Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI’NA BİR DİZİ TESİSİN İNŞAAT PROJELERİNİN SUNUMU YILDI

Semerkant bölgesindeki İmam Buhari Anıt Kompleksi'nin yeniden inşası ve genişletilmesi planlandı. Bölge gezisi sırasında Devlet Başkanı, bu eserlerin tasarımında iyi düşünülmüş bir yaklaşımın gerekliliğine dikkat çekti. Buna göre proje revize edildi ve iyileştirildi. Büyük bir cami, minare ve teraslar, bir sokak, oteller ve etrafındaki diğer altyapı tesislerinin yapımını sağlar.

Sunumla tanışan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, kompleksin uluslararası standartlara uygun yüksek kaliteli inşaatı konusunda talimatlar vererek hacılar ve gezginler için daha fazla kolaylık yarattı.

Özbekistan Devlet Sanat Müzesi'nin yeni binası projesi değerlendirildi.

Dünyaca ünlü Japon mimar Tadao Ando'nun, Özbekistan Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür ve Sanat Geliştirme Vakfı'nın siparişiyle geliştirdiği projeye göre, şu anki binanın yanına üç katlı yeni bir dairesel yapı yapılması planlanıyor. Devlet Sanat Müzesi.

Müze için yeni bir bina inşa etme ihtiyacı, mevcut binanın sınırlı sergileme kapasitesinden kaynaklanıyor - şu anda sergilerin yalnızca yüzde 3'ü sergilenebiliyor. Yeni tesisin inşası ile Müzenin tesisleri ve alanı önemli ölçüde genişleyecektir.

Müzenin sosyal odaklı mimarinin modern eğilimleri ve çözümlerini yansıtan rekonstrüksiyon projesi, nesnenin tarihsel değerini ve bütünlüğünü koruyacak.

16 Ekim'de Taşkent Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü'nün yeni binasına yapılan gezi sırasında, Devlet Başkanı burada özel bir küme oluşturmanın ve bu semti bir inşaatçılar mahallesine dönüştürmenin gerekli olduğunu belirtti. Bu amaçla Enstitünün alanı genişletildi ve yeni bir proje geliştirildi.

Yüksek öğretim kurumunun yanında bir İnşaat Koleji, Yapı Malzemeleri Araştırma Merkezi, laboratuar, yurtlar, spor kompleksi ve diğer tesislerin yapılması planlanmaktadır.

Son yıllarda, ülkedeki yaratıcı faaliyetlerin ölçeği önemli ölçüde genişledi. Özellikle artan konut talebini karşılamak için apartmanlar inşa ediliyor.

Bugün Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'e sunulan Surkhandarya bölgesinde bu yönde bir dizi projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu nedenle İmam Termizi Uluslararası Araştırma Merkezi, cami, otel, evler, mahalle guzarı ve birçok işletmenin bulunduğu Tirmiz'de Merkez Beruni Caddesi'nin yeniden inşası ve iyileştirilmesi planlanıyor. Denau ilçesinin Nurli Manzil ve Lochin mahallelerinde enerji verimli apartmanlar ve sosyal tesisler inşa edilecek.

Taşkent'teki inşaat projeleri hakkında da bilgi verildi.

Bilindiği üzere bu yıl 12 Haziran'da Devlet Başkanı Almazar ilçesini ziyaret etti ve sosyo-ekonomik kalkınması için görevler belirledi. Özellikle Taşkent bölgesinin bir kısmının Almazar bölgesine taşınması ve yeni yerleşim alanları ve işletmelerin yapılması önerildi.

Bugün sunulan projeye göre 200 hektardan fazla alan üzerine 150 binden fazla kişi için çok katlı binalar, okul, kreş, park ve ticaret bölgesi yapılması planlanıyor.

Başka bir proje, Navruz kabul evinin etkin kullanımına adanmıştır. Kompleksin büyük ölçüde yenilenmesi ve devletin katılımıyla ve devlet varlıklarının özelleştirilmesiyle işletmeler için bir Sağlık Merkezi düzenlemesi planlanıyor. Girişimcilere açık ve şeffaf bir şekilde ilgili bilgiler verilecektir.

Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Taşkent'teki Temurbeklar Maktabi Okulu'nun yapımı ile ilgili sunumu da yakından tanıdı ve gerekli talimatları verdi.

https://dunyo.info/   20.11.2020

  
127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074