan doğalgaz satışı konusunda çerçeve anlaşma sağlayan Çin ve Rusya, henüz fiyat konusunda uzlaşı sağlayamadı. Çin’in piyasa şartlarının altında bir rakam önerisine Gazprom yeşil ışık yakmıyor.


http://www.haberrus.com  24 Kasım 2011

  
1953 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126