Hava Durumu
KIRGIZİSTAN'DAKİ OLAYLAR HAKKINDA ORTAK BİR AÇIKLAMA

Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, Kırgızistan'da meydana gelen olaylarla ilgili "ciddi endişelerini" dile getirdikleri ortak bir açıklamayı kabul ettiler, IA "Dunyo" muhabirinin bildirdiğine göre.

«Kardeş Kırgızistan'da meydana gelen olaylardan ciddi endişe duyuyoruz.

Yüzyıllardır süregelen dostluk, komşuluk, ortak kültürel ve manevi değer bağlarına bağlı yakın komşular olarak, bu karmaşık günlerde Kırgızistan halkını barışı korumak ve ülkede istikrarı yeniden tesis etmek için içlerinde var olan bilgeliği göstermeye çağırıyoruz.

Kırgızistan'ın tüm siyasi partilerinin ve kamu çevrelerinin barış ve uyumu sağlamak için gerekli her türlü çabayı göstereceğini ve söz konusu meseleleri Anayasa normlarına ve ulusal mevzuata tam uyum içinde ele alacağını umuyoruz.

Kırgızistan'ın refahı, bölgesel güvenlik ve tüm Orta Asya'nın sürdürülebilir kalkınmasında önemli bir faktördür.

Ülkelerimizin bir geçmişi var ve ortak bir gelecek inşa ediyorlar. Orta Asya halkları, gelecek nesillerin iyiliği için sürekli barış, uyum ve yaratıcı potansiyel arzusuyla tarihsel olarak birleşmişlerdir.

Ortak hedeflerle, devletlerimiz ticareti ve ekonomiyi, yatırımı, taşımacılığı ve iletişimi, kültürel ve insani bağları, sınır ötesi ve bölgeler arası etkileşimi geliştirmek için bölgesel işbirliğini aktif olarak güçlendiriyor.

Orta Asya dayanışmasını pekiştirme yolunda Kırgızistan halkını birlik, barışçıl ve bağımsız kalkınma ve refah çabalarında her zaman destekleyeceğiz ».

https://dunyo.info/ 09.10.2020

  
49 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074