Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN’DA DÜZENLENEN BRİFİNGDE PANDEMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLAR

Soru: Pandemi de bile sınırlar neden tamamen kapalı değil?

Cevap:  Yurttaşlarımızın çoğunun para kazanmak için yurt dışına gittiği biliniyor. Ancak pandemi sırasında bazı işletme ve işverenlerin kapatılması nedeniyle bu vatandaşlar yabancı ülkelerde zor şartlarda kaldılar ve zamanla ülkemize dönemediler. Bu nedenle, kontrol noktalarından ve charter uçuşlarından demiryolu ve hava yoluyla getirildi.

Salgının Özbekistan ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla, dış ticaret mallarının taşınması ve yurtdışındaki tesislerimize hizmet veren vatandaşların devlet sınırından geçişi durmadı.

Soru:  Karantinadan önce arabamda ailemle Rusya'dan Özbekistan'a geldim, şimdi bu arabayla Rusya'ya nasıl gidebilirim?

Cevap:   Koronavirüs bulaşmadığınızı onaylayan bir sertifika sunarak “Brick-Bridge” kontrol noktasından çıkabilirsiniz.

Kazak tarafı üçüncü ülke vatandaşlarının veya araçların ülkeye veya araba ile transit geçişine izin vermediğinden, Kazakistan Cumhuriyeti Özel Komisyonunun izninin alınması tavsiye edilir.

Soru:  Pandemi sırasında yabancıların Özbekistan'da kalış kurallarını, yani geçici kayıt ve vize uzatma prosedürünü açıklar mısınız?

Cevap:  Bazı durumlarda salgın (pandemi) nedeniyle karantinaya alınan bölgede geçici kalış süresi dolan yabancılar ile bunları kabul eden ev sahipleri ve görevlilere karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle idari tedbir uygulanmamaktadır.

Karantina süresinin sona ermesi üzerine, Özbekistan Cumhuriyeti'ne vizesiz, elektronik ve turist vizesi olmadan belirli bir süre gelen yabancı uyruklu vatandaşların, 30 gün içinde "çıkış" (EXIT) vizesi almadan Cumhuriyet topraklarından ayrılması gerekmektedir.

Buna ek olarak, Özbekistan Cumhuriyeti ile vizesiz rejimde ikamet eden yabancı uyruklular ve yabancı uyruklular, karantina süresinin bitiminden sonraki üç iş günü içinde bölgesel kolluk kuvvetlerine ilgili bölgede geçici kalış sürelerinin uzatılması talebinde bulunacaklardır. tüzel kişiler aracılığıyla başvurabilir. Kalma süresi, karantina süresinin sona erdiği tarihten itibaren uzatılır.

Soru:  Bir Tacik üniversitesinde okuyorum. Çalışma yerime nasıl gidebilirim?

Cevap:  Cumhuriyet Özel Komisyonu'nun yukarıda belirtilen açıklamasına göre, Özbekistan Cumhuriyeti topraklarına giriş ve çıkış üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılmıştır. Bununla birlikte, devlet sınırını geçmek, komşu devletin koyduğu kurallara uymayı da gerektirir. 

Şu anda, öğrencilerin Tacik tarafının uygun izni ile Özbek-Tacik sınırını geçmelerine engel yoktur.

Soru:  Uluslararası bir taşıyıcıyım ve Özbekistan'a girdiğimde tulum giymem gerekiyor, neden?

Cevap:  Cumhuriyet Özel Komisyonu kararına göre (Madde 12, Paragraf 12), gelen uluslararası kamyon şoförlerinin tulum, tıbbi eldiven ve maske takması zorunludur. Nedeni koronavirüsün yayılmasını veya enfeksiyon kapmasını önlemektir.

Soru:  Kazakistan'daki yakın akrabamın cenazesine gitmem gerekiyor, buna izin var mı?

Cevap:  Merhum Kazakistan vatandaşı ise, koronavirüs bulaşmadığınızı onaylayan bir sertifika ile "Tuğla-Köprü" kontrol noktasından geçebilirsiniz.

Soru: Ailem  ve ben Özbekistan'da kalıcı bir listede yaşıyoruz, hepimiz vatansız kişileriz.

Babam karantinadan önce komşu bir ülkeye gitti ve ayrıca bir vatansız kişinin Özbekistan'da daimi oturma izni var ama Özbekistan'a gelemiyor, nasıl gelebilir?

Cevap:  Yukarıda belirtilen vatandaşlar yayaların yürümesine izin verilen kontrol noktalarından ülkemize giriş yapabilirler. 

Bu durumda, sınır kontrol birimlerine, süresi dolmamış olan Özbekistan Cumhuriyeti vatansızlık belgesini sunmaları gerekir. 

Bu prosedür, sürekli olarak Özbekistan'da ikamet eden yabancı uyruklular için de geçerlidir.

http://xs.uz/   13 Kasım 2020

  
99 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938