Hava Durumu
BUHAR’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL MERKEZİ: MİR-İ ARAB MEDRESESİ

Özbekistan’ın  Buhara Şerif dahil her anıtı, halkımızın zengin geçmişine ve yüksek düşüncesine tanıklık eden kadim bir tarihi eserdir. Yaklaşık 500 yıllık Mir Arab Medresesi buna delil olarak gösterilebilir.

Mir Arab ortaokulunun müdür yardımcısı Asatullo Habibullo oğlu, "Bu medrese, Nakşibendi mezhebinin büyük pir mürşidi, asil aziz Mir Arab tarafından MS 1530-1536'da inşa edildi," dedi. - 1536 başlarında Hazreti Mir Arab'ın ölümü nedeniyle, vasiyetine göre inşaat, damadı Şeyh Zakaria tarafından tamamlandı.

İşte bu noktada şu soru ortaya çıkıyor: "Antik kentin tam merkezinde böyle bir medrese yapılmasına neden karar verildi?"

Aralarında öğretmen olan Erkinjon Qudratov'un da bulunduğu bazı araştırmacılar ve öğretmenler, Yemenli Mir Arab'ın Semerkant'a gelip Hoca Ahror Wali'nin öğrencisi olduğunu söylüyor. Tasavvuf okudu. Hoca Ahror Veli'nin ölümünden sonra Buhara'ya yerleşti. Han, Ubaydullah'a geldi. Bu arada Movarouannahr, İran birlikleri tarafından işgal edildi. Ubaydullah ve Mir Arab, işgalcilerin durumunu daha da kötüleştirmek için dövüş sanatlarını kullandılar. Canavar geri dönüyor. Sonra Ubeydullah, Mir Arab'ın zafere katkısını ödüllendirmek için "Dilek tut" dedi. Tasavvuf konusunda derin bir bilgiye sahip olan ve geniş bir manevi bakış açısına sahip olan Mir Arab Khan'dan bir medrese inşa etmek için Şehristan'da arazi tahsis etmesi istendi. Onun dileği yerine getirilecek.

Medresenin mimari yapısının Mir Arab'ın rüyasında ortaya çıktığı söyleniyor. Rüyasında gördüğü konağı inşaatçılara anlattı ve kıyamete kadar ilim ve aydınlanmayı yayacak bir medrese inşa etmelerini emretti. El sanatlarının ustaları aceleyle yaptı.

Asatullo Habibullo'nun oğlu, "Dikkate değer bir diğer gerçek, medresenin mimari formunun Kuran'ı anımsatmasıdır" dedi. - Buradaki hücrelerin 114'ü Kuran'daki sure sayısına karşılık gelmektedir.

Yaklaşık 500 yıldır sayısız öğrencinin medresede okuduğunu belirtmekte fayda var. Bu köşede birçok harika insan büyüdü. Örneğin Orta Asya, Kafkasya ve Rusya Müslümanlarının hemen hemen tüm müftülerinin bu bölgede eğitim görerek İslam'ın ve kültürün gelişmesine katkı sağladığını söylemek abartı olmaz. Bu okulda hala bir Mir Arab orta özel İslam okulu var. Eğitim kurumunda dini konulara ek olarak genel eğitim konuları da öğretilir. Öğrencilere Arapça, İngilizce, Rusça ve Farsça öğretilir. Dersler Özbekçe ve Arapça olarak verilmektedir. Ayrıca devlet başkanımızın girişimiyle Mir Arab Yüksek Medresesinin kurulduğunun farkındasınız.

Bu arada Mir Arab Medresesi, devlet tarafından kültürel bir anıt olarak özenle korunmuştur. Sonuçta, neredeyse beş asırlık olan bu köşe, şimdiden aydınlanmış atalarımızın ebedi bir sembolü haline geldi.

İstam IBRAKHIMOV, "Halkın Sözü  http://xs.uz/uz  11.10.2020

  
86 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074