Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN DÜNİVERSİTELERİN ULUSAL SIRALAMASI AÇIKLANDI
Devlet Eğitimde Kalite Kontrol Müfettişliği, ulusal bir yüksek öğretim kurumları sıralaması yayınladı. 
Şubat-Haziran aylarında ülkedeki 57 yüksek öğretim kurumunun (şubeler dahil) faaliyetlerinin incelendiği ve 1 Ocak 2020 itibarıyla sıralama sonuçlarının hazırlandığı kaydedildi.
Sıralamaya göre Özbekistan Ulusal Üniversitesi, Semerkand Devlet Üniversitesi, Taşkent Finans Enstitüsü, Taşkent Özbek Dili ve Edebiyatı Devlet Üniversitesi insani ve ekonomik alanlarda lider konumlarda yer aldı.
Nukus Devlet Pedagoji Enstitüsü, Kokand Devlet Pedagoji Enstitüsü, Gülistan Devlet Üniversitesi ve Jizzakh Devlet Pedagoji Enstitüsü son olarak geldi.
Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi, Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi ve Dünya Ekonomi ve Diplomasi Üniversitesi de bir önceki yıla göre bu alanda yükselişe geçti.
Mühendislik ve tarım alanında, Taşkent Sulama ve Tarımsal Mekanizasyon Mühendisleri Enstitüsü, Taşkent Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi, Taşkent Demiryolu Ulaştırma Mühendisleri Enstitüsü lider pozisyonlarda yer aldı.
Andijan Makine Mühendisliği Enstitüsü, Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü, Samarkand Veteriner Tıp Enstitüsü, Semerkand Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü en altta.
Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi ve Taşkent Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü gibi üniversiteler bir önceki yıla göre daha yüksek seviyelere çıktı.
Tıp alanında Taşkent Diş Hekimliği Enstitüsü, Taşkent Tıp Akademisi, Buhara Devlet Tıp Enstitüsü lider pozisyonlarda yer aldı. Buhara Devlet Tıp Enstitüsü geçen yılki sıralamada 16. sıradan 12. sıraya yükseldi.
Taşkent İlaç Enstitüsü ve Andican Devlet Tıp Enstitüsü son sıraları aldı.
Kültür, sanat ve spor alanında Özbek Devlet Fiziksel Kültür ve Spor Üniversitesi ve Özbek Devlet Sanat ve Kültür Enstitüsü liderler arasındadır. Bu üniversiteler ilk sıralamada ilk 10'da yer aldı. Mevcut sıralamada sırasıyla 29. ve 32. sıraya yükseldiler.
Özbek Devlet Koreografi Akademisi sahada son sırada yer aldı.
Genel sıralamada Özbekistan Ulusal Üniversitesi, Taşkent Sulama ve Tarımsal Mekanizasyon Mühendisleri Enstitüsü, Semerkand Devlet Üniversitesi, Taşkent Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ilk sıralarda yer aldı.
Nukus Devlet Pedagoji Enstitüsü, Kokand Devlet Pedagoji Enstitüsü, Gülistan Devlet Üniversitesi, Jizzakh Devlet Pedagoji Enstitüsü son sıralarda kaldı.
http://xs.uz/   18.10.2020
  
71 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074