Hava Durumu
İRANLI UZMANLAR ÖZBEKİSTAN'IN TARİHİ MEKAN RESTORASYONUNDA YER ALACAK

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Aziz Abdukhakimov, İran İslam Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Hamid Nayyerabadi ile görüştü.

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi'nin basın servisinin bildirdiği üzere, taraflar turizm alanında işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardılar. COVID-19 salgınının turizm endüstrisi üzerindeki sonuçlarının hafifletilmesi konusunda deneyim alışverişinde bulunuldu. Pandemi durumunun iyileştirilmesi ve ülkeler arasında doğrudan uçuşların yeniden sağlanması dikkate alınarak uluslararası seyahatleri yeniden başlatmak için öncelikli önlemler planları tartışıldı.

Müzakerelerin bir diğer önemli konusu da Özbekistan'da tarihi ve kültürel mirasa ait nesnelerin korunması ve restorasyonu için ortak projelerin uygulanması, bu alandaki deneyim ve eğitim uzmanlarının değişimi ve somut olmayan kültürel mirasın ortak nesnelerinin tanıtımı ve Özbekistan ve İran halkının tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri, mutfağı ve İran halkının birbirine yakın olduğunu dikkate alarak UNESCO listesine dahil edilmelerinin detaylandırılması.

Görüşmenin ardından taraflar, 2020-2023 Turizmde Hükümetlerarası İşbirliği Programı ve Kültür ve Sanatta Hükümetlerarası İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması için hazırlıkların hızlandırılması için anlaşmaya vardılar.

İran tarafı ayrıca, medikal turizmi geliştirmek için İran'dan uzmanların ve teknolojinin katılımıyla Semerkant bölgesinde modern bir Sağlık Merkezi kurmayı planlıyor.

https://dunyo.info/  09.10.2020

 

  
71 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074