Hava Durumu
TÜRKEL” YAYIN GRUBU’NA SAHİP ÇIKALIM-Süleyman Merdanoğlu

Bişkek ve Almatı Merkezli “TÜRKEL” Yayın Grubu olarak 2003 yılından beri Ulu Türkistan’ın iki önemli ülkesi Kırgızistan ve Kazakistan’da basın-yayın faaliyetlerini sürdürmekte. Bu kapsamda ayda bir “TÜRKEL” gazetesini ve 3 ayda bir “ALTIN KÖPRÜ” dergisini yayınlamakta. Gazete ve derginin yayın dili Türkçe ve Rusçadır. Ancak zaman zaman hedef kitlenin durumuna göre haber ve yorumların içeriğini dikkate alarak Kazakça, Kırgızca, Azerbaycan Türkçesi, Özbekçe, Uygurca gibi Türk yazı dillerinde de yayın yapmaktadır. Amaç; Türk kültür ve medeniyetini tanıtmak, ortak değerlerimize vurgu yaparak dostluk ve kardeşlik duygularının gelişmesine katkı sağlamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu ve özel sektör yoluyla Orta Asya coğrafyasında yaptığı hizmet ve çalışmaları duyurmak, objektif habercilikle Türkistan coğrafyasında yaşayan toplumların özellikle Türkiye’yle ilgili konularda sağlıklı ve doğru bilgi edinmelerine yardımcı olmak, maksatlı ve yanlış haberlerle oluşabilecek olumsuz Türkiye algısının önüne geçmektir. Bugüne kadar bu maksatla yapılan yayınlarla hem yerel toplum ve yöneticilerinin hem de T.C. Bişkek ve Astana Büyükelçiliklerinin, Almatı Başkonsolosluğunun, Azerbaycan’ın Astana Büyükelçiliğinin takdir ve teveccühlerini kazanmış durumda. Türkiye’nin ve Türk dünyasının tanıtımına olan ihtiyacı ve bu alanda bir eksiklik olduğunu gözlemlediklerinden “TÜRKEL” Yayın Grubu olarak Bişkek ve Almatı Merkezli GOLDEN BRİDGE NEWS http://www.goldenbridgenews.com/ Haber Ajansı da faaliyetini sürdürmektedir. Bu çerçevede Haber Ajansının faaliyetini yürüttüğü sürece Türkiye’yi, Türk dünyasını ve özellikle KKTC daha fazla ve hakkıyla tanıtmayı, Avrasya bölgesindeki ülkelerle Türkiye arasında işbirliği imkânlarını artıracak bir zemin oluşmasına katkı sağlamayı hedeflemekte. 3 yıldan beri Kırgızistan Devletine bağlı PİRAMİDA TV kanalında Türkel Yayın Grubu olarak ‘Dostluk Köprüsü’ ve ‘Diplomat’ Televizyon Projeleri ile devamlı yayın yapmaya başlamış bulunmaktadır. Amaç Kırgızistan’da ikamet eden 80’den fazla milletin temsilcilerini bir araya getirerek ülkede birliğin, beraberliğin, istikrarın, uyumun sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Aynı Proje ile Kazakistan Devlet Radyosunda Türkçe ve Azerbaycan Dilinde haftalık ‘Dostluk’ programları yayınlanmaktaydı. TÜRKEL Yayın Grubu Bünyesinde faaliyette bulunan basın-yayın organları:

1. TÜRKEL Gazetesi www.turkelpress.com

2. ALTIN Köprü dergisi

3. VATAN Gazetesi www.vatanpress.com

4. Golden Bridge News /Haber ajansı www.goldenbridgenevs.com

5. Kırgız Devlet TV Piramida Kanalı ‘Dostluk Köprüsü’ 40 dakikalık haftalık program 6. Kırgızistan Ulusal KABAR Ajansı /Türkce haberler Bölümü GBNews’e – TÜRKEL’e Bağlı

7. Ahıska birliği haber sitesi www.ahiskapress.com

8. BengüTürk TV ile işbirliği

9. Kazakistan Devlet Radyosu Türkçe ve Azerbaycan Dilinde haftalık ‘Dostluk’ programı.

10. Manas TV Radyosu Haftalık 1 saatlık ‘Dostluk köprüsü’ programı...

11. Youtube Kanal – TV yayınları da dahil - https://www.youtube.com/channel/UCSAZxjv97MP2Kijr0YSDL4Q/videos?view_as=subscriber Yaklaşık 20 Yıl durmadan TÜRK Dünyasında hizmet yapan TÜRKEL Yayın Grubu 2 defa TÜRKSOY Ödülünü, 3 defa Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından Madalya ve teşekkür belgeleri, Türkiye, Kırgızistan hükümeti tarafından Ödüller aldı.

Sizlerden ricamız; Ülkemizi ve Türk Dünyasını seviyorsanız bu haberi paylaşalım, destek verelim.  

_____________________________________________________________________________

*Süleyman MERDANOĞLU (merdanogluslm@gmail.com)

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı

Ankara Bölümü Başkanı

  
174 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074