Hava Durumu
KÜLTÜREL MİRAS ALANLARI DEVLET KORUMASI ALTINDADIR

Bugün ülkemizin somut ve somut olmayan kültürel mirasının korunmasına yönelik çalışmalar önemlidir. Şu anda, UNESCO Dünya Mirası Listesi, Özbekistan'da Hiva, Buhara, Semerkant ve Shakhrisabz'ın tarihi merkezleri olan 4 mimari kompleksi içermektedir.

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilcisi Listesi, ülkemizin somut olmayan kültürel mirasına ait 8 nesneyi (Boysun Kültür Alanı, Shashmaqom Klasik Müzik, Büyük Şarkı, Askiya Sanatı, Navruz, Pilav Kültür ve Gelenekleri, Margilan El Sanatları ve Geliştirme Merkezi) içermektedir: - Lezgi) dahildir.

Ülkemiz UNESCO'ya üye olduğu 1993 yılından bu yana, normları ulusal mevzuatta uygulanmakta olan, alandaki tüm önemli uluslararası enstrümanlara uyum sağlamak için önlemler almıştır.

Son zamanlarda, bu yapının uluslararası uzmanları, Özbekistan topraklarındaki benzersiz kültürel miras alanlarının korunmasına, UNESCO uluslararası standartlarına ve gereksinimlerine uygun olarak tarihi şehirlerin ana planlarının ve yönetim planlarının geliştirilmesine geniş ölçüde katılmaktadır. UNESCO ile yakın işbirliği içinde, somut ve somut olmayan mirasın korunmasına ilişkin çeşitli uluslararası konferanslar düzenlenmektedir.

Bu etkinlikler, kültürel anıtların korunması alanındaki güncel konuları ele almak, uluslararası deneyimleri incelemek, tarihi ve kültürel mirasın korunması için ulusal sistemi geliştirmek, bu alandaki hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının temel faaliyet alanlarını belirlemek için bir fırsat sağlar.

Aynı zamanda, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan alanların korunmasının düzenlenmesinde, özellikle UNESCO Dünya Mirası Komitesi tavsiyelerinin uygulanmasında hala bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu nedenle, li Meclis Yasama Dairesi, kültürel miras alanlarının kapsamlı bir şekilde korunması, muhafazası ve restorasyonu için Hükümet tarafından alınan önlemlerin zamanında ve etkili bir şekilde uygulanmasına özel dikkat gösterilmesi için parlamentodan bir talep göndermiştir.

Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın 19 Aralık 2018 tarihli "Somut kültürel mirasın korunması alanındaki faaliyetlerin kökten iyileştirilmesine yönelik tedbirler" kararının bu konuda yeni bir aşamaya işaret ettiği söylenebilir.

Kararın 10. fıkrasına göre, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan cumhuriyet toprakları, tarihi ve kültürel değerlerine göre özel koruma altına alınmış tarihi ve kültürel alanlar olarak kabul edilmektedir. Kültürel Miras Dairesi ve UNESCO Dünya Mirası Merkezi ile zorunlu bir anlaşmada planlanan inşaat ve iyileştirme projelerinin uygulanması için bir prosedür oluşturdular.

Ek olarak, Özbekistan Cumhuriyeti "Kültürel miras alanlarının korunması ve kullanılması hakkında" Yasası VI. Bölüm, özel olarak korunan tarihi ve kültürel alanlar için bir dizi norm belirler.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Cumhuriyet topraklarının tarihi ve kültürel değerlerine göre özel koruma altına alınmış tarihi ve kültürel alanlar olarak belirlenmesi, bu alanların hukuki statüsünü netleştirmiş ve korunmaları için yasal bir zemin oluşturmuştur.

Planlanan inşaat ve iyileştirme projelerinin UNESCO Dünya Mirası Merkezi ile kararlaştırıldığı unutulmamalıdır. Örneğin 2020 yılında, UNESCO Dünya Mirası Merkezi tarafından onaylanmak üzere Dünya Mirası Merkezi'ne 11 proje sunulmuştur. Eylül 2020'de Dünya Miras Merkezi, Buhara Tarihi Merkez'de planlanan tesisin projesi hakkında olumlu görüş aldı.

“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasının Güçlendirilmesi ile İlgili Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bazı Yasama İşlemlerine Ekler ve Değişiklikler Hakkında Kanun”, Ceza Kanunun Dünya Mirası Listesi ve İdari Sorumluluk Kanunu'nda yer alan alanlar için sorumluluk tesis etmektedir.

Genel olarak, 2020 yılında ülkede, tarihi ve kültürel değerleri nedeniyle Dünya Mirası Listesi'nde yer alan topraklarda ve koruma alanlarında somut kültürel miras olarak kabul edilmeyen bina, yapı ve diğer nesnelerin inşası veya yıkılması için 39 idari suç kaydedilmiştir. ve değerlendirilmek üzere mahkemelere gönderildi.

UNESCO Dünya Ulusal Mevzuatın İyileştirilmesi Komitesi'nin tavsiyelerinin uygulanmasının yanı sıra, Dünya Miras Alanları'nın uluslararası standartlara uygun olarak yönetilmesi için plan ve raporlar hazırlanmaktadır.

Genel olarak, Kültür Bakanlığı ve yerel yetkililer, ülkedeki ve UNESCO Dünya Miras Alanları'ndaki somut kültürel mirasın korunmasını güçlendirmek için yapılan çalışmaları rapor etmeli ve bu konuda belirlenen görevlerin tam ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için ek önlemler almalıdır. ve hesap verebilirlikte keskin bir artış.

Abdullo ASLANOV

Meclis Yasama Odası
Dışişleri ve Parlamentolar Arası
İlişkiler Komisyonu Üyesi

http://xs.uz/u  21.10.2020

  
44 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938