Hava Durumu
KHOREZM DANSI - LEZGİ" ADAYLIĞI

Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın Uluslararası Lezgi Festivali düzenleme kararının açıklanmasından çok memnunuz. Çünkü Uluslararası Hayırseverlik Vakfı "Altın Miras", ortak kuruluşlarla birlikte 2016 yılında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Temsilcisi Listesi'ne "Khorezm Dansı - Lezgi" adaylığının dahil edilmesi için çalışmalara başladı. Lezgi'nin tarihi incelendi, Gavhar opa Matyokubova bu konuda bir kitap yazdı ve meslektaşları ile birlikte 10 dakikalık bir film ve Lezgi dans gösterilerinin 10 fotoğrafına dayanan bir adaylık hazırladı. Çalışma grubu istişareler için 12 kez toplandı. Son olarak Mart 2017'de UNESCO Ulusal Komisyonumuzun yardımıyla UNESCO Genel Merkezine başarıyla takdim edildi. Orada çeşitli idari ve organizasyonel önlemler alındığında,

 UNESCO'nun listeye dahil edilmesi, aday gösteren ülkeden bazı önlemler alınmasını gerektirir. Bu anlamda Cumhurbaşkanı'nın Lazgi Akademisi'ni kurma girişimi çok uygundu. Neden Hindistan'ı alalım! Dünyanın her yerinden hayranlar ve öğrenciler bu ülkeye Hint danslarını incelemek için geliyor. Özel okullar var. Danslarımızın cazibesi sadece Hintli değil, aynı zamanda eşsizdir!

Şimdiye kadar danslarımızı tanıtmak için Khorezm'de "Dance Magic" festivalini düzenlerdik. Bu da sponsorluk miktarı nedeniyle düzenli olarak sağlanamadı. Şimdi bu uluslararası festivalin çok sayıda bakanlık ve dairenin katılımıyla büyük bir hazırlık ile gerçekleştirilmesi, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenen hükümet, üst düzeyini sağlayacaktır. Milli kültürümüzün ve dansımızın dünya halkları nezdinde dünya kültürünü zenginleştireceğine inanıyorum!

Zamanı geldiğinde size mucizemizi anlatayım. Kararı kimin, hangi bakanlık hazırladığını bilmiyorum ama bu adaylığı UNESCO'ya aday gösteren Uluslararası Altın Miras Uluslararası Yardım Vakfı'ndan bahsedilmemesi ve çalışma grubunda çalışma grubunun bir temsilcisinden bile bahsedilmemesi şaşırtıcı. Her neyse, Başkanın bu kararlarını uygulamak için kendi önlemlerimizi oluşturacağız ve en üst düzeyde organizasyonunun ön saflarında olacağız!

Amirkul Karimov,

Uluslararası Altın Miras Vakfı

  Genel Başkanı

  
63 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074